10.12.2010
Aktuality
27.9.2011 Pro přežití češtiny je důležitá kvalita a dostupnost odpovídajících jazykových technologií
Univerzita Karlova v Praze vydává při příležitosti Evropského dne jazyků a v rámci série 30 „bílých knih“ o sociální, ekonomické a technologické situaci jednotlivých jazyků v moderní Evropě zprávu o stavu češtiny. Bílá kniha češtiny ukazuje, že kvalita a dostupnost odpovídajících jazykových technologií pro češtinu se mohou v dnešním digitalizovaném světě stát klíčovými pro její dlouhodobé přežití.
26.9.2011 Jaký vliv měla Praha na dílo Alberta Einsteina?
Je tomu sto let, co Albert Einstein přijel do Prahy a zastával tu po šestnáct měsíců řádnou profesuru matematické fyziky na německé Karlo-Ferdinandově univerzitě. Jaký vliv měl Einstein na pražské vědecké a kulturní kruhy a naopak jaký vliv měla Praha na Einsteina? Na tyto otázky budou hledat odpovědi vědci na konferenci Universities in Central Europe – Crossroads of Scholars from All Over the World. Vedle toho se budou věnovat také mobilitě vědců mezi univerzitami od osvícenství do současnosti a fenoménu hostujících profesorů ve vztahu ke středoevropskému geografickému prostoru a zdejším univerzitám. Konference se uskuteční ve dnech 29. září až 1. října 2011 v pražském Karolinu (Ovocný trh 3, Praha 1).
22.9.2011 Kateřina Demnerová získala Cenu Milady Paulové
Profesorka Kateřina Demnerová z Ústavu biochemie a makrobiologie VŠCHT získala Cenu Milady Paulové, kterou za svůj celoživotní přínos vědě v oboru chemie převzala na 2. národní konferenci o postavení žen ve vědě Genderová rovnost jako sociální inovace: rovné příležitosti v měnícím se vědeckém prostředí. Prestižní ocenění nese jméno Milady Paulové – první ženy, jež získala právo přednášet na univerzitě (1925) a také se stala první profesorkou (1939) na našem území. Sympozium pořádá Národní kontaktní centrum – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR 22. září 2011 v hlavní budově Akademie věd ČR na Národní třídě.
21.9.2011 Plastiky pro zahradu Akademie věd
Pražská sochařka a malířka Veronika Oleríny, která absolvovala Akademii výtvarných umění v ateliéru monumentálního sochařství, připravila ve spolupráci se Střediskem společných činností AV ČR pro nedávno zrekonstruovaný dvůr hlavní budovy Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze výstavu Plastiky pro zahradu. Veřejnosti bude přístupná do 21. října 2011. Fotogalerii z vernisáže, které se zúčastnil také předseda AV ČR Jiří Drahoš, si můžete prohlédnout níže.
21.9.2011 Konference na téma Klíšťata a jimi přenášená infekční onemocnění v podmínkách jižních Čech a Bavorska
Knihovna Akademie věd ČR a dovozce a distributor cizojazyčné literatury Megabooks Vás zvou do Oválné studovny Knihovny AV ČR v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1 na 11. ročník prodejní výstavy zahraniční vědecké literatury. Výstava se koná od 10. října do 14. října 2011, denně od 09:00 do 18:00 hodin. Na knihy bude poskytnuta od 1. října 2011 až do konečného vyřízení objednávek 10% sleva.
20.9.2011 Revizní výzkum raně středověkého kostela v Libici nad Cidlinou
Libice nad Cidlinou: V průběhu srpna letošního roku proběhl pod vedením Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v. v. i. revizní archeologický výzkum na akropoli raně středověkého hradiště v Libici nad Cidlinou. Výzkum se zaměřil na pozůstatky kostela objevené v roce 1949 Rudolfem Turkem, archeologem Národního muzea. Cílem výzkumu bylo ověřit a doplnit poznatky získané před 62 lety o stavební podobě kostela, způsobu jeho založení a osídlení, které mu předcházelo.
19.9.2011 Ceny předsedy Grantové agentury ČR
Komise J. Williama Fulbrighta, příspěvková organizace Ministerstva školství, která je spolufinancovaná americkou vládou, oslavuje v tomto roce již 20 let od svého založení. Dnes proběhlo slavnostní otevření její nové kanceláře za účasti Jakuba Hodináře, 1. náměstka ministra zodpovědného za evropské záležitosti a Davida Gainera, kulturního atašé z amerického velvyslanectví v ČR. Kancelář je umístěna v Karmelitské ulici na Malé Straně a od dnešních 15 hodin přístupná veřejnosti.
16.9.2011 Vyšla kniha Jiřího Trávníčka Čtenáři a internauti
Nakladatelství Host ve spolupráci s Národní knihovnou vydalo knihu Jiřího Trávníčka, pracovníka Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., Čtenáři a internauti. Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke čtení (2010). Publikace přináší výsledky druhého statistického výzkumu české dospělé populace, který proběhl v roce 2010.
15.9.2011 Podzimní zahradní slavnost v Lužanech
Podle poslední vůle Josefa Hlávky se vždy v den mariánského svátku koná v Lužanech připomínka této velké historické osobnosti a jeho rodiny. Zahradní slavnost je tradičně spojena s položením kytic v přeštické hrobce rodiny Hlávkových a dále se mší svatou v lužanské kapli. Letošní slavnost 12. září byla věnována významnému ocenění díla architekta a stavitele Josefa Hlávky.
15.9.2011 Ocenění pro Kristinu Vlachovou
Fyzikální ústav AV ČR zve na ústavní seminář Transportní vlastnosti železem dotovaného nitridu gallitého ve středu 19. října 2011 v 15:00 hod. v přednáškovém sále Fyzikálního ústavu Akademie věd v Cukrovarnické.
14.9.2011 Politika a zemědělské biotechnologie
V internetovém bulletinu Svět technologií, který přináší aktuální informace z oblasti biotechnologií, vyšel článek prof. Jaroslava Drobníka věnovaný zemědělské biotechnologii.
13.9.2011 Záchranný archeologický výzkum města Mšena
Revitalizace historického jádra ve Mšeně, pří níž je především nově předlážděno historické jádro středověkého a novověkého městečka, přivedla do Mšena badatele z Archeologického ústavu AV ČR v Praze. Ti zde ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mělníku, Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a občanským sdružením Syrakus realizují archeologický výzkum.
12.9.2011 Ústav pro českou literaturu zve na cyklus přednášek
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., zve odbornou i širší veřejnost ve školním roce 2011–2012 na cyklus přednášek Přesahování literatury: intermediální a interdisciplinární přístupy.
11.9.2011 Celý svět si 11. září připomíná desáté výročí teroristického útoku v New Yorku10.9.2011 Pohoří Sabaloka v centru zájmu českých badatelů
V prostorách Akademie věd ČR na Národní 3 můžete do 16. září 2011 navštívit výstavu Sabaloka a Šestý nilský katarakt v Súdánu: proměny v prostoru a čase , kterou pořádá Geologický ústav AV ČR, v. v. i., ve spolupráci se Střediskem společných činností AV ČR a Českým egyptologickým ústavem FF UK v Praze. Více o projektu se dočtete také v příspěvku Geoarcheologický průzkum šestého nilského kataraktu v dubnovém čísle Akademického bulletinu.
9.9.2011 Na vzdělávání není nikdy pozdě!
Pod tímto mottem a za přítomnosti jeho excelence velvyslance Dánského království Ole Emila Moesbyho uspořádal Dům zahraničních služeb pod záštitou MŠMT a MPSV tzv. Grundtvig Day. Program Grundtvig je zaměřen na oblast vzdělávání dospělých a v České republice pomáhá zvyšovat úroveň znalostí lidí již 10 let. Nazván byl po pokrokovém dánském duchovním, učiteli, spisovateli, básníkovi ad. Nikolai Frederikovi Severinu Grudtvigovi, který už v 19. století propagoval myšlenku celoživotního učení. V odborné části programu byly 8. září 2011 předány rovněž Pečetě kvality Grudtvig nejlepším mezinárodním projektům. Více na www.dzs.cz nebo www.naep.cz. (HaM)
9.9.2011 Večery na téma teorie her a dešifrování logiky lidského chování či molekul v mezihvězdném prostoru