Další
Obsah

LINEÁRNÍ ELASTOSTATICKÁ ÚLOHA
1. Schema výpočtu
2. Postup výpočtu


2. Postup výpočtu

1) výpočtová síť: Vstupní data se zapíší v ASCII formátu do souboru name.i1, kde name je uživatelem zvolený název úlohy. Pokud byl použit grafický generátor sítě GFEM, jsou vstupní data připravena v ASCII souborech name.NOD a name.ELE. V lineární elastostatické úloze je možno využít všech typů konečných prvků s vyjímkou sandwichového spojení a tepelného přechodového odporu (ref. A14). Tyto speciální spojovací prvky jsou určeny výhradně pro výpočty vedení tepla. Před zahájením řešení elastostatické úlohy je nutné vždy spustit program RMD2/3 a to i v případech, kdy již na stejné síti proběhl výpočet teplotního pole.

program: RMD2 (2D úloha), RMD3 (3D úloha)
vstupy: name.i1, alternativně name.NOD + name.ELE
protokol: name.o1
výstupy: binární soubory
detaily: kapitola ZPRACOVÁNÍ SÍTĚ, referenční příručka - VSTUPY/name.i1, přílohy A, C, příručka PMD-GRAPHICS

2) materiálové vlastnosti a okrajové podmínky: Vstupní data se zapíší v ASCII formátu do souboru name.i2. Při vyhledávání míst, kam mají být veličiny přiřazeny (uzly, hrany, stěny, prvky), je možno využít grafický procesor GFEM. Pokud již proběhl výpočet teplotních polí, jsou výsledky v jednotlivých časových hladinách uloženy v binárním souboru name.TEM. Teplotní pole, pro která mají být stanovena napětí, je možno z binárního souboru přímo načíst.

program: RPD2 (2D úloha), RPD3 (3D úloha)
vstupy: name.i2 + binární soubory z předchozího výpočtu, popřípadě binární soubory name.SOL nebo name.TEM
protokol: name.o2
výstupy: binární soubory
detaily: kapitoly MATERIÁLOVÉ VLASTNOSTI, ULOŽENÍ TĚLESA a ZATÍŽENÍ TĚLESA, referenční příručka - VSTUPY/name.i2, přílohy B, C, příručka PMD-GRAPHICS

3) výpočet matic tuhosti a pravých stran: Vstupní data se zapíší v ASCII formátu do souboru name.i3. Vstupním údajem je v podstatě jen klíč restartu KREST, který se zadává na IP řádku. Zpravidla KREST = 1, což znamená výpočet matic tuhosti všech prvků a sestavení pravých stran pro všechny zatěžovací stavy zpracované v předchozím bodě. Ve výstupním protokolu name.o3 je vhodné zkontrolovat součty sil a momentů.

program: SRH2 (2D úloha), SRH3 (3D úloha)
vstupy: name.i3 + binární soubory z předchozího výpočtu
protokol: name.o3
výstupy: binární soubory
detaily: referenční příručka - VSTUPY/name.i3
 

4) řešení soustavy rovnic: Vstupní data se zapíší v ASCII formátu do souboru name.i4. Vstupním údajem je v podstatě jen klíč restartu KREST, který se zadává na IP řádku. Zpravidla KREST = 1, což znamená sestavení a eliminaci globální matice tuhosti frontální metodou a zpětný chod pro všechny pravé strany zpracované v předchozím bodě. Pokud je řešení předčasně ukončeno v důsledku PIVOT 0, byl tělesu umožněn pohyb jako tuhého celku, tj. okrajové podmínky byly chybně zadány.

program: FEFS (2D i 3D úloha)
vstupy: name.i4 + binární soubory z předchozího výpočtu
protokol: name.o4
výstupy: binární soubory
detaily: referenční příručka - VSTUPY/name.i4
 

5) výpočet napětí a deformací: Vstupní data se zapíší v ASCII formátu do souboru name.i5. Ve výstupním protokolu name.o5 je vhodné zkontrolovat rovnováhu sil a reakcí, představující kriterium přesnosti řešení. Při nastavení klíče KGRAF = 1 na IP řádku se vytvoří ASCII soubor name.STR s výstupy pro grafický postprocesor GFEM.

program: STR2 (2D úloha), STR3 (3D úloha)
vstupy: name.i5 + binární soubory z předchozího výpočtu
protokol: name.o5
výstupy: name.STR
detaily: referenční příručka - VSTUPY/name.i5


Další
Obsah