Wayback Machine
«MAR APR JUL »
Previous capture 7 Next capture
2011 2012 2013 »
78 captures
9 Apr 11 - 18 Nov 20
Close Help

Archiv

Česká společnost a kvalitní vzdělání

6.4.2012

 Iniciativa Athenaeum pro 21. století, která se hlásí k odkazu kritického myšlení z období vznikání moderní české společnosti, (tedy k časopisu Athenaeum založeném v roce 1883 T. G. Masarykem), zve 11. dubna 2012 od 17 do 20 hodin v zasedací místnosti Senátu ČR, Kolovratský palác, Valdštejnská 10 na diskusní klub Česká společnost a kvalitní vzdělání. V pořadí již čtvrtý seminář se zaměří na úlohu vysokých škol a dalších institucí v oblasti vzdělávání. Vystoupí na něm kromě jiných Pavel Janoušek, Vladimíra Dvořáková, Michal Stehlik, Jaroslav Šonka, Sam Zajíček, Jiří Zlatuška a Jan Vodňanský (překvapení).

Vzpomínka na Slavomíra Wollmana

6.4.2012

Významný český literárněvědný slavista, literární teoretik a komparatista profesor Slavomír Wollman zemřel ve věku nedožitých 87 let v léčebně dlouhodobě nemocných, ve které kvůli omezené pohyblivosti strávil poslední tři roky života. Jsa v plné duševní svěžesti, pracoval do poslední chvíle."Významný pracovní podíl Slavomíra Wollmana byl na poli vědecko organizačním. Jazykové znalosti a diplomatické schopnosti ho předurčily k působení v domácích i zahraničních odborných organizacích. Od r. 1957 působil v Československém komitétu slavistů a jeho nástupnické organizaci, od r. 1963 v Mezinárodním komitétu slavistů, v obou od funkce sekretáře až po předsedu, padesát pět let působil v redakci časopisu Slavia, opět v pozicích od tajemníka po šéfredaktora, od roku 1979 vedl Literárněvědnou společnost. Významně se podílel na obnovení Slovanského ústavu, kde vykonával až do roku 2002 funkci předsedy vědecké rady."

Vzpomínka na Slavomíra Wollmana

6.4.2012

Francouzský institut v Praze zve na přednášku a diskuzi s Jean-François Minsterem na téma Energie ve světě omezených zdrojů, která se uskuteční v pondělí 16. dubna 2011 v 18:00 hod. v kinosále Francouzského institutu, Štěpánská 35, Praha 1.

MAGNESIA LITERA 2012 – Academia uspěla ve třech kategoriích

5.4.2012

Pořadatelé knižních cen Magnesia Litera vyhlásili 4. dubna 2012 na Nové scéně Národního divadla v Praze vítěze jedenáctého ročníku renomované soutěže, do níž se letos přihlásilo rekordních 325 knih. Mimořádného úspěchu dosáhlo Nakladatelství Academia, jehož ředitel Jiří Padevět převzal Literu za nakladatelský počin (za souborné vydání knihy Souostroví gulag ruského spisovatele Alexandra Solženicyna). V kategorii Literatura faktu porotci za nejlepší vybrali dvousvazkový Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948–1967 Jiřího Knapíka a Martina France (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR a Masarykův ústav a Archiv AV ČR), která v minulém měsíci zvítězila taktéž ve čtvrtém ročníku Cen Nakladatelství Academia (více v AB 4/2012). 

