General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |   English Czech

Department of Chemistry of Ions and Clusters

 Department of Theoretical Chemistry    Department of Spectroscopy    Department of Biophysical Chemistry     Department of Structure and Dynamics in Catalysis     Department of Synthesis and Catalysis     Department of Electrochemical Materials    Department of Electrocatalysis     Department of Molecular Electrochemistry    Department of Chemistry of Ions and Clusters  

2009-09-16- Putovní výstava Příběh kapky

- Praha, 16.září 2009 – Tisková konference, kterou pořádá Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. společně s Akademií věd ČR seznámí média s projektem putovní výstavy nazvané Příběh kapky.

V prosinci 2009 uplyne 50 let od udělení Nobelovy ceny v oboru chemie Jaroslavu Heyrovskému za objev a rozvoj polarografie. Putovní výstava uspořádaná k připomenutí tohoto výročí představí ve fotografiích, filmech, písemných dokumentech, přístrojích a dalších exponátech příběh českého vědce Jaroslava Heyrovského. Výstava se snaží přiblížit návštěvníkům osobnost Jaroslava Heyrovského (20.12.1890-27.3.1967), vědce, který svůj život věnoval bádání v oboru fyzikální chemie a po objevení polarografie vybudoval na Karlově universitě polarografickou školu, později v rámci Čs. akademie věd vedl Polarografický ústav, a Československo se tak stalo centrem výzkumu v polarografii pro celý svět, neboť do Československa přijížděli vědci a studenti z celého světa učit se této nové metodě, jež měla posléze široké užití v oborech, jako bylo zdravotnictví, hutnictví, těžká chemie, potravinářství či životní prostředí. Jeho vědecká práce byla teprve po 37 letech od objevu oceněna Nobelovou cenou.

Organizátorem a garantem výstavy je Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR, v.v.i., z jehož archivu pocházejí přístroje, filmový materiál a řada fotografií a písemných dokumentů tvořících expozici. Jejími autory jsou pracovníci ÚFCH JH: Ing. Květa Stejskalová, CSc., Michael Heyrovský, Ph. D. a prof. RNDr. Robert Kalvoda, DrSc. Vznik výstavy doprovází podpora zatím téměř desítky partnerů, kteří k jejímu uspořádání propůjčili své prostory či její vznik podpořili finančně.

Expozice je tvořena sadou dvanácti plakátů (formát A0 a A1), které s využitím fotografií a dokumentů přibližují návštěvníkovi život a vědeckou práci Jaroslava Heyrovského. Rodinou Heyrovských byly k pořízení kopií zapůjčeny fotografie z rodinného alba, z nichž některá fota dosud nebyla na veřejnosti prezentována. Řada fotografií, diapozitivů a písemných materiálů z archivu ÚFCH JH ilustruje výzkumnou práci J. Heyrovského a jeho týmu. Druhou část expozice tvoří přístroje (vývojová řada 8 -10 polarografů), skleněné polarografické nádobky, ukázky knih a publikací o polarografii. diapozitivy. Filmy zhotovené v 50. a 60 letech dokumentující Heyrovského výzkum jsou promítány v části expozice ve formě nekonečné smyčky. Výstava je doplněna doprovodným programem řady popularizačních přednášek nejen o Jaroslavu Heyrovském a jeho výzkumu v oboru polarografie, ale i o současné vědě a výzkumu v oboru fyzikální chemie, kterou se vědci v ÚFCH JH zabývají dnes.

Příběh kapky je další z řady popularizačních akcí, kterými ÚFCH JH pravidelně seznamuje zájemce o přírodní vědy z řad veřejnosti s vědou a výzkumem, který za zdmi budovy v Dolejškově ulici na Praze 8 každodenně probíhá. Ročně ústav při přednáškách, exkursích, odborných stážích a praxích, které vědci pro studenty a pedagogy ze středních škol pořádají, navštíví okolo 500 studentů.

Putovní výstava již navštívila města Pardubice (23.9.-18.10., budova FCHT Univerzity Pardubice), Brno (21.10.-8.11., Hvězdárna a planetárium M. Koperníka) a v závěru roku se vrací do Prahy, aby ji mohli navštívit i Pražané (2.12.-18.12, Karolinum Univerzity Karlovy).

Aktuální informace o výstavě přinášejí její webové stránky.



POSTER_01.jpgPOSTER_06.jpg
Ukázka dvou plakátů (formát A0) ze série 12 plakátů tvořící 1. část expozice...

exp_DSC_1540.JPG
UKázka některých přístrojů-polarografů, ze kterých je tvořena 2. část expozice....

3. čát expozice vytváří nekonečná smyčka filmů z 50.- 60.let věnovaných polarografii a profesoru Heyrovskému (spusť ukázku).

F3.jpg
Jaroslav Heyrovský (20.12.1890-27.3.1967)

obr02a.jpg
J. Heyrovský a jeho žák M. Shikata (foto pořízeno v Londýně v prosinci 1923)


polarograf.jpg
První polarograf (1924) navržený Heyrovským a Shikatou, zkonstruovaný v dílnách Univerzity Karlovy v Praze

obr04a.jpgobr04b.jpg
Zlatá medaile Nobelovy Ceny Jaroslava Heyrovského (přední a zadní strana)

obr01b.jpg
Rtuťová kapková elektroda - stále stejné kapky rtuti - před sto lety, dnes nebo za sto let.....
a kouzlo zakleté v jejich neustále se obnovujícím povrchu.


Text: K.Stejskalová; foto: archiv ÚFCH JH





http://abicko.avcr.cz/2009/12/03/index.html

General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |
Webdesign 2012 Hana Francová TOPlist

NAVRCHOLU.cz