Academia 

Video pro média

Get the Flash Player to see this player.
 

Předávání ocenění Akademická prémie 2011

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

Superlaser ELI

ELI

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

projekt CZECHGLOBE

Otevřená věda

otevrena.jpg

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

Proč se budou přepisovat učebnice kvůli prvokům

Na přednášku zve Středisko společných činností AV ČR společně s Přírodovědeckou fakultou JU a Biologickým centrem AV ČR. Přednáška se koná v úterý 8. února 2011 od 14:00 hodin v Praze, v Akademii věd ČR. Vstup je volný do vyčerpání kapacity sálu. Místo je nutné si předem rezervovat. Kontaktní informace: Hana Kůrková, tel.: 221 146 385, e-mail: kurkova@ssc.cas.cz.

 

„Současná molekulární a buněčná biologie vychází z poznatků získaných studiem vybraných virů, bakterií jako je Escherichia coli a v případě eukaryot tzv. modelových organismů. Vzhledem ke složitosti eukaryotické buňky má smysl, aby se velká část laboratoří soustředila na vybrané organismy, což umožní jejich hlubší studium. Takovými organismy se stala muška Drosophila, háďátko Caenorhabditis, kvasinka Saccharomyces a v posledním desetiletí rybka Danio, huseníček Arabidopsis, potkani a lidské tkáňové kultury. Spojuje je celá řada výhod, jako je krátká generační doba, velký počet potomstva, možnost levné kultivace a zejména přístupnost ke genetických manipulacím a metodám současné molekulární biologie. Realitou ale je, že tyto modelové organismy ani náhodou nereprezentují rozmanitost eukaryotických organismů na současné zeměkouli. Díky rozvoji molekulární biologie a zejména sekvenování se jejími představiteli jednoznačně stali prvoci. Ti byli ještě donedávna řazeni do jednoho kmene či říše, jelikož jejich nepatrné buňky měli buď panožky, bičíky či dalších pár znaků, ale až současná molekulární biologie odhalila, jak nesmírně vzdálené jsou si některé linie prvoků z hlediska evoluce. Lze také oprávněně předpokládat, že mnozí prvoci se nezměnili po stovky milionů let a nesou si adaptace či buněčné mechanismy, které mnohobuněčné organismy ztratily nebo překonaly. Zároveň se jedná o evolučně velmi úspěšné organismy, protože se úspěšně přežily, a mnohé kolonizovaly prakticky jakékoli biotopy po nesmírně dlouhou dobu.
              Ve 2. části přednášky se společně „projdeme“ mým genomem, tedy tou částí, kterou jsem si nechal osekvenovat. Ukážeme si, co lze ze sekvence mé DNA vyčíst, jaké to může mít důsledky pro mne a co bude pro celou naši společnost znamenat prudké snížení cen sekvenování lidské DNA.“ 
 
Prof. RNDr. Julius Lukeš CSc.
Přírodovědecká fakulta JU a Biologické centrum AV ČR
 

17.1.2011

Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast