Volná místa
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v.v.i. vyhlašuje v souladu se zákonem č.283/1992 Sb. o Akademii věd České republiky, ve znění zákona č. 420/2005 Sb. a Stanov AV ČR výběrové řízení k obsazení pracovních míst pro řešení projektů v rámci "Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity" (NAKI) na pozice:
Nabídky spolu se životopisem zaměřeným na kvalifikaci, průběh odborné praxe a dosažené výsledky zašlete, prosím, na adresu: ÚTAM AVČR, v.v.i., Prosecká 76, 19000 Praha 9 nebo na elektronickou adresu: burianova@itam.cas.cz.
Uzávěrka přihlášek: 15.2.2011
1. vědecký pracovník nebo odborný pracovník výzkumu a vývoje s VŠ
Náplň práce: Předpokládá se samostatná práce na projektu informačního systému poruch historických materiálů a konstrukcí spočívající ve shromažďování popsaných případů a k nim dostupných informací vedoucí k jejich konzistentní transformaci do podoby databázových záznamů. Náplň práce zahrnuje systematické studium poruch na památkách, uspořádání a klasifikace poruch, přehled podmínek a návrhů sanace poruch, návrh prevence poruch. Dále práce zahrnuje správu existujících dat, podporu uživatelů informačního systému a komunikaci s nimi, vyhledávání zdrojů dat v odborných publikacích, šedé literatuře a dalších typech publikací.
Požadavky: Požadujeme vysokoškolské vzdělání (magisterské nebo ekvivalentní) v oboru stavebnictví nebo architektury, zkušenost práce s databázovými a informačními systémy, porozumění problematice poruch (historických) stavebních konstrukcí, velmi dobrá znalost AJ podmínkou, dalšího světového jazyka výhodou. Orientace v problematice sémantického webu, metainformací, bibliografické práce významnou předností.
2. vědecký pracovník nebo odborný pracovník výzkumu a vývoje s VŠ
Náplň práce: Náplň práce zahrnuje tvůrčí spolupráci na projektu materiálového inženýrství. Předpokládá se samostatná práce při výzkumu a vývoji nových a modifikovaných maltových směsí pro aplikaci v památkové péči. Zahrne návrhy směsí a technologie jejich přípravy, studium vlivu různých přísad, příměsí a složek na vlastnosti čerstvých a zatvrdlých maltových směsí s popisem a posouzením výsledného chování zatvrdlých malt na základě zkoušek.
Požadavky: Požadujeme vysokoškolské vzdělání (magisterské nebo ekvivalentní) v relevantním technickém nebo přírodovědném oboru, možnost studia PhD v oboru. Zkušenost ve výzkumu vápenných malt nebo jiných kvazikřehkých kompozitů bude výhodou. Dále se požaduje velmi dobrá znalost AJ (je vítána znalost dalšího světového jazyka) a odpovědnost za dosažení a publikaci výsledků aplikovaného výzkumu.
3. doktorand nebo odborný pracovník výzkumu a vývoje s VŠ
Náplň práce: Náplň práce zahrnuje tvůrčí spolupráci na projektu v oblasti výzkumu a vývoje vápenných pojiv vedoucí k aplikacím v oblasti tradičních a historických vápenných technologií ve stavebnictví. Předpokládá se schopnost zhodnocení kvality pojiva (aktivní CaO, reaktivita, viskozita) včetně experimentálního výzkumu, spolupráce při vývoji a provozu vápenné pece pro malovýrobu tradičních vápenných pojiv, vedení a vyhodnocení přípravy zkušebních vzorků a ukázkových aplikací pro srovnávací zkoušky prokazující výslednou kvalitu (mechanicko-fyzikální parametry) vápenných pojiv a maltových směsí, zpracování a vyhodnocení a interpretace naměřených dat a publikace výsledků.
Požadavky: Požadujeme vysokoškolské vzdělání (magisterské nebo ekvivalentní) v relevantním technickém oboru. Zkušenost ve výzkumu vápenných malt nebo jiných kvazikřehkých kompozitů bude výhodou. Dále se požaduje velmi dobrá znalost AJ, znalost zkoušení a určování vlastností stavebních materiálů, schopnost samostatně realizovat experimentální výzkumné úlohy a organizovat spolupráce s partnery v projektu. Dobrá znalost MS office a zpracování dat na PC je podmínkou.
4. odborný pracovník výzkumu a vývoje s VŠ
Náplň práce: Náplň činností zahrnuje samostatnou práce na různých typech mikroskopických analýz kovových, minerálních a biologických materiálů v souvislosti s řešenými úkoly a projekty ústavu, technickou asistenci pro vědecké pracovníky, rozvoj pozorovacích technik a metod přípravy preparátů. Přístroje zahrnují celou škálu optických mikroskopů pracujících jak v procházejícím i odraženém světle, tak i v polarizovaném světle a s fluorescencí, ale také SEM s EDS. Kandidát musí zvládat: fyzikální principy SEM a jeho jednotlivých komponent, zejména sond, obsluhu mikroskopu a jeho uživatelský servis, výběr optimálních pozorovacích podmínek a technik pro zkoumaný typ vzorku a studovaného jevu, mít kapacitu k postupnému získání schopností interpretace obrazu a jeho komentování ve zprávě o pozorování, případně v publikaci.