150 let Jednoty českých matematiků a fyziků

3.4.2012

Půldruhé století uplynulo od založení Jednoty českých matematiků a fyziků, respektive jejího prvního předchůdce Spolku pro volné přednášky z mathematiky a fyziky. U příležitosti jubilea jedné z nejstarších dosud existujících učených společností v českých zemích se 28. března 2012 ve Velké aule Karolina uskutečnilo slavnostní shromáždění, jehož se zúčastnily vynikající osobnosti české akademické a politické sféry včetně prezidenta ČR Václava Klause. Podle jeho názoru matematické znalosti upadají, přitom jejich význam pro vzdělávání je klíčový: „Klesající prestiž matematiky způsobuje jednak pokles všeobecných standardů ve vzdělání, jednak masivní získávání vysokoškolských diplomů v pochybných oborech bez matematiky.“

Výběrové řízení

2.4.2012

Etnologický ústav AV ČR, v. v. i., vypisuje výběrové řízení na místo vedoucího (vedoucí) Technicko-hospodářské správy. Předpoklady: alespoň SŠ ekonomické vzdělání a praxe v oboru (pracuje se s programy iFIS a Elanor Global), znalost prostředí AV ČR vítána, orientace v právních předpisech, schopnost vést pracovní kolektiv (2–4 osoby). Přihlášky se strukturovaným životopisem, doklady o vzdělání a praxi a rámcovou představu o mzdě zasílejte nejpozději do 20. dubna 2012 na adresu Etnologický ústav AV ČR, v. v. i., Na Florenci 3, 110 00 Praha. Předpokládaný nástup: 1. července 2012.

Bioinformatika a Ochrana vod – přihlášky do poloviny dubna 2012

2.4.2012

Jihočeská univerzita nabízí ke studiu dva nové obory (Bioinformatika a Ochrana vod), na které je možné zaslat přihlášku ještě do poloviny dubna tohoto roku. Bioinformatika je výběrový obor vyučovaný v anglickém jazyce, který bude vychovávat odborníky v nové a v poslední době enormně se rozvíjející vědní disciplíně. Tříletý studijní obor Ochrana vod nabízí veškeré výhody prezenčního studia na vysoké škole a k tomu navíc i odborně zaměřené výlety, exkurze a praxe v různých odvětvích vztahující se k životnímu prostředí, ochraně vod a vodnímu hospodářství.

Oznámení o obhajobách

29.3.2012

Obhajoba disertační práce Ing. Olgy Šolcové, CSc., s názvem Chemical Engineering Aspects of Gas Transport in Porous Solids se koná dne 17. dubna 2012 od 09:00 hodin před komisí Chemické inženýrství v Ústavu chemických procesů AV ČR, v. v. i. Obhajoba disertační práce doc. Ing. Marka Růžičky CSc., s názvem Režimy toku ve vícefázových plyno-kapalinových soustavách se koná dne 17. dubna 2012 od 11:00 hodin před komisí Chemické inženýrství v Ústavu chemických procesů AV ČR, v. v. i.

Zázraky a proměny života na planetě Zemi

29.3.2012

V prostorách Chvalského zámku můžete do 30. května 2012 navštívit ojedinělou výstavu malířky a ilustrátorky Inky Delevové Zázraky a proměny života na planetě Zemi. Autorka knihy o evoluci živočišných a rostlinných druhů na naší planetě zde představuje ilustrace, obrazy a modely pravěkých i současných rostlin a živočichů, od drobných organismů až po člověka.

EURAXESS pomáhá zahraničním vědcům i českým zaměstnavatelům

26.3.2012

Středisko společných činností AV ČR a EURAXESS Česká republika uspořádaly 26. března 2012 tiskovou konferenci Zaměstnávání zahraničních pracovníků ve vědě a výzkumu. Setkání s novináři, které se uskutečnilo v sídle Akademie věd na Národní třídě, se mezi jinými zúčastnil člen Akademické rady AV ČR prof. Jan Palouš, který upozornil, že podle posledních odhadů chybí v Evropské unii okolo 700 tisíc vědců: „S jejich nedostatkem se potýká (a bude potýkat) i Česká republika, a to mj. v souvislosti se vznikajícími vědeckými infrastrukturami, jako jsou BIOCEV, ELI, CEITEC či Superpočítačové centrum VŠB-TU v Ostravě, které si bezpochyby vyžádají příchod vědců ze zemí mimo Evropskou unii.“ S jejich integrací do ČR od roku 2005 napomáhá právě Centrum EURAXESS, které jen za poslední rok poskytlo 583 osobních asistencí.



Loading...