Monitorování a interpretace přirozené seizmické aktivity severní části
moravsko-slezského regionu, observatorní činnost na seizmické stanici
Ostrava – Krásné Pole
Aktuální přehled seizmicity v ČR je k dispozici na webových stránkách odpovědných odborných institucí. Seizmické zatížení přirozenou seizmicitou je v naší republice poměrně malé. Přesto, neboť dle mapy seizmických zón (Eurokód-8) lze v intervalu 475 let očekávat zemětřesení o síle 6° MSK-64 na libovolném místě naší republiky, nelze seizmické zatížení přirozenou seizmicitou při projektových pracích zcela zanedbat. Na území severní Moravy a Slezska je prokázána slabá seizmická aktivita. V současné době jsou ÚGN provozovány tři stanice ve spouštěném režimu (Zlaté Hory, Raduň a Slezská Harta). Měřená data se konfrontují s Ústavem fyziky Země MU Brno a Geofyzikálním ústavem AVČR Praha. Spolupodílíme se na provozu stanice celostátní a celosvětové seizmické sítě Ostrava – Krásné Pole. Souběžně jsou prováděna experimentální měření s cílem pořídit dostatečnou bázi digitálních dat pro výzkum nových poznatků, např. zpřesnění rychlostního pole, posouzení seizmické aktivity jednotlivých zlomových systémů, atd.
![]() Seizmický pilíř se seizmometry SM3
ve štole na stanici Zlaté Hory |
![]() Třísložkový vlnový obraz přirozeného
zemětřesení z okolí Litultovic, který byl pořízen na stanici Raduň |
Vybrané publikace
- Holub, K., Kaláb, Z., Knejzlík, J. and Rušajová, J. (2004): Frenštát Seismic Network and Its Contribution to Observations of the Natural and Induced Seismicity on the Territory of Northern Moravia and Silesia, Acta Geodyn. Geomater., Vol. 1 (133), Prague, 59-71.
- Schenk, V., Kaláb, Z., Grygar, R., Holub, K., Jelínek, J., Knejzlík, J., Kottnauer, P. and Schenková, Z. (2004): Fundamental Mobility Trends in the Northern Part of the Moravo-Silesian Zone (the Bohemian Massif) - A Complex Geodynamic Analysis. Acta Research Reports, No. 13, Prague, 75-90.