Prof. PhDr. Eva Stehlíková
Inscenace antického dramatu
Filozofická fakulta UK, zimní semestr 2005/6
V krátkém historickém exkursu bude pojednáno o inscenacích antických her v renesanci, ale pozornost bude soustředěna především ke znovuzrození inscenační tradice počínající Tieckovým uvedením Antigony v Potsdami 28.10. 1841 a třem etapám v novodobé inscenační historii (1.etapa - úsilí o pochopení specifiky antického dramatu, 2. etapa - hledání inscenačního stylu odpovídajícího nové době, 3. etapa – inscenace antického dramatu se stává trvalou součástí repertoáru evropských divadel a proniká i mimo Evropu). Druhá část přednášky se zaměří na inscenaci antického dramatu na našem teritoriu od r. 1884 až do současnosti (inscenace profesionální i amatérské, cizí hostující společnosti). Posluchači navštíví Kabinet pro klasická studia AV ČR, seznámí se s ústavní databází antických inscenací, mohou se přijít podívat na mezinárodní konferenci a budou se účastnit vytvoření dokumentace k inscenaci Aischylova Agamemnóna.
Prof. PhDr. Eva Stehlíková
Laterna magica
Filozofická fakulta UK, zimní semestr 2005/6
Laterna Magica je scénická forma, principiálně založená na kombinaci divadla (činoherního, zpívaného, baletu i pantomimy) s filmem (střídavě klasického i širokého formátu, černobílého i barevného). Osobitost propojení spočívá ve skutečnosti, že projektovaný obraz a jevištní akce nemají význam samy o sobě, ale pouze společně. J.Grossman programy Laterny Magiky považoval za zárodek nové scénické formy a souboru vyjadřovacích prostředků, které jsou blízké mentalitě diváka 20.století. Přednáška si klade za cíl zkoumat více než čtyřicetiletou existenci Laterny Magiky, která se dočkala hlubší reflexe jen jednou, v r.1968, hledat její předchůdce (experimenty Piscatorovy a Burianovy, filmová a divadelní tvorba A. Radoka) i následovníky.
Prof. PhDr. Eva Stehlíková
Czech Medieval and Baroque Theatre
Filozofická fakulta UK, zimní semestr 2005/6
Prof. PhDr. Eva Stehlíková
Řecká tragédie a film
FFUK, Katedra divadelní vědy, letní semestr 2005/6
V semináři po úvodu, zabývajícím se místem antické tematiky ve filmu od němých počátků a první adaptace řecké tragédie (Upoutaný Prométheus, režie Costas a Dimitrios Gaziadis 1927, ozvučená verze 1971) až ke slavným adaptacím Pasolliniho a Kakoyannise a holywoodským velkofilmům (Ben Hur, Kleopatra), bude pozornost soustředěna k vybraným filmovým adaptacím řecké tragédie.
Prof. PhDr. Eva Stehlíková
Starší české divadlo
FFUK, Katedra divadelní vědy, zimní semestr 2006/7
Přednáška má poskytnout základní informace o českém divadle starší doby, tj. především divadla středověkého a humanistického. Budeme věnovat pozornost českému liturgickému dramatu a kulturnímu dění lucemburské doby, s níž je spojen vznik nejdůležitější české středověké památky, dvou fragmentů hry o mastičkářovi. Po zřetelné přerývce, kterou způsobily husitské války, nalézáme divadlo v nové podobě – především jako divadlo školské, které vstřebává podněty renesance, poté jako divadlo humanistické.
Prof. PhDr. Eva Stehlíková
Antické divadlo II
FFUK, Katedra divadelní vědy, letní semestr 2006/7
Přednáška je soustředěna k římskému divadlu a podrobně se věnuje římskému divadlu císařské doby, proměně žánrového systému a Senekovým tragédiím.
Prof. PhDr. Eva Stehlíková
Řecké divadlo klasické doby – Oidipus král
FFMU, Kabinet divadelních studií, zimní semestr 2006/7
Přednáška je soustředěna k nejdůležitějším tématům řeckého divadla klasické doby: Divadlo a polis, divadlo a rituál, funkce divadla a jeho provozování, drama a jeho výstavba, inscenace antické tragédie. Drama je demonstrováno na Sofoklově Oidipu králi.
Prof. PhDr. Eva Stehlíková
Cyklus Dějiny divadla I.
FFMU, Kabinet divadelních studií, zimní semestr 2006/7
Antické divadlo a divadlo středověku
Prof. PhDr. Eva Stehlíková
Ikaros aneb Text v textu a jeho čtení
Brno, Art 26. 4.2007
Přednáška pronesená v cyklu Resumé 2006-2007, Úvahy o vnímání