Národní kulturní památka Slovanské hradiště v Mikulčicích

Přední centrum velkomoravského státu 9. stol., dochované v lužních lesích řeky Moravy mezi moravskými Mikulčicemi a slovenskými Kopčany. Objeveno prof. Josefem Poulíkem v roce 1954 a zkoumáno v následujících 50 letech Archeologickým ústavem AV ČR, Brno. Rozsáhlá sídlištní aglomerace 8.-9. století se rozkládala na říčních ostrovech uprostřed údolní nivy řeky Moravy. V 9. století představovala knížecí hrad s pozoruhodnou koncentrací křesťanských kostelů a pohřebišť, se zděným palácem, výrobními a obytnými objekty, s opevněným předhradím a rozsáhlým podhradím. Podle nejnovějších výzkumů patřil k aglomeraci i dosud stojící kostel sv. Margity u Kopčan na slovenské straně řeky s okolním osídlením. Hustá pravidelná zástavba hradu připomíná urbanizmus pozdějších měst. Také další znaky dovolují řadit mikulčickou aglomerace k prvním městským útvarům na našem území. Díky výzkumu zaniklých říčních ramen kolem hradu byly odkryty zbytky tří mostů a dalších unikátních dřevěných konstrukcí. Sbírkový fond představuje statisíce evidovaných předmětů vysoké kulturně historické hodnoty. Unikátní soubor nálezů z drahých kovů byl v roce 2006 prohlášen za národní kulturní památku.

V areálu NKP Mikulčice se kromě detašovaného pracoviště Archeologického ústavu AV ČR, Brno nachází pobočka Masarykova muzea v Hodoníně s výstavními expozicemi. Návštěvníkům se dále nabízí prohlídka areálu knížecího hradu s dochovaným valovým opevněním a s konzervovanými půdorysy zděných staveb. Jeden z kostelů je zpřístupněn in situ – v podobě odkryté archeologickým výzkumem. Význam lokality umocňuje její poloha v malebném krajinném prostředí lužního lesa.

Správu NKP Mikulčice, památkovou prezentaci lokality a provoz výstavních expozic zajišťuje pobočka Masarykova muzea v Hodoníně.

 

15.03.2009 22:46 | Jiří Sekora | » Mikulčice
vyhledávání

VDesign 2008 | Powered by PUBLIC08 EUROPEMC 2008