Astrofyzik Jiří Grygar převzal Cenu Františka Nušla
Prestižní Cenu Františka Nušla za rok 2011 získal významný český astrofyzik a popularizátor astronomie RNDr. Jiří Grygar, CSc. Toto nejvyššího ocenění České astronomické společnosti (ČAS) za celoživotní badatelské dílo mu předali předseda ČAS Ing. Jan Vondrák, DrSc., a emeritní předseda ČAS a emeritní ředitel Astronomického ústavu AV ČR doc. RNDr. Luboš Perek, DrSc., ve středu 7. 12. 2011 v sídle Akademie věd ČR v Praze. Laureát poté vystoupil s přednáškou na téma „Záludné výběrové efekty a zářivé vyhlídky astronomie“. Jiří Grygar, jehož zná česká veřejnost zejména z populárně-naučného televizního seriálu Okna vesmíru dokořán, vyniká jako plodný autor mnoha zajímavých vědeckých prací, knih, článků i přednášek. Ve svých pětasedmdesáti letech je stále vědecky i fyzicky velmi aktivní, zastává též funkci čestného předsedy ČAS a je i čestným členem Jednoty českých matematiků a fyziků a Slovenské astronomické společnosti. V minulosti předsedal několika významným institucím ‒ Radě české televize, Učené společnosti ČR nebo Českému organizačnímu výboru Mezinárodního roku astronomie 2009.
Vyhlášení výsledků SCIAP 2011
Ve čtvrtek 1. prosince proběhlo ve vile Lanna vyhlášení výsledků 1. ročníku soutěže pro popularizátory vědy v ČR SCIAP 2011. Cílem soutěžní přehlídky bylo vyhodnocení nejúspěšnějších popularizačních aktivit vědy za období jednoho roku realizovaných na území ČR nebo v českém jazyce. Do prvního ročníku soutěže, kterou organizuje SSČ AV ČR, v. v. i. se přihlásilo celkem 56 soutěžních projektů. Soutěž se tak již při svém prvním ročníku setkala s mimořádným ohlasem.
Slavnostní ukončení Týdne Vědy a techniky 2011
Ve vile Lanna byl slavnostně ukončen jedenáctý ročník festivalu Týden vědy a techniky. Na festivalu se podílely všechny ústavy Akademie věd ČR a více než 50 partnerských organizací. Rozšířil se dokonce i za hranice České republiky a současně uvedl přednášky zahraničních vědců u nás.
Unikátní výstava pokladů z Mikulčického trezoru
Začátkem listopadu měli návštěvníci festivalu Týden vědy a techniky možnost navštívit unikátní výstavu Pokladů z Mikulčického trezoru. Soubor obsahuje 574 položek a představuje zcela unikátní kolekci šperků, opaskových garnitur a zdobených ostruh.
Čestné medaile Vojtěcha Náprstka převzaly tři popularizátorky vědy
Čestné medaile Vojtěcha Náprstka za zásluhy v popularizaci vědy předal předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš třem ženám – Ing. Květoslavě Stejskalové, CSc., Ing. Daně Sephtonové a PhDr. Veronice Kratochvílové. V rámci slavnostního večera, který se uskutečnil v úterý 8. 11. 2011 v 18 v sídle AV ČR v Praze, vystoupil prof. Martin Hilský s přednáškou „ Shakespearovy hrdinky“. Vynikající popularizátory vědy oceňuje AV ČR touto čestnou medailí od roku 2003. V minulosti ji např. získali Dr. Michael Londesborough, Mgr. Vladimír Kořen, redaktoři vědecké přílohy Lidových novin či letos v lednu Mgr. Vladimír Kunz a Mgr. Vladimír Kučera.
Začal jedenáctý ročník festivalu Týden vědy a techniky
Prvním listopadovým dnem začal už jedenáctý ročník festivalu Týden vědy a techniky. Program největšího vědeckého festivalu v České republice obsahuje přes 300 akcí a jeho letošním mottem je „ Věda pro život“. Do programu se zapojí vědci ze všech pracovišť Akademie věd, kteří v průběhu festivalových dní už tradičně otevřou brány svých ústavů.
Archeologický poklad v Bílině na Mostecku
Unikátní, zhruba tisíc let staré základy domů, úlomky keramiky, šperky a stovky lidských koster našli archeologové při záchranném výzkumu v Bílině na Mostecku. Nálezy jsou podle badatelů mimořádně vzácné a výjimečné, a to hlavně díky jejich zachovalému stavu. Ten zapříčinila vysoko položená hladina spodní vody. Průzkum předchází stavbě teplovodu. Vede ho Mgr. Petr Čech, archeolog ze žateckého pracoviště Archeologického ústavu Akademie věd.
Objev českého neurofyziologa Karla Ježka v časopise Nature
Doktor Karel Ježek společně se svými kolegy v Norsku objevil unikátní metodu umožňující detailní popis procesu aktivace paměti na úrovni jednotlivých neuronů. Tým zjistil, že neuronová populace zpracovává informace ze smyslů v krátkých opakujících se cyklech, které odpovídají 6–11 Hz rytmu. Tento rytmus, nazývaný „theta“, je jedním z dominantních EEG rytmů mozku. Tento zásadní objev, publikovaný v časopise Nature, tak otevírá novou cestu pro studium paměti ve spojitosti s mozkovými rytmy.
Jasná Noc vědců v Ondřejově
Jako každým rokem, tak i letos se v největší české observatoři v Ondřejově konala Noc vědců. Cílem akce, která se v jeden večer roku pořádá na mnoha místech po celé Evropské unii, je představit veřejnosti vědu zábavným a poutavým způsobem. Heslem letošního ročníku bylo: „Věda nám dává prostor“. Program v Ondřejově byl už tradičně nabitý. Zájemci mohli mimo jiné navštívit nově otevřené první patro muzea Vojtěcha Šafaříka, seznámit se s bolidovými kamerami, nebo soutěžit o celkem tři dalekohledy. Noc vědců se v Ondřejově koná už od roku 2005. Ta letošní ale byla jasná. Mnozí návštěvníci tak využili příležitosti a pozorovali podzimní oblohu ještě dlouho po půlnoci.
Věda jako zábava a chemie jako inspirace - to vše v pražských Dejvicích
Po letních prázdninách věda opět vyrazila do ulic, aby ukázala, že muže být atraktivní. V rámci projektu Týden vědy Open Air se tak přímo pod širým nebem v jednom týdnu uskutečnily hned dvě interaktivní výstavy: Věda v ulicích a Chemický jarmark. Desítky špičkových vědeckých pracovišť, výzkumných institucí a vysokých škol tak dostaly šanci představit široké veřejnosti unikátní vědecké a technické exponáty zábavnou, atraktivní formou. Za Akademii věd se svými pokusy vystoupil Geofyzikální ústav, Ústav organické chemie a biochemie, Ústav chemických procesů i Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského.
Objev z Českých Budějovic usiluje o mezinárodní patent
Doktor Josef Lazar společně se svým týmem vyvinul unikátní prototyp nového optického mikroskopu. Pomocí přístroje je možné sledovat procesy v živých buňkách, které dosud viditelné nebyly. Mikroskop tak pomůže při vývoji nových léků. Výzkum ale ještě nekončí. Teď chce Josef Lazar svým přístrojem dohlédnout až na elektrické signály putující v neuronech přímo v mozku. Objev už zveřejnil uznávaný vědecký časopis Nature Methods. Teď vědci usilují ještě o mezinárodní patent.
Předávání ocenění Akademická prémie 2011
Prestižní Akademickou prémii – Praemium Academiae – udělil ve čtvrtek 30. 6. 2011 v sídle Akademie věd ČR její předseda prof. Jiří Drahoš dvěma významným českým vědcům – prof. Martinu Hofovi z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i., a doc. Jiřímu Homolovi z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i.
Mezinárodní konference Čeština v pohledu synchronním a diachronním
Mezinárodní konferenci Čeština v pohledu synchronním a diachronním připravil při příležitosti výročí sta let od založení Kanceláře Slovníku jazyka českého Ústav pro jazyk český AV ČR. Při slavnostním zahájení za přítomnosti předsedkyně Parlamentu ČR byla slavnostně předána unikátní čestná oborová medaile Josefa Dobrovského dr. Janu Balharovi. Na konferenci za účasti řady zahraničních bohemistů a slavistů byla představena i první elektronická vědecká kniha vydaná v České republice.
Konference Věda bez hranic
V úterý 5. dubna 2011 uspořádalo EURAXESS Centrum Česká republika při Středisku společných činností AV ČR, v. v. i. pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy konferenci s mezinárodní účastí s názvem Věda bez hranic: pracovní pozice ve vědě a výzkumu.
Evropští vědci jednají v Praze o odolnějším a výnosnějším obilí
Praha 6. dubna 2011: Cesta k lepším, tedy odolnějším a výnosnějším odrůdám obilnin je hlavní téma výročního zasedání mezinárodního projektu TriticeaeGenome, které proběhlo v dubnu v Praze. Vědci z Akademie věd České republiky a z institucí dalších osmi zemí analyzují v projektu, financovaném Evropskou unií, genetickou informaci pšenice a ječmene, což právě vede k vytčenému cíli. Podle účastníků zasedání je to nejlepší způsob jak zajistit v budoucnosti dostatek cenově dostupných potravin
Zveme na Den Země s Akademií věd ČR 2011
Čeká na vás program akcí sestavený u příležitosti Dne Země 2011, jenž se každoročně po celém světě oslavuje 22. dubna. Připravili jej pracovníci Oddělení tektoniky a geodynamiky Geofyzikálního ústavu AV ČR a Odboru projektů a grantů Střediska společných činností AV ČR.
Oslavy 21. výročí Akademického bulletinu
Akademický bulletin loni překročil svou dvacítku a tímto rokem vstoupil do věku dospělosti. Jeho zrození a první krůčky popsal v březnovém – už 310. čísle – jeho „duchovní“ otec dr. Miroslav Šmidák.
Evropský týden mozku
Akademie věd ČR se od 14. března 2011 opět připojuje k Evropskému týdnu mozku, v jehož rámci badatelé zabývající se výzkumem mozku informují veřejnost o nejnovějších výsledcích.
Academia ocenila kvalitní odbornou literaturu
Knihou roku v soutěži Ceny Nakladatelství Academia a zároveň i vítězem kategorie „Původní vědecká nebo populárně naučná práce“ se stala publikace „Dějiny nové moderny. Česká literatura 1905–1923“. Jde o první svazek nového projektu autorského týmu Vladimíra Papouška, který se pokusil představit literární dějiny poněkud netradičním způsobem. Absolutnímu vítězi předal cenu předseda Akademie věd Jiří Drahoš při slavnostním vyhlášení ve středu 9. 3. v pražském sídle AV ČR. Při této příležitosti mimo jiné uvedl, že sám čte již výhradně jen knihy z produkce Nakladatelství Academia a nechyběly mezi nimi ani oceněné Dějiny nové moderny. „Publikace ideálně snoubí formu s obsahem, je hezká na pohled a zajímavá na čtení,“ výstižně poznamenal Jiří Drahoš.
Společné operní představení pro Akademii věd ČR
Spolupráce Akademie věd a Národního divadla v posledním lednovém dnu 31. 1. 2011 navázala na tradici propojení věd a umění operním představením slavného Mozartova díla Don Giovanni ve Stavovském divadle. V hledišti pražské scény, která byla svědkem Mozartova triumfu před 224 lety, přivítali předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a ředitel Národního divadla Ondřej Černý nejen představitele naší vědecké obce včetně kolegů a přátel ze Slovenské akademie věd, ale také zástupce politické sféry, vysokých škol, církví, velvyslance a také sponzorské partnery, bez jejichž pomoci by se takové představení nemohlo uskutečnit.
Komunikace vědy prostřednictvím médií
„Komunikace vědy prostřednictvím médií“ - Tato vzdělávací akce byla zahájena dne 24. ledna 2011 prvním přednáškovým blokem v budově Akademie věd a bude pokračovat v dalších čtyřech blocích, až do března roku 2011. Je určena vědeckým pracovníkům zabývajícím se popularizací vědy a pracovníkům mediálních a tiskových oddělení pracovišť Akademie věd ČR. Cílem připravovaného kurzu je seznámení vědecké obce s prostředky komunikace vědy v dnešním mediálním světě, zlepšení propojení vědy a médií prostřednictvím posílení znalostí zástupců jednotlivých pracovišť AV ČR v oblasti efektivní popularizace a komunikace vědy a výzkumu.
Kurz zaměřený na komunikaci vědy
Západočeská universita a science centrum Techmania zahájili koncem roku 2010 společný pilotní projekt s názvem Scicom Basic. Jeho cílem je na Západočeské universitě nastartovat vzdělávání v komunikaci vědy.
Rok chemie 2011 - Snídaně vědkyň
Snídaně vědkyň bude událostí konanou v rámci Mezinárodního roku chemie 2011 (IYC 2011) vyhlášeného Mezinárodní unií čisté a aplikované chemie IUPAC a organizací UNESCO. Bude zároveň první akcí, kterou se celý IYC 2011 otevře.
XXXVII. zasedání Akademického sněmu AV ČR
21.12.2010 - V Národním domě na pražských Vinohradech se za početné účasti politické reprezentace včetně premiéra vlády Petra Nečase sešlo 14. prosince 2010 XXXVII. zasedání Akademického sněmu AV ČR.
Křest knihy "Víno, vinařství v dějinách islámu"
10. 12. 2010 - O tom, že dějiny vína v islámském světě nabízejí mnohem pestřejší příběh než jen prohibici, varovně vztyčený prst právních autorit a vylévání zkonfiskovaného moku do prachu cest, se mohou čtenáři dočíst v odborné publikaci význačného českého islamologa a arabisty doc. Miloše Mendela Víno, vinařství v dějinách islámu, jejíž křest se uskutečnil 6. prosince 2010 v hlavní budově Akademie věd ČR na Národní třídě. V téměř pětisetstránkové publikaci, kterou vydal Orientální ústav AV ČR, podává autor odborný výklad osudů vína v dějinách těch oblastí světa, kde se od první poloviny 7. století postupně usazoval a rozvíjel náboženský (státoprávní) systém, který alkohol zakazuje. Rozhovor s Milošem Mendelem čtěte na http://abicko.avcr.cz/cs/2010/11/11/index.html.
Financování projektu regionálního výzkumného centra TOPTEC
18 .10. 2010 - Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR získal pro své optické pracoviště sídlící v Turnově dotaci ve výši téměř 176 milionů Kč z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace na financování projektu regionálního výzkumného centra TOPTEC.
Biodiverzita (konference Forum 2000)
12. 10. 2010 - Diskusní seminář organizovaný Akademií věd ČR upozornil na pozoruhodnou rozmanitost života na naší planetě a potřebu její ochrany.Prezentoval výzkum biodiverzity, který probíhá na některých ústavech Akademie a který sleduje jak obecné a teoretické problémy (vnitřní zdroje biodiverzity a její evoluci), tak i aplikované cíle monitorování a ovlivňování biologické rozmanitosti. Seminář proběhl v rámci konference Forum 2000.
Věda na vaší straně
„Oči vědce vidí neviditelné, mozek vědce chápe nepochopitelné, objevy, které přináší, jsou nedocenitelné“ – tak znějí motta exteriérové výstavy Věda na vaší straně, kterou 20. září 2010 na brněnském Malinovského náměstí vyslal na pouť po Česku prof. Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR. Expozice má za cíl prostřednictvím patnácti velkoformátových fotografií představit práci vědců z Akademie věd ČR, a oživit tak komunikaci s českou veřejností. V říjnu se výstava z Brna přesune na Horní náměstí v Olomouci a na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. V první polovině listopadu vyvrcholí na pražském náměstí Republiky. (převzato z Akademického bulletinu)
Volný čas v komunistickém Československu
13. 09. 2010 - Jak lidé trávili čas v komunistickém Československu připomíná výstava Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, kterou můžete shlédnout v budově Akademie věd ČR na Národní třídě až do 7. října 2010.
Praemium Academiae
7. 10. 2010 - Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš udělil letos Akademickou prémii dvěma vynikajícím akademickým pracovníkům – prof. Petru Pyšekovi z Botanického ústavu AV ČR a doc. Pavlu Jungwirthovi z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Díky tomuto ocenění se vědci i jejich spolupracovníci budou moci v následujících šesti letech těšit mimořádné finanční podpoře v hodnotě pěti milionů Kč ročně.
Euraxess centrum
Euraxess Centrum, které vzniklo v roce 2005 v rámci Střediska společných činností AV ČR v. v. i., nabízí pomoc především zahraničním vědecko-výzkumným pracovníkům i jejich rodinám. Zahraniční věděčtí pracovníci získají v Euraxess Centru důležité informace o vstupu do země, povolení k pobytu, ubytování a další užitečné služby. Euraxess Centrum, pomocí center v jednotlivých krajích, pomáhá zahraničním vědeckým pracovníkům po celé ČR.
XVI. ročník International Oral History Conference
7. – 11. 7. 2010 - Ústav pro soudobé dějiny AV ČR v. v. i. spolu s Českou asociací orální historie (COHA), International Oral History Association (IOHA) a Fakultou humanitních studií UK spolupořádá v Praze na půdě VŠE XVI. ročník International Oral History Conference.
Jiná česká literatura (?)
28. 6. - 2. 7. 2010 - Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR, v. v. i., Ústav české literatury a literární vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Památník národního písemnictví v Praze pořádaly v Praze IV. kongres světové literárněvědné bohemistiky.
3. ročník Letní školy soudobých dějin
7. 7. 2010 - Ve dnech 23.– 25. června uspořádalo Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Ústavem českých dějin Filozofické fakulty UK v Praze již 3. ročník Letní školy soudobých dějin.
Záznam z předání ocenění Kniha roku 2009
24.2.2010 - Ocenění Kniha roku 2009 získala studie o stavu evropské vzdělanosti Teorie nevzdělanosti rakouského filozofa, esejisty a publicisty Konrada P. Liessmanna.
Přednáška Jířího Grygara
4. 5. 2010 - Reportáž z přednášky "Urychlovače na nebi a pod zemí aneb Velký třesk za všechno může"