Z monitoringu tisku

Při jmenování rady pro vědu Nečas porušil zákon

Kdo se mýlí v neutrinech, která jsou rychlejší než světlo?

EK schválila dotaci 2,3 miliardy korun na vědecké centrum BIOCEV


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

SAYING IT ...ON PAPER knižně

V listopadu vychází knížka anglických esejů bývalého oblíbeného lektora a zkušeného editora vědeckých textů Richarda Haase. Knížka má nejen klasickou tištěnou podobu, ale také elektronickou verzi. K vydání v Ústavu pro jazyk český ji připravil Akademický bulletin a k dostání bude v knihkupectví Academia.

richard_mensi.jpg

 

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Abicko  > 2010  > duben  > Knihy

Jiří Trávníček (ed.): V kleštích dějin. Střední Evropa jako pojem a problém.


V brněnském nakladatelství Host vyšla kniha V kleštích dějin. Střední Evropa jako pojem a problém, jejímž editorem je vědecký pracovník Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., Jiří Trávníček, zástupce ředitele pro pracoviště v Brně a člen oddělení pro výzkum literární kultury.



Host, Brno 2009 (vyšlo 2010)

Kniha je antologií 17 textů o střední Evropě z let 1946–2002, jejichž autory jsou například István Bibó (historik a politolog), Erhard Busek (politik a politolog), Karl Schlögel (historik), Norman Davies (historik), George Steiner (filozof kultury), Eric J. Hobsbawm (historik), Drago Jančar (spisovatel a esejista), István Fried (literární historik a komparatista) či Ernest Gellner (antropolog). Texty jsou seřazeny do tří částí – I. geopolitika a historie, II. kultura, literatura, román, třetí část vyplňuje obsáhlé pojednání o historii sporů o střední Evropu od 19. století až po dobu po roce 1989 od editora svazku Jiřího Trávníčka. Nepočítaje malotirážní sborníček z roku 2000 (M. Havelka – L. Cabada /eds./: Západní, východní a střední Evropa jako kulturní a politické pojmy, Plzeň), jde o první domácí antologii k tématu, které zejména v 80. letech 20. století k sobě poutalo tak velkou pozornost, ba dokonce bylo jednou z největších intelektuálních mód spisovatelů, historiků i politologů na západ i na východ od železné opony. Pojem střední Evropy v dnešní době touto módou v takové míře již není, byť se jedná o fenomén, který nabízí podnětné konfrontace a bohaté konceptuální dějiny. Výhodou našeho času je, že politická a společenská optika po velkých politických změnách na počátku 90. let umožňuje daleko lépe zahlédnout, jakými proměnami pojem střední Evropy procházel, jaký vyvolával ohlas, jak se na něj reagovalo, komu a k jakým účelům sloužil. Antologie koncept střední Evropy nekonzervuje, nýbrž kompletuje. Střední Evropa stále není pouze muzeální záležitostí. Svého znovustvořitele, kterého si našla v 80. letech v Milanu Kunderovi (viz slavný esej Únos Evropy z roku 1983), po roce 1989 nemá, avšak i v této době najdeme mnoho autorů s jiskřivými myšlenkami a texty. Kniha vychází s podporou Grantové agentury České republiky.

red