Seznam členů výboru byl vyjmut z této WWW verze Bulletinu. Můžete se však podívat na aktuální seznam výkonného výboru CSEM.
Tato část byla vyjmuta z této WWW verze Bulletinu. Můžete se však podívat na aktuální informace o Bulletinu.
Tento Bulletin vychází právě nyní především proto, že obsahuje sborník Výročního shromáždění CSEM, které po delší době poprvé zkoušíme obnovit ve změněné podobě. Jinak by vyšel až těsně před "světovým" kongresem v Cancunu – korespondence z IFSEM i z CESM, to jest od federace EM společností i od její evropské odnože, asi již brzy začne houstnout. Tak tomu před kongresy vždy bývá.
Prozatím došly jen dvě zásilky. V únoru to byl oběžník IFSEM týkající se především přípravy "General Assembly", tj. Valného shromáždění všech EM společností. To se jako vždy bude u příležitosti kongresu konat, a totiž 2.9.1998 v Cancunu.Oběžník stručně informuje, že každá členská společnost bude zastoupena tolika delegáty, kolik má přiznáno hlasů. Připomínám, že počet hlasů je zcela jednoduše určen výší členského příspěvku a my máme samozřejmě hlas jen jeden za 100 USD ročně (2 hlasy stojí 225, 3 jsou za 400 a 4 za 600 USD). V jedné z příloh v tomto čísle najdete seznam členských společností IFSEM a počty jejich hlasů. Ten jsme již jednou uveřejnili v Bulletinu č. 4 – porovnáním lze zjistit, že změna nastala pouze v objevení se přidružených členů. V další příloze je pak návrh programu Valného shromáždění. Jak je z něho patrno, bude se volit nový prezident výkonného výboru za prof. Maunsbacha a tři řádní členové výboru (za prof. Csanady, Fishera a Geuzeho). Všem těmto končí jejich funkční období. Do voleb jsme jako společnost žádné kandidáty nepřihlásili – naše pozice není pro něco takového dostatečně silná. Nicméně do evropského výboru bychom to zkusit měli, k tomu nás "opravňuje" pořadatelství příštího EUREM. V CESM bylo funkční období výkonného výboru prodlouženo až do vyhlášení nové "konstituce", což by mělo proběhnout v Cancunu.
Na shromáždění IFSEM se dále bude volit místo příštího světového kongresu v roce 2002. Kandidatura Durbanu v Jihoafrické republice již prošla poštou v různé podobě třikrát a vypadá to, že tito kandidáti jsou velmi odhodláni prosadit se. V dopise sekretáře IFSEM prof. Cockayna je sice zmínka, že zájem projevilo několik členských společností, ale uzávěrka byla 1. června a o nikom dalším zatím není slechu.
V zásilce z CESM z března je zopakován návrh konstituce Evropské mikroskopické společnosti, který byl otištěn v Bulletinu č. 8. K tomuto textu neměl výbor připomínky a rovněž žádné nepřišly ani od vás. Ozvalo se údajně 6 z 23 společností a sekretář CESM prof. Wisse se pokouší získat ještě některé další. Pravdou je, že konstituce je sestavena dobře, až na stále ještě nevyjasněné zásady členství. V Dublinu jsme vznesli připomínku, že by bylo velmi nezdravé kombinovat individuální přímé členství s členstvím prostřednictvím národních společností. To by mohlo vést k nedůstojně pomalému zanikání národních společností. Prostě buď jedno nebo druhé. V Cancunu bude asi na to téma ještě bouřlivá diskuse.
Nejvíce organizační práce mi v mezidobí zabrala akce "stipendium Cancun". Uzávěrka předkládání příspěvků na 14. ICEM v Cancunu byla k 15.2.1998. S datem 24.2. jsme dostali fax od sekretáře IFSEM prof. Cockayna sdělující, že nadace, kterou IFSEM obhospodařuje spolu s americkými společnostmi MAS a MSA (Microbeam Analysis Society a Microscopy Society), bude podporovat účast mladých vědců v Cancunu. Konkrétně naší Společnosti nabídli jedno stipendijní místo pro osobu mladší 36 let, s titulem PhD nebo ekvivalentním a s předloženým přijatelným příspěvkem na ICEM. Tuto osobu měla nominovat naše Společnost a stipendium by jí pak udělila zmíněná nadace (ve výši 800 USD v hotovosti plus příspěvek 200 USD na ubytovací náklady plus prominutí kongresového poplatku). V daném okamžiku jsem měl povědomí jen o jediném mladém účastníku, který se přihlásil do Cancunu a zaslal tam příspěvek. Nacházel se však mezi rigorozní zkouškou a obhajobou a nesplňoval tedy zadané podmínky úplně. A navíc jsem jako jeho školitel pociťoval intenzivní střet zájmů. Vyhlásil jsem proto po internetu nábor dalších zájemců v rámci CSEM a současně si vyžádal od prof. Cockayna "úlevy" spočívající v možnosti dodatečného zaslání příspěvku do Cancunu a v akceptování onoho "polodoktorského" stavu. Obojí bylo schváleno (uzávěrka byla posunuta na 14.3.).
Celkem se nakonec shromáždilo pět zájemců, z nichž dva měli k danému datu titul PhD a tři byli ve stádiu přípravy obhajoby. Čtyři noví zájemci dodatečně odeslali příspěvky do Cancunu a vstoupili do naší Společnosti (což jsem svévolně ustanovil jako dodatečnou podmínku nominace). V tomto stavu byla věc předložena výboru CSEM ke korespondenčnímu hlasování, jehož se zúčastnilo 10 z 12 členů. Hlasující byli požádáni o sestavení pořadí kandidátů a za výsledek bylo považováno průměrné pořadí. Toto bylo následující:
Bylo to celé maličko přeorganizované, ale úplný konec byl šťastný. Prof. Cockaynovi jsem na závěr poslal pořadí prvních tří a veškerou jejich dokumentaci, kterou si fond vyžadoval. Tří proto, že za konečné splnění kritérií jsem považoval přijetí příspěvků v Cancunu (a někde v pozadí vykukovala "mazaná" myšlenka, že co kdyby nakonec bylo stipendium více než jedno). Nu a skutečně, nakonec nadace udělila podporu prvním dvěma v pořadí. (Radost z toho je příčinou tak podrobného a sebechvalného vylíčení, které mi snad prominete.) Věřím, že nám mladí ostudu neudělají – oběma byly jejich příspěvky vybrány pro ústní vystoupení.
Jak jsem již poznamenal na začátku, tento Bulletin obsahuje především sborník Výročního shromáždění. Uvidíme, podaří-li se nám z něho udělat pravidelnou "živou" akci, která by mohla tvořit páteř naší spolkové činnosti. Z finančního hlediska je zřejmě optimální pořádat shromáždění v některém vysokoškolském areálu, což znamená termín v období hlavních prázdnin a jistě u řady potenciálních účastníků kolizi s dovolenou. V této chvíli (12. června) je zaregistrováno 30 účastníků a 4 další se ještě rozhodují. To není příliš mnoho, i když ve skutečnosti je účast o dost lepší než na první pohled: většina přihlášených "zastupuje" skupinu svých kolegů z téhož pracoviště. Těším se na tuto akci a přeji jí hodně zdaru, neboť jí z hlediska dalšího života CSEM přikládám velký význam.
Ve sborníku Výročního shromáždění je zařazen i podrobnější program vlastního jednání. V něm nám v této chvíli uzávěrky zůstává jedno bílé místo, a totiž téma pozvané přednášky a jméno přednášejícího. Ještě nedávno jím byl profesor Tom Mulvey, častý host a příznivec českých i slovenských elektronových mikroskopiků. Této role by se byl jistě zhostil vzorně, byl také k tomu ochoten a do Českých Budějovic se těšil. Nemoc jeho ženy, zřejmě velmi vážná, způsobila, že odřekl všechny svoje letošní závazky včetně kongresu v Mexiku. Již nějakou dobu se snažím zajistit důstojnou náhradu a problém zatím není definitivně vyřešen.
Nu a nakonec několik slov k postupu příprav EUREM v Brně. Jak se dočtete v zápise z výborové schůze v tomto čísle, pokrok je mírný, ale stálý. Pro vlastní organizační práci jsme založili zvláštní sdružení, které bylo zaregistrováno a začalo fungovat. Zřídili a vybavili jsme kancelář kongresu v budově ÚPT v Brně. Sestavili jsme výbory kongresu a v tomto Bulletinu najdete vložen I. cirkulář EUREM 2000, který začínáme distribuovat na individuální adresy i prostřednictvím EM společností. Zejména tento poslední akt považuji za oficiální zahájení organizace. Řada prvních zájemců se již předběžně zaregistrovala prostřednictvím Internetu. Předběžná registrace vyvolaná I. cirkulářem bude sloužit k vytvoření databáze zájemců, jimž pak bude zaslán II. cirkulář obsahující "call for papers" a formuláře pro definitivní registraci účastníka.
Členové CSEM samozřejmě všichni dostanou I. cirkulář. Ačkoliv vaše data máme, přesto vás prosím o vyplnění lístku pro předběžnou registraci. Třeba již jen proto, že instituce členů CSEM máme zaregistrovány v češtině a pro seznam účastníků kongresu je budeme potřebovat v oficiální anglické verzi. Výhodné je využít internetovou stránku CSEM.
lf
Přítomni:
výbor CSEM: Belej, Benada, Čiampor, Frank, Furch, Janisch, Kolařík, Schauer, Slezák, Štokrová, Vávra
čestní čl. CSEM: Delong, Ludvík
hosté: Müllerová
omluveni : Maretta
Zapsal: P. Schauer
Příjmy: | 106 720,- Kč | |
Z toho: | členské příspěvky | 10 607,- Kč |
dotace AV ČR | 70 000,- Kč | |
Výdaje: | 102 256,- Kč | |
Z toho: | Bulletin CSEM | 14 225,- Kč |
příprava EUREM | 88 031,- Kč | |
Stav finančních prostředků k 25. 2. 1998 | ||
a) na korunovém účtu: | 19 290,16 Kč | |
b) na devizovém účtu: | 440,80 USD | |
c) pokladní hotovost: | 748,00 Kč |
Přednesl P. Furch na schůzi výboru CSEM dne 25.2.1998.
V této WWW verzi Bulletinu byl ponechán jen obsah sborníku a program Shromáždění. Jednotlivé vědecké příspěvky byly vyjmuty. Na adrese http://www.csem.isibrno.cz/bulletin/pdf/sbornikcb.pdf si však můžete prohlídnout (stáhnout) kompletní PDF verzi sborníku.
Belej K., Fuseková E., Ochodnická E., Bošelová Ľ.
Ranvierov zárez – metodický problém
Benada O., Venclíková Z
Elektrondenzní inkluze v patologicky zbarvené lidské gingivě (dásni) – EDX mikroanalýza
Bošelová Ľ., Belej K., Ochodnická E., Fuseková E.
Cytoplazmatické štruktúry Schwannovej bunky po ischemickom poškodení
Bruňanská M., Gustafsson M.K.S., Fagerholm H.-P.
Senzorické zakončenia cestóda Proteocephalus Exiguus (Proteocephalidea)
S. Čech
Ultrastrukturní topochemie glykogenu v rohovkovém epitelu některých savců
Delong A., Hladil K., Kolařík V.
Úvaha o nízkovoltovém prozařovacím elektronovém mikroskopu LVTEM-5
Fuseková E., Belej K., Ochodnická E., Bošelová Ľ.
Elektrónovomikroskopické pozorovanie včasných zmien na myelinizovaných nervových vláknach po stlačení periférneho nervu
Hutař O.
Application of noncharging microscopy in semiconductor fabrication
Konrádová V., Uhlík J., Vajner L., Zocová J.
Ultrastruktura epitelu trachey králíků po inhalaci preparátu Placebo inhaler
Maretta M., Marettová E.
Changes in the developing spermatozoa after long-term treatment with lead acetate in the rabbit
Marettová E., Maretta M.
Stavba lamina propria semenníkov králika po chronickom pôsobení olova
Ochodnická E., Ochodnický M., Belej K., Fuseková E., Bošelová Ľ.
Výskyt elektrónovodenzných granúl pri experimentálnej diabetickej neuropatii
Philimonenko A.A., Janáček J., Krekule I., Hozák P.
A novel stereological evaluation of colocalization patterns using double immunogold labelling: a study on DNA replication
Philimonenko V.V., Špátová M., Hozák P.
Uncovering the skeletal structures of cell nuclei: the use of resinless sections
Stankovič J., Šamajová E., Kraus I.
Využitie elektrónovej mikroskopie pri aplikácii rozmerov acikulárnych minerálov na ich genézu a potenciálne environmentálne riziko
Stankovič J., Krištín J.
Charakteristika zlata na zrudneniach v Západnych Karpatoch sledovaná elektrónovou mikrosondou
Uhlík J., Konrádová V., Vajner L., Zocová J.
Srovnání účinku cholinergní stimulace na sekreční elementy trachey a terminálních bronchiolů
Weyda F., Nebesářová J.
Methods of biological specimen preparation for SEM
Zadražil M., Frank L., Müllerová I.
Rastrovací elektronová mikroskopie nevodivých vzorků
Žižka Z., Weiser J., Jizba J.
Porovnání ultrastrukturních změn buněk komára Culex sitiens po působení dvou vysoce purifikovaných makrotetrolidů
09,00 Zahájení
09,15 Přednáška
10,15 Přestávka
10,30 Valné shromáždění Československé společnosti pro elektronovou mikroskopii
11,30 Odborné příspěvky
13,00 Oběd
14,00 Diskuse u posterů
14,30 Prezentace firem
Foto-World s.r.o., J. Votýpka
JEOL (Europe) S.A., Z. Vlček
Philips Česká republika, s.r.o., A. Zemek
Standardní kontaktní údaje:
"A" -Royal Microscopical Society, 37/38 St. Clemens, Oxford OX4 1AJ, UK, tel. +44-1865-248768, fax +44-1865-791237, email rms@vax.ox.ac.uk.
"B" -Conference Dept., The Institute of Physics, London W1N 4AA, UK, fax +44-171-470 4900, email conferences@iop.org..
"C" -Microscopy&Microanalysis, $, Barlows Landing Rd, Suite *, Pocasset, MA 02559, USA, tel. +1 508 563 1155, fax +1 508 563 1211, email BusinessOffice@MSA.Microscopy.com..
"D" -Philips Electron Optics, Bldg. AAE, PO Box 218, 5600 MD Eindhoven, The Netherlands, tel. +31 40 766234/766429, fax +31 40 766102.
"E" -The Secretary, Vacuum Training Centre, Edwards High Vacuum Intl., Manor Royal, Crawley, West Sussex RH10 2LW, UK, tel. +44 1293 528844/3362, fax +44 1293 615464.
"F" -CNRS Formation, 1 place Aristide Briand, 92195 Meudon cedex, Francie, tel. +33 1 45075880, fax +33 1 45075684.
"G" -Dr Om Johari, SMI, PO Box 66507, AMF OHare, Chicago, IL 60666, USA, tel. +1 708 5296677, fax +1 708 980 6698.
"H" -EMAS Secretariat, University of Antwerp, Universiteitsplein 1, B-2610 Antwerp-Wilrijk, Belgium, fax +32 3 8202376, email vantdack@uia.ua.ac.be.
"I" -AMC Group, http://www.microscopy-online.com/Vendors/AMCGroup/
"J" -Deutsche Gesellschaft fuer Materialkunde, Hamburger Allee 26, D-60486 Frankfurt, BRD, tel. +49 69 7917 751, fax +49 69 7917 733.
lf
M. Malecki, G.M.Roomans (editors): The Science of Biological Specimen Preparation for Microscopy (Proceedings of the 14th Pfefferkorn Conference, Belleville, IL, USA, 1995). Scanning Microscopy Supplement 10, 1996. Scanning Microscopy International, AMF O´Hare, Chicago, USA. 476 str., ilustr., ISBN 0-931288-49-5.
Konference stejného názvu jako kniha byla pokračováním těchto známých vědeckých setkání vysoké kvality, jejichž počátek se datuje do roku 1982. Důvodem pořádání této čtrnácté konference byla skutečnost, že její organizátoři si byli vědomi důležitosti metod zvolených k přípravě mikroskopických preparátů, které mohou na jedné straně umožnit získání požadované obrazové informace, na druhé straně mohou být odpovědné za vznik arteficielních změn. Na tuto konferenci byli pozváni experti zvučných jmen z různých oblastí mikroskopie, kteří přednesli své příspěvky, otištěné v této knize, které se týkají nejnovějších přístupů k řešení řady otázek. Peer-review každého článku podtrhlo jejich vysokou hodnotu a články jsou navíc doplněny diskusními příspěvky recenzentů. Kniha je vytištěna na kvalitním křídovém papíře, takže fotografie a další obrázky, kterými je doplněna, jsou vysoké kvality.
Kniha obsahuje 31 článků obvykle členěných klasickým způsobem vědeckých sdělení obsahujících i bohaté literární odkazy. Články se týkají studia řady problematik při použití nejrůznějších metodických a instrumentálních přístupů v oblasti optické (fluorescenční), konfokální, elektronové a rentgenové mikroskopie. Jedno však mají společné: všechny jsou zaměřeny na prezentaci nejnovějších, náročných metodických postupů přípravy preparátů ve spojení s moderními technikami zobrazení různých biologických struktur.
Uváděné metodické přístupy jsou často fascinující svojí elegancí a dosaženými výsledky. Je pochopitelné, že jde většinou o metody velmi náročné, které jsou dobře popsány, někdy i do nejmenších detailů včetně rozpisu materiálů a zařízení. Takovým příkladem je vizualizace RNA a DNA sekvencí v buňce kombinací metod in situ hybridizace, in situ transkripce a in situ PCR, nebo současná definice mRNA a proteinů metodou in situ hybridizace a dvojího značení. Zajímavou metodou je i použití zlatem značených protilátek, rozpoznávajících nukleosidový analog (BUdR) nebo hapten (biotin) zabudovaný in situ pomocí nukleotidyltransferázy, k detekci jak DNA tak RNA při vysokém rozlišení. Nový přístup představuje rovněž technika pro přípravu chromosomů pro SEM zachovávající jejich morfologii i citlivé antigeny. Hodně prostoru je věnováno kryofixaci, kryomikrotomii, studiu vzorků v hydratovaném stavu nebo stabilizaci mrazově sušených biologických preparátů pro zalití do pryskyřic. V knize jsou i kapitoly zabývající se specifickým barvením před zalitím pro imunocytochemii, vícenásobným imunoznačením, přípravou vzorků pro SEM t-butylalkoholovou substitucí a další kapitoly s řadou dalších originálních metodických přístupů.
V dalších příspěvcích jsou zmiňovány nové materiály sloužící k přípravě preparátů. Týká se to například nových druhů markerů pro imunoelektronovou mikroskopii, jakými jsou dobře definované monovalentní fragmenty protilátek obsahující bor, nebo nových komplexů zlata (Nanogold, Undecagold), které se vyznačují snadnější penetrací do buněk a umožňují větší rozlišení.
Řada článků popisuje nové přístupy ke studiu problematiky použitím nových, v dané problematice nekonvenčních, zobrazovacích přístupů, případně jejich kombinací. Do této oblasti patří například studium receptory řízeného přenosu genů pomocí fluorescenční mikroskopie a EFTEM (energy filtering transmission electron microscopy), nebo zobrazení molekulární struktury receptorů pomocí AMF (atomic force microscope), zobrazujícího 3-D povrchové struktury, či analýza morfologie buněčného jádra při použití FEISEM (field emission in lens scanning electron microscope), kde je možné rozlišení 1 nm při libovolné tloušťce preparátu. Sem patří i visualizace neuronů ve speciálně konstruovaném konfokálním mikroskopu nebo studium dynamiky živých normálních i nádorových buněk VR CLSRM (video rate confocal laser scanning reflection microscopy) a řada dalších. Některé kombinace visualizačních technik jsou uváděny pro studium cytoskeletu nebo pro analýzu DNA-proteinového uspořádání.
Recenzovaná kniha je důstojným pokračováním řady předchozích publikací z těchto konferencí. Je vysoce kvalitní informativní příručkou pokrývající širokou metodickou a instrumentální oblast mikroskopie. Vzhledem k jejímu zaměření na nové, náročné přístupy analýzy biologických objektů na strukturní, ultrastrukturní a molekulární úrovni může být tato kniha užitečná širokému okruhu pracovníků v oblasti mikroskopie.
Jan Korb
ÚMG AV ČR Praha
Tato část byla vyjmuta z této WWW verze Bulletinu. Můžete však použít WWW registraci.
This page was prepared by Petr Schauer, ISI ASCR, Brno, Czech Republic |
(transfer to the CSEM home page) |