Středisko je umístěno v Brně a Dolních Věstonicích. Cílem je zpracování dosud nepublikovaného mladopaleolitického a mezolitického materiálu, terénní výzkum vybraných lokalit i regionů a tématická syntéza. Regionálně sleduje prostor středního Podunají obecně a Moravy zvláště, mimo to rovněž oblast Egypta. K plnění těchto úkolů je formována interdisciplinární síť specialistů, jednotlivců a institucí z oblasti archeologie paleolitu, geologie kvartéru a paleoantropologie. Středisko rovněž zajišťuje výuku ve spolupráci s Masarykovou univerzitou, Brno.
Dlouhodobé projekty:
Počátek mladého paleolitu
V návaznosti na analýzu vybraných lokalit otevřených (Stránská skála, Bohunice) a jeskynních (Mladeč, Dzeravá skala) středisko směřuje - v širší mezinárodní spolupráci - ke komplexní prezentaci aktuálních otázek počátku mladého paleolitu a šíření anatomicky moderní lidské populace ve středním Podunají.
Gravettien: Archeologie velkých loveckých sídlišť
Aktuálními úkoly jsou komplexní prezentace lokality Pavlov I v kontextu dalších sídliš a sídelních areálů moravského koridoru (Dolní Věstonice, Jarošov, Spytihněv, Předmostí, Petřkovice, atd.), syntetické studie gravettské sídelní archeologie a - ve spolupráci s antropology - rovněž analýza fosilních kosterních pozůstatků.
Speleoarchaeologie krasových a pseudokrasových oblastí
V oblasti krasu je cílem projektu interpretace shromážděných topografických, stratigrafických a chronologických údajů, především k otázkám pozdně-glaciálních adaptací. V pískovcových oblastech severních Čech (Děčínsko - Českolipsko) projekt směřuje k výzkumu skalních převisů, převážně mezolitických, k vytvoření sídelně-archeologické studie k otázkám časně holocenních adaptací.
Pracovníci oddělení:
prof. PhDr. Jiří Svoboda, DrSc. (vedoucí)
RNDr. Miriam Nývltová Fišáková, Ph.D.
Zkoumané lokality:
Seznam moravských lokalit
Zkoumané regiony:
- Dolní Věstonice - Pavlov
- Uherskohradišťsko
- Severní Čechy
- Egypt - Bahariyah
Publikace:
- Dolnověstonické studie
Konference
- Antropark - Libor Balák