English versionEnglish version

Úvodní stránka // Publikace ke stažení /  Mikroekonomie bydlení

Probíhající projekty
Ukončené projekty
Uspořádané konference
Výzkumy

Publikace ke stažení

M. Lux: Mikroekonomie bydlení

Lux M. 2002

Mikroekonomie bydlení

Podkladová studie ke grantovému projektu GA ČR č. 402/01/0146. Praha: Vysoká škola ekonomická, fakulta národohospodářská, katedra sociální politiky.


Bydlení, snad právě proto, že tvoří jednu ze základních lidských potřeb, považujeme za samozřejmost, každodenní skutečnost. Téměř každý člověk je v této oblasti expertem, jelikož téměř každý nasbíral či právě sbírá jisté informace i zkušenosti týkající se jak jeho pořízení, tak vnitřního vybavení, udržování, financování. Média problematice bydlení a bytové politiky věnují nemalý prostor, objevují se specializované tiskoviny, města jsou plná realitních agentů a vývěsek, politici se přou při hledání nejefektivnějších nástrojů, které by jejich voličům umožnily bydlet dle standardů 21. století.

O to víc zarážející je pak skutečnost, že i přes širokou "expertní" základnu v České republice dosud nefunguje trh s bydlením a na tom stávajícím, pokřiveném, se objevují tak výrazné sociální tenze a nespravedlnosti, že nebýt jejich úspěšného a překvapivě široce akceptovaného zamlčení a přehlížení bychom celou situaci jen těžko mohli uchopit lidským rozumem či morálkou. Jeden můj přítel, který se i z jiných důvodů rozhodl odejít za prací do Evropské unie, situaci kdysi vystihl následovně: "slušný člověk si tady bydlení nepořídí". Místo standardních mechanismů trhu a mířené sociální bytové politiky (sociální bydlení, příspěvek na bydlení) fungují stále spíše z minulosti známé klientelistické sítě, úplatkářství, černý trh a příbuzenské vazby. Neadresná regulace nájemného "první generace", jež již před desetiletími zmizela nejen ze zemí EU, ale před několika lety z většiny zemí Střední a Východní Evropy (zejména pak Polska, Estonska, Bulharska, Maďarska aj.) nadále v Čechách v lidech vyvolává pocit bytového nedostatku a umožňuje velké části příjmově silnějších domácností výrazně profitovat (zatímco k nebydlícím příjmově slabším domácnostem je naopak velmi krutá); privatizace obecního bytového fondu "za hubičku" pak vytváří nepochopitelné zvýhodnění těch domácností, které se jen čirou náhodou ocitli mimo restituční nároky původních majitelů domů, a dává tak další facku nebydlícím domácnostem nuceným zaplatit ne desetinu ceny bytu, ale cenu celou.

Kvantita totiž neznamená kvalitu. Velký počet expertů ještě nemusí vést ke skutečně správnému řešení. O ekonomice bydlení v Česku nevyšlo v zásadě nic (přestože některá vysokoškolská skripta užívají tento název) a snad tento náš malý počin, spočívající ve shrnutí teoretických poznatků obsažených ve škále odborných monografií a článků publikovaných v zemích EU a USA, umožní lépe uchopit jen zdánlivě neuchopitelný proces fungování bytového trhu.


Stáhnout studii (formát *.pdf, velikost 816 kB) Stáhnout v *.pdf

Upozornění: tato publikace je chráněna autorskými právy. Její použití či další šíření je podmíněno souhlasem autorů. Z publikace je možno citovat, vždy je však nutno uvést celý název publikace, jména autorů a další náležitosti podle citačních zvyklostí. Upozorňujeme, že stránkování v elektronické verzi publikace neodpovídá stránkování v tištěné verzi publikace. Stažením souboru se jeho uživatel zavazuje dodržovat všechny výše uvedené podmínky a příslušná ustanovení autorského zákona.


Napište nám svoje názory, připomínky, komentáře k publikaci

Jméno:

Příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

   
Další publikace
K prohlížení těchto stránek doporučujeme Internet Explorer verze 4.0 nebo vyšší.
©SEB