|
Hrubec
PhDr. Marek Hrubec, PhD.
Dr. Marek Hrubec vede Centrum globálních studií, společné pracoviště Filozofického ústavu Akademie věd ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V současné době se v rámci svého kritického zkoumání sociálního zneuznání zaměřuje především na téma globální spravedlnosti. Přednáší současnou politickou filozofii, politickou sociologii a globální studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Detail
PhDr. Marek Hrubec, PhD. (* 23. prosince 1968) je český filosof a sociální vědec, zabývá se kritickou teorií společnosti a politiky. Je aktivní také v rámci občanské společnosti a sociálních hnutí v České republice a zahraničí.
Studium Studoval filosofii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (Mgr. 1996), včetně ročního stipendia v USA a kratších studijních pobytů ve Velké Británii a Německu. Doktorandské studium filosofie absolvoval na FF UK v Praze, včetně ročního stipendia na Oxfordské univerzitě a dalších kratších studijních pobytů ve Velké Británii (PhDr. 2001, PhD. 2001).
Věda 1. Vědecký výzkum Zaměřuje se na politickou a sociální filosofii, na politologickou a sociologickou teorii a na globální studia. Provádí kritickou analýzu vzorců zneuznání různých sociálních skupin a zkoumá sociální a politickou nespravedlnost. Rozšiřuje dosavadní rozbory zneuznání lokálních a národních skupin o analýzu zneuznání globálních chudých, které identifikuje jako další významný subjekt společenské změny. Rozvíjí normativní alternativy sociálního a politického uspořádání a studuje vztahy mezi kulturami a globální civilizací. Formuluje koncepci globální spravedlnosti, extrateritoriálního sociálního uznání a interkulturního uznání.
2. Publikace Publikuje odborné články a knihy zaměřené na témata svého výzkumu a vede ediční řadu Filosofie a sociální vědy nakladatelství Filosofia, která se koncentruje na vydávání knih v oblasti kritické sociální a politické teorie, v poslední době především s orientací na globální témata. Je členem redakčních rad časopisů: Filosofický časopis, Gender, rovné příležitosti, výzkum, Střed – Centre.
3. Instituce Vede Centrum globálních studií, společné pracoviště Filosofického ústavu Akademie věd ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Je členem Global Studies Association, International Political Science Association, České politologické společnosti a dalších vědeckých organizací. V rámci aktivit UNESCO se zaměřuje na vědeckou diplomacii.
Pedagogická činnost a konference Přednáší především sociální a politickou filosofii a globální studia na Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve spolupráci s kolegy z Itálie, Německa, Irska, USA a Mexika organizuje každý rok v květnu mezinárodní konferenci „Philosophy and Social Science“. Ve spolupráci s českými a slovenskými kolegy pořádá místní verzi této konference „Filosofie a sociální vědy“ každý rok v listopadu. Přednášel na mnoha univerzitách v zahraničí: v EU, USA, Rusku, Číně, Indii, Indonésii, Jižní Koreji, Chile, Uruguayi a dalších zemích.
Politická veřejnost Poskytuje poradenskou činnost politikům. Působil jako poradce předsedy vlády ČR a poslanců. Je členem odborných komisí se zaměřením na politické analýzy, zahraniční politiku a dlouhodobé politické programy.
Občanská společnost Spolupracuje s progresivními sdruženími občanské společnosti a sociálních hnutí. Podílí se na aktivitách Masarykovy demokratické akademie, World Social Forum, České sociální fórum, Social Watch.
Vybraná díla Marek Hrubec (2011). Od zneuznání ke spravedlnosti. Kritická teorie globální společnosti a politiky Marek Hrubec, Miroslav Pauza, Josef Zumr a kol. (2011). Myslitel Karel Kosík Marek Hrubec a kol. (2010). Martin Luther King proti nespravedlnosti Marek Hrubec, ed. (2009). Between Islam and the West Marek Hrubec a kol. (2008). Sociální kritika v éře globalizace. Odstraňování sociálně-ekonomických nerovností a konfliktů Marek Hrubec, ed. (2008). Interkulturní dialog o lidských právech. Západní, islámské a konfuciánské perspektivy Marek Hrubec, ed. (2005). Spor o Evropu: postdemokracie, nebo predemokracie? Marek Hrubec, ed. (2004). Globální spravedlnost a demokracie Marek Hrubec, ed. (2004), Demokracie, veřejnost a občanská společnost
Bibliografie Kontakt
|