Z monitoringu tisku

EK schválila dotaci 2,3 miliardy korun na vědecké centrum BIOCEV

Rekordní rozpočet na českou vědu a výzkum z poloviny hradily firmy

Vláda odvolala členy Rady pro výzkum, vývoj a inovace


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

SAYING IT ...ON PAPER knižně

V listopadu vychází knížka anglických esejů bývalého oblíbeného lektora a zkušeného editora vědeckých textů Richarda Haase. Knížka má nejen klasickou tištěnou podobu, ale také elektronickou verzi. K vydání v Ústavu pro jazyk český ji připravil Akademický bulletin a k dostání bude v knihkupectví Academia.

richard_mensi.jpg

 

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Abicko  > 2007  > únor  > Obálka

Rostliny se vyznají v čase

Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku 

Do rukou čtenářů se dostává již třetí svazek z edice Průhledy, výtečná publikace Biologické hodiny rostlin, jejímž autorem je Jan Kolář z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Slavnostní křest knihy se konal 18. ledna t. r. v literární kavárně knihkupectví Academia na pražském Václavském náměstí. Knihu uvedla do života Helena Illnerová, která se významně zasloužila o výzkum biologických hodin živočichů a člověka. Na snímku si při této příležitosti připíjí s ředitelem nakladatelství Academia Jiřím Padevětem (uprostřed) a místopředsedou Ediční rady AV ČR Janem Krekulem (vpravo).

Autor, jehož profesorka Helena Illnerová označila za "báječného popularizátora a nadšence", který do knihy vložil i své srdce, v publikaci vysvětluje, že biologické hodiny nejsou výsadou pouze lidí a živočichů, ale dokonce i rostlin. Na základě svého výzkumu dokazuje, že rostliny se dokážou orientovat v čase stejným způsobem jako lidé. "Ano – rostliny, které jsme zvyklí považovat ve srovnání s lidmi a zvířaty za jednodušší, ba přímo primitivní, se dokážou orientovat v čase stejně dobře jako my, páni tvorstva," uvádí v předmluvě. Čtenáři se v knize dovědí, jak fungují oba druhy rostlinné časomíry (denní i roční), k čemu přesně slouží a jak se jejich činnost projevuje v přírodě.

srd