Požadavky: Požadujeme vysokoškolské vzdělání (magisterské nebo ekvivalentní) v relevantním technickém nebo přírodovědném oboru. Předchozí praxe vítaná alespoň v jedné z následujících disciplín: fraktografie, mineralogie, petrografie, biomaterály, prvková analýza vzorků pomocí SEM-EDS. Dále se požaduje dobrá znalost AJ a schopnost realizovat pod vedením experimentální výzkumné úlohy. Pracovník by měl být schopen na základě studia trendů rozvoje observačních technik spolunavrhovat inovace v přístrojovém parku ústavu.
5. odborný pracovník výzkumu a vývoje s VŠ
Náplň práce: Náplň práce zahrnuje studium a měření objemové hmotnosti, vlhkostní a teplotní roztažnosti, pórovitosti, nasákavosti, vlhkosti materiálu (obsluha Hg porozimetru a He pyknometru, zkouška pórovitosti přístupné vodě /hydrostatické vážení po nasáknutí vzorků vodou za sníženého tlaku/, zkouška obsahu vlhkosti), transport vody porézním materiálem (nasákavost materiálu kapilární absorpcí /rychlost vzlínání vody do materiálu nasáváním do vzorku pravidelných rozměrů ze spodu, rychlost vzlínání vody do materiálu pomocí trubice nebo kapiláry, rychlost vysychání vody při různých podmínkách), měření koeficientu difuze vodní páry, (permeabilita vodní páry), měření adsorpce vody - sorpční izotermy, ovládání režimů klimatických komor pro simulaci různých teplotně-vlhkostních podmínek. Statistické vyhodnocení výsledků, vyhledávání srovnávacích dat v odborné literatuře a normách.
Požadavky: Požadujeme vysokoškolské vzdělání (magisterské nebo ekvivalentní) v relevantním přírodovědném nebo technickém oboru. Dále se požaduje dobrá znalost AJ a schopnost realizovat zadané experimentální výzkumné úlohy s pečlivým vedením zkušebních protokolů.
6. odborný pracovník výzkumu a vývoje s VŠ nebo SŠ
Náplň práce: Náplň práce zahrnuje kvalitativní a kvantitativní stanovení obsahu vodou rozpustných solí fotometricky, prvková analýza práškových vzorků na stolním EDS přístroji, zkrácená silikátová analýza na mokré cestě, stanovení hydraulického indexu, měření pH a konduktivity, měření pucolánové aktivity, ošetřování vápenných malt v prostředí se zvýšeným obsahem CO2. Předpokládá se spolupráce na národních i mezinárodních výzkumných projektech.
Požadavky: Požadujeme vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání v oboru chemie. Dále se požaduje pasivní znalost AJ, dobrá znalost MS Office a zpracování dat na PC.
7. odborný pracovník výzkumu a vývoje se SŠ (VŠ)
Náplň práce: Náplň práce zahrnuje spolupráci na projektu v oblasti výzkumu a vývoje tradičních vápenných technologií a jejich využití v současnosti, včetně odpovědnosti za experimentální provoz vápenné pece. Předpokládá se spolupráce při vývoji a stavbě vápenné pece pro experimentální produkci vápenných pojiv, odpovědnost za celkové zajištění experimentálního provozu pece při výpalech tj. zejména zajištění surovin, paliva, vsázky, regulace a monitorování výpalu včetně dodržování bezpečnostních opatření, spolupráce s orgány státní správy a jinými subjekty ve spojení s provozem pece a tvůrčí přispívání do publikací.
Požadavky: Požadujeme středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání technického směru, praxi v oboru a zkušenost s technologií výroby vápeno-silikátových pojiv, odpovědnost a schopnost samostatně realizovat zadané úkoly, znalost MS Office a zpracování dat na PC. Znalost AJ či jiného světového jazyka výhodou.
8. odborný pracovník výzkumu a vývoje s VŠ
Náplň práce: Náplň práce zahrnuje spolupráci na národních a mezinárodních projektech při zkoušení chování maltových kompozitů, kamene a dřeva při zatěžování a při zjišťování materiálových charakteristik, zejména mechanických vlastností. Součástí pracovní náplně je příprava vzorků pro zkoušky (sítování písků, míchání malt, ošetřování, formování, odformování, úprava řezáním), kondiciování, měření rozměrů vzorků, provádění mechanických zkoušek, provádění zkoušek trvanlivosti a životnosti (mrazuvzdornost, odolnost proti solím), vyhodnocení výsledků, prezentace v programu Excel popř. Matlab.
Požadavky: Požadujeme vysokoškolské vzdělání technického směru (i Bc), praxe a zkušenost ve zkušebnictví je výhodou. Dále požadujeme preciznost, vytrvalost, odpovědnost a schopnost samostatné práce na náročném experimentálním zařízení, zpracování výsledků pomocí výpočetní techniky a specializovaného software, dobrá znalost AJ podmínkou.
9. odborný pracovník výzkumu a vývoje s VŠ
Náplň práce: Náplň práce zahrnuje tvůrčí spolupráci na projektu, zaměřeném na návrh konstrukčních řešení nově vyvíjených přístrojů pro diagnostiku historických materiálů a památek. Obsahuje rešerše funkčně ekvivalentních zařízení z odborné literatury, konstrukční návrhy měřících a zatěžovacích mechanismů a optických přístrojů, tvorbu výkresové dokumentace, pevnostní výpočty metodou konečných prvků.
Požadavky: Požadujeme vysokoškolské vzdělání technického směru (magisterské nebo ekvivalentní), zkušenost práce s 3D strojírenským modelářem (nejlépe SolidWorks), znalost základů technických, pevnostních a kinematických výpočtů, orientaci v měřících prvcích síly a polohy, dobrou znalost AJ a schopnost vyhledávat a čerpat nová řešení z odborné literatury. Výhodou je znalost optiky a orientace ve fyzikálních principech moderních metod měření polohy, tvaru a deformace.
10. odborný pracovník výzkumu a vývoje s VŠ
Náplň práce: Odpovědnost za vývoj software na čtení a zpracování dat ze snímačů polohy a síly, software na obrazovou analýzu dat a software na ovládání speciálních zařízení. Náplň práce zahrnuje tvorbu uživatelského software v C++, případně Java, transkripci programů psaných v Matlabu, algoritmizaci předloženého matematického nebo fyzikálního řešení. Očekává se schopnost implementace dostupných knihoven funkcí a procedur do programového řešení - například minimalizace více parametrických nelineárních funkcí, numerické řešení PDE.
Požadavky: Požadujeme vysokoškolské vzdělání technického nebo matematicko-fyzikálního oboru (magisterské nebo ekvivalentní), zkušenost s tvorbou uživatelského software pro řízení měření a pro zpracování naměřených dat ze snímačů polohy a síly, orientaci v měřících prvcích polohy a síly a znalost základů obrazové analýzy.
11. vědecký pracovník nebo odborný pracovník výzkumu a vývoje s VŠ
Náplň práce: Tvůrčí spolupráce při rozvoji a aplikaci moderních experimentálních metod při výzkumu materiálů a konstrukcí - zejména radiografie (RTG mikroCT, vizualizace CT), ale i při optických měřeních včetně digitálního zpracování obrazu. Z tradičních metod náplň práce zahrnuje transmisní radiografii (provádění měření včetně údržby zařízení a periodické certifikace jeho bezpečnosti).
Požadavky: Požadujeme vysokoškolské vzdělání (magisterské nebo ekvivalentní) v relevantním přírodovědném nebo technickém oboru. Dále se požaduje dobrá znalost AJ a schopnost realizovat pod vedením experimentální výzkumné úlohy s pečlivým vedením zkušebních protokolů.
12. odborný pracovník výzkumu a vývoje s VŠ
Náplň práce: Tvůrčí spolupráce při řešení národních a mezinárodních projektů v oboru diagnostiky. Náplň práce zahrnuje zjišťování charakteristik a stavu materiálů a konstrukcí pomocí měření ultrazvukem, zjišťováním vrtného odporu a jinými sklerometrickými metodami, zjišťování kohesních vlastností odtrhovými testy, měření "in situ" (nasákavost kapilárou, měření povrchové teploty, vlhkosti, konduktivity pomocí přenosných přístrojů), instalace zařízení pro dlouhodobý monitoring a vyhodnocování dat, odběr vzorků na vlhkost, zasolení a pro ostatní zkoušky.
Požadavky: Požadujeme vysokoškolské vzdělání v relevantním technickém oboru, zkušenost v oboru, dostatečnou znalost AJ pro studium odborné literatury k daným metodám a pro sepsání zprávy o provedeném měření, schopnost osvojit si i další diagnostické metody.
13. odborný pracovník výzkumu a vývoje se SŠ
Náplň práce: Náplň práce zahrnuje přípravu vzorků pro mikroskopii. Kandidát musí zvládnout extrakci a preparaci vzorků, dělení, lapování, leštění, povlakování, pořizování základní dokumentace fotografické, textové a tabulkové a vyhodnocování měřených hodnot podle návodu.
Požadavky: Požadujeme středoškolské (případně bakalářské) odborné vzdělání, manuální zručnost, pečlivost, schopnost zvyšování kvalifikace, předchozí praxe v oboru vítána, bez alergie na chemikálie. Dále se požaduje funkční znalost AJ pro studium postupů přípravy vzorků z odborné literatury a čtení manuálů k přístrojům a chemikáliím
© ÚTAM AV ČR, v. v. i. 2008 | přihlásit se ( pouze pro zaměstnance)