CZ EN

AsÚ AVČR, v.v.i. ONDŘEJOV
Dvoumetrový dalekohled


Ondřejovská hvězdárna Ostatní dalekohledy Opravy a modernizace Optika   Zrcadlo Mechanika   Motáž a pohyb dal.   Inkrementální čidlo   Schéma hodinové osy   Schéma tlakové nádoby   Schéma spojky, brzdy   Tubus, Pointery Přístroje   Primární ohnisko   Cassegrainovo oh.   Coudé   OES   Parametry spektrografu   Kráječ obrazu   Reticon a CCD   Devarowa nádoba   HEROS Ostatní   Změna konfigurace   Montáže pro reflektory   Zrcadlové dalekohledy   Lávka Pořizování spekter Systém   Ovládání   Schéma mon. masteru   Tastr   AOSCL Manuály   Implot   CCD 700   CCD 400   Skriptování   Kamera 1000   OES   TPoint 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 V tisku Vše  Služby  Meteo  OPSO  Pracovní řád  Vypalování  Tisknutí  Hodiny

Panel ručního ovládání (tastr)

Panel ručního ovládání dalekohledu
Panel ručního ovládání dalekohledu (tastr). Čtverci s nápisy jsou zobrazena
tlačítka řízení. T1, T2, T3 -- ovládání pohybů dalekohledu (tři rychlosti
pohybu: hrubý, jemný a pointační); F1, F2 -- fokusace (dvě rychlosti: hrubá
a jemná); D1, D2 -- pohyb kopule (dva rychlostní stupně). Hld -- ruční hold;
Cr -- zrušení blokace hrubého pohybu; Lim -- navádění dalekohledu podlimitní
horizontální výškou. Barevně jsou označeny kontrolní diody.

Panel ručního ovládání (187 x 137 mm) umožňuje řídit pohyby dalekohledu, fokusace a pohyb kopule. Obvykle sepro něj používá stručnějšího označení tastr. Jeden je umístěn ve velínu u ovládacích počítačů, druhý v coudé místnosti.

V horní řadě panelu jsou tlačítka, kterými se předvolí jednotlivé druhy pohybu, například hrubý pohyb dalekohledem (tlačítko T1), hrubý pohyb kopule (tlačítko D1) apod. Tlačítky se šipkami se určuje směr daného pohybu. V případě pohybu dalekohledu vodorovné šipky určují pohyb v rektascenzi, svislé šipky pohyb v deklinaci. Při fokusaci se pracuje se svislými šipkami (vodorovné jsou neaktivní), při pohybu kopule jsou aktivní pouze vodorovné šipky.

Tlačítko Hld provádí ruční hold, tj. zastavení všech pohybů (viz. také tabulka příkazů). Tlačítko Lim umožnuje pohyb dalekohledu i pod limitní hranicí 8o nad horizontem (možné jsou pouze jemné pohyby T2 a T3). Po celou dobu pohybu pod limitní hranicí musí být tlačítko Lim stisknuté, jinak se pohyb dalekohledu zastaví. Tlačítko Cr dovolí hrubý pohyb dalekohledu v případě, že lávka pro práci v Cassegrainově ohnisku je mimo klidovou polohu. Při navádění dalekohledu hrubým pohybem je v tom případě nutno držet tlačítko Cr trvale stisknuté.

Barevné terče zobrazují kontrolní diody. Svítící zelená dioda v horní řadě ukazuje, která z funkcí je právě aktivní; podobně červená dioda u tlačítek Hld, Cr a Lim. Červená dioda XMIT bliká, je-li tastr aktivní (tj. je-li spuštěn celý ovládací systém dalekohledu). Oranžová dioda ERR. indikuje případný výskyt chyby (například ztrátu komunikace s řídícím počítačem apod.)