Skip to Content

FameLab 2012 – bavme se vědou!

Mezinárodní soutěž pro mladé vědce a vědkyně, kterou v loňském roce poprvé do České republiky přivedl British Council ve spolupráci s Nadačním fondem Karla Janečka pro vědu a výzkum, vstupuje do druhého ročníku.

Tato zábavná soutěž se zrodila v Anglii v roce 2004 a úspěšně se šíří po světě – letos se jí účastní již 21 zemí. Účastníkům nabízí šanci zlepšit svou schopnost vědu popularizovat. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny a přírodních věd.

Přihlášky mohou podávat studenti, studentky, vědci, vědkyně a pedagogičtí pracovníci starší 21 let do 31. ledna 2012. Záštitu soutěži opět poskytuje předseda AV ČR pan profesor Jiří Drahoš. Organizační podporu zajišťují Občanské sdružení ADETO, Nadace Tomáše Bati a pořad ČT2 PORT. Elektronická přihláška, informace, praktické tipy a vystoupení z minulého ročníku jsou k dispozici na www.britishcouncil.cz

Jak soutěž probíhá?

Každý soutěžící má tři minuty času na jevišti, aby publiku a odborné porotě vysvětlil, nad čím bádá, aby zaujal, pobavil a přesvědčil o významu své vědecké práce. Vystoupení má být vědecky správné, neodborné veřejnosti srozumitelné a pokud možno i zábavné. Složení poroty zajišťuje posouzení všech těchto kvalit. V oblastních kolech vybírá deset nejlepších pro národní finále.

Oblastní kola proběhnou v únoru a březnu. Deset vybraných finalistů se zúčastní dvoudenního školení vedeného anglickými a českými experty na komunikaci, prezentaci a spolupráci s médii. Vítěz/ka květnového národního kola bude reprezentovat Českou republiku v anglickém Cheltenhamu v mezinárodním finále soutěže FameLab.

Národním vítězem prvního českého ročníku FameLab 2011 se stal inženýr Michal Babič z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR se svou prezentací Kuličková past na mikroba. Po mezinárodním finále v Cheltenhamu řekl: „Jsem moc rád, že soutěž FameLab dorazila do Čech - moje počáteční nedůvěra se brzy rozplynula – FameLab má opravdu velmi chytře postavený program s výraznou vzdělávací složkou pro účastníky. No a fakt, že jsem postoupil až do mezinárodního finále a získal cenu mezinárodního publika, je pro mne opravdu zavazující. Ocenil jsem, že jsem měl šanci vidět, jak se věda popularizuje jinde, a zároveň jsem rád, že jsem přispěl k pozitivnímu obrazu české vědy v zahraničí.“

„Finalisty druhého českého finále bude opět vybírat odborná porota – po dobré zkušenosti z minulého ročníku jsme opět v jednání s věhlasnými českými profesory Václavem Pačesem a Kamilem Wichterlem, anglickým vědcem a popularizátorem vědy dr. Michaelem Londesboroughem, rozhlasovou moderátorkou Mgr. Martinou Maškovou a hercem Dejvického divadla Mgr. Martinem Myšičkou, “ uvedla projektová manažerka Dáša Sephtonová.

Kontakt: Dáša Sephtonová, Project Manager, tel.: +420 221 991 119, dasa [dot] sephtonatbritishcouncil [dot] cz

 

 

-A +A