Z monitoringu tisku

Středoevropský technologický institut CEITEC odstartoval svou činnost

 

Nečas jmenoval prorektora Fialu svým vědeckým poradcem

 

Revoluční italské výsledky se musíme pokusit zabít, říká český fyzik

 

Strakošův manifest. Proč se čeští vědci nenatahují po výzkumných grantech EU?


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Věda, vzdělávání a průmysl v 21. století

Pod názvem „Věda, vzdělávání a průmysl v 21. století“ se ve středu 20. července konalo diskusní fórum v prostorách pražského Velkopřevorského mlýna. Akci zorganizovala společnost Fosfa, jejíž generální ředitel Ing. Ivan Baťka se společně s hlavním hostem mítinku, předsedou AV ČR prof. Jiřím Drahošem, ujal moderátorské role.
Smyslem setkání významných vědců, pedagogů i průmyslníků bylo upozornit na současné problémy v oblastech, kde profesně působí, a v názorové výměně nastínit možná východiska a řešení.

 
veda_prumysl_01.jpg
 
veda_prumysl_03.jpg
 

Pozvání přijala i řada dalších významných osobností, mezi nimi např. prof. Milan Zelený z Fordham University v New Yorku, náměstek MPO ČR Ing. Martin Tlapa, vrchní ředitel sekce pro vědu a výzkum MŠMT ČR RNDr. Jan Hrušák, rektor Univerzity Karlovy prof. Václav Hampl, rektor VŠCHT doc. Josef Koubek, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR RNDr. Zdeněk Havlas, technický ředitel společnosti Tos Hulín prof. Jiří Marek či generální ředitel společnosti Continental Automotive Systems Czech Republic prof. Zdeněk Przybyla.

 
veda_prumysl_04.jpg
 
veda_prumysl_05.jpg
 

"Jsem přesvědčen o tom, že nejlepší cestou k podpoře inovací, zejména technologických, je vědecká excelence. To znamená, že to nejlepší, co můžeme udělat pro zajištění konkurenceschopnosti ČR v dlouhodobém horizontu, je především podpora kvalitního výzkumu. To lze nejlépe dokumentovat na již klasických příkladech výzkumu, který vedl k nečekaným aplikacím až po mnoha letech. Je nesporné, že ony skutečně průlomové inovace jsou produkty mnohdy zcela teoretického výzkumu,“ zdůraznil ve svém vystoupení prof. Jiří Drahoš.

 
veda_prumysl_06.jpg
 
veda_prumysl_07.jpg
 

Hlavní diskutovaná témata se týkala role státu, univerzit a podniků ve výzkumu, vědě a vzdělávání, vztahu politiky k těmto oblastem či otázky konkurenceschopnosti a měření kvality vědeckých institucí a vysokých škol.

 
veda_prumysl_08.jpg
 
veda_prumysl_09.jpg
 
veda_prumysl_10.jpg
 
veda_prumysl_11.jpg                          
Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Text: Odbor mediální komunikace, Kancelář AV ČR

21.7.2011