Pixels
Pixelový detektor ATLAS
Pixelový detektor je umístěn v centru celé aparatury v bezprostřední blízkosti místa, kde dochází ke srážkám částic. Je tvořen více než sto miliony miniaturních detekčních buněk – pixelů, o rozměrech 50x400 mikronů, vytvořených na křemíkovém substrátu. Toto zařízení umožňuje velmi přesně měřit parametry velmi krátce žijících částic, které jsou projevem „nové“ fyziky.
Pracovníci Fyzikálního ústavu ve spolupráci s ON Semiconductor (dříve TESLA Sezam), Rožnov pod Radhoštěm, vyvinuli technologický postup výroby radiačně odolných pixelových senzorů a zajistili vysokou kvalitu dodávky do CERN. Jednotlivé součásti aparatury byly zkompletovány v CERN a instalovány v podzemní experimentální šachtě ATLAS. Pro mimořádnou technologickou náročnost zakázky a za její splnění ve výborné kvalitě byla firmě ON Semiconductor udělena Průmyslová cena CERN.
Senzory vyrobené v ON Semiconductor byly testovány ve čtyřech testovacích centrech: Praha, Dortmund, Udine, New Mexico. Dále následovala montáž v Bonnu, Janově, Marseille, Berkeley. Finální kompletace celého detektoru probíhala v CERN, dále pak následovala instalace experimentální šachtě ATLAS v CERN a uvedeni celého zařízení do provozu. Data z prvních srážek protonů ukazují na velmi dobrou kvalitu pixelového detektoru.
Jiří Popule při montáži a testování detekčních lišt v Janově, Petr Šícho při testování radiálních disků v Berkeley.
Michal Tomášek při instalaci pixelového detektoru do „srdce“ ATLASu. Tento snímek doslova „obletěl“ svět. Vešel do oficiální knižní publikace o stavbě ATLAS , a taktéž na oficiální stránku Research at CERN
První srážky protonů v urychlovači LHC zaregistrované Pixelovým detektorem ATLAS.