General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |   English Czech

Department of Chemistry of Ions and Clusters

 Department of Theoretical Chemistry    Department of Spectroscopy    Department of Biophysical Chemistry     Department of Structure and Dynamics in Catalysis     Department of Synthesis and Catalysis     Department of Electrochemical Materials    Department of Electrocatalysis     Department of Molecular Electrochemistry    Department of Chemistry of Ions and Clusters  

2009-12-01- The exhibition The Story of the Drop was opened in Carolinum in Prague (in Czech)

Putovní výstava s názvem Příběh kapky věnovaná Jaroslavu Heyrovskému doputovala do Prahy.

Slavnostní zahájení výstavy v Praze se uskutečnilo 1.12. v 17:30 v Křížové chodbě Karolina za přítomnosti více než 80 hostů. Pouze v rámci vernisáže (na několik hodin) byla vystavena Nobelova medaile a diplom Jaroslava Heyrovského.
Pro veřejnost je výstava přístupná od středy 2.12. do pátku 18.12. denně a to od 10 do 17 hodin (včetně víkendů a pondělků).

Odborná veřejnost si 50. výročí udělení Nobelovy ceny J. Heyrovskému připomene mezinárodní konferencí, jež bude počátkem prosince uspořádána v prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a zúčastní se jí vědci z celého světa. Tato akce však bude vzhledem ke své odbornosti středem zájmu jen uzavřené skupiny odborníků z oboru elektrochemie. Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. by rád tuto událost připomněl i široké laické veřejnosti, a proto se rozhodl uspořádat putovní výstavu, která život a vědeckou práci Jaroslava Heyrovského představí nejen pamětníkům polarografie, ale i zájemcům o přírodní vědy z řad těch později narozených, tedy studentů a žáků.
Putovní výstava se snaží přiblížit návštěvníkům osobnost Jaroslava Heyrovského (20.12.1890-27.3.1967) nejen jako vědce, ale i jako člověka. Expozice je uspořádána z dokumentů a přístrojů, které byly po dlouhá léta uloženy v ústavním archivu či depozitáři, řada informací byla čerpána z knih o Jaroslavu Heyrovském, které napsal jeho žák Jiří Koryta (např. Melantrich 1990) či z vyprávění žáků a spolupracovníků J. Heyrovského. Expozice je tvořena sadou dvanácti plakátů (formát A0), které s využitím fotografií a dokumentů přibližují návštěvníkovi život a vědeckou práci Jaroslava Heyrovského. Rodinou Heyrovských byly k pořízení kopií zapůjčeny fotografie z rodinného alba, z nichž některá fota dosud nebyla na veřejnosti prezentována. Řada fotografií, diapozitivů a písemných materiálů z archivu ústavu ilustruje výzkumnou práci J. Heyrovského a jeho týmu. Druhou část expozice tvoří přístroje (vývojová řada 8 -10 polarografů), skleněné polarografické nádobky, diapozitivy, se kterými polarografisté přednášeli, ukázky knih a publikací o polarografii v různých světových jazycích. Filmy zhotovené v 50. a 60 letech, třetí část expozice, dokumentují polarografický výzkum a jsou promítány ve formě nekonečné smyčky. Pro výběr exponátů tým prohlédl téměř 10 kg písemných materiálů, 200 fotografií, 150 diapozitivů a 6 km celuloidových filmů z 50. a 60. let. Spolu s desítkou přístrojů se zdálo, že materiálu k vytvoření výstavy bude dostatek. První přípravy začaly již počátkem roku 2008 a výstava měla svou komorní předpremiéru v listopadu 2008 v rámci Týdne vědy a techniky organizované AV ČR v prostorách budovy na Národní třídě. Vzbudila poměrně značný zájem u návštěvníků této akce, a tak se autorský tým ( K. Stejskalová, M. Heyrovský a R. Kalvoda) rozhodl její uspořádání v roce 2009 dotáhnout do konce a nabídnout výstavu v rozpracovanější podobě širšímu publiku na několika místech České republiky. Výstava je doplněna doprovodným programem řady popularizačních přednášek nejen o Jaroslavu Heyrovském a jeho výzkumu v oboru polarografie, ale i o současné vědě a výzkumu v oboru fyzikální chemie, kterou se vědci v ÚFCH JH zabývají dnes.

Organizátorem a garantem výstavy je Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR, v.v.i. a výstava vznikla jako informační nástroj v rámci řešení grantového projektu MŠMT v programu NPV II-lidské zdroje (r.č. 2E08038), který se věnuje problematice vzdělávání mládeže se zájmem o přírodní vědy a popularizaci výsledků vědy a výzkumu široké veřejnosti. Jejími autory jsou tak členové týmu projektu, tři vědci-chemici: Květa Stejskalová, Michael Heyrovský a Robert Kalvoda. Její vznik doprovází také podpora zatím téměř desítky partnerů, kteří k jejímu uspořádání propůjčili své prostory či její vznik podpořili finančně.

Putovní výstava již navštívila dvě města: Pardubice (23.9.-18.10., budova FCHT Univerzity Pardubice) a Brno (21.10.-8.11., Hvězdárna a planetárium M. Koperníka) a v závěru roku se vrací do Prahy, aby ji mohli navštívit i Pražané (2.12.-18.12, Karolinum Univerzity Karlovy). Zájem o její instalaci v roce 2010 projevily již další instituce (MFF Univerzity Karlovy v Praze, PřF University Palackého v Olomouci, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě, ÚMČ Prahy 8), a tak se výstava vydá na svá další putování opět v jarních měsících příštího roku. V závěru roku 2010 se u příležitosti 120. výročí narození J. Heyrovského vrátí zpět do Prahy, do MČ Praha 8, kde sídlí Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR,v.v.i. Naposledy bude instalována téměř "doma" a to ve spolupráci s Úřadem MČ Prahy 8 (pravděpodobně v reprezentačních prostorách Grabovy vily). I doprovodný program tvořený popularizačními přednáškami k tomuto tématu je v plném proudