Počet návštěv: 9860        Začátek počítání: 03-11-2006        Poslední modifikace: 08-04-2011
© 2000 - 2011   Jiří Starý        Česky  Anglicky

Horninové vlastnosti a petrologie

Vlastnosti hornin, uhlí a stavebních materiálů jsou studovány jak z hlediska petrografického, strukturního a texturního (pomocí optické mikroskopie a analýzy obrazu), tak z hlediska fyzikálních vlastností. Studují se zejména jejich změny působením vnějších vlivů (stavu napjatosti a tepelného zatěžování).

V jednoosém nebo trojosém stavu napjatosti jsou v procesu deformace a porušování sledovány změny: rychlosti šíření ultrazvukových vln, přetvárných a pevnostních vlastností, plynopropustnosti a četnosti akustických emisí.

Z měření za trojosého stavu napjatosti, kterým jsou napodobeny podmínky v masivu, jsou sestrojovány Mohrovy obálky, stanoveny úhly vnitřního tření a smyková pevnost testovaného materiálu.

Analýza vlivu tepelného namáhání na petrofyzikální vlastnosti je realizována jak na temperovaných vzorcích, tak v průběhu temperace. Pomocí DTA (diferenciálně termická analýza) a TG (termogravimetrie) je při zahřívání sledována dehydratace, dehydroxilace, disociace, polymorfní přeměny a tvorba nových fází. Metodou TMA (termomechanická analýza) je stanovována tepelná roztažnost hornin.

Z dalších analýz a testů prováděných na geomateriálech lze uvést například měrnou hmotnost, vlhkost, nasákavost, tepelnou vodivost, měrnou tepelnou kapacitu a abrazivnost.

Na porušených vzorcích po experimentech nebo po temperaci jsou sledovány strukturní změny v testovaném materiálu se zaměřením na charakter mikroporušení (četnost a orientace diskontinuit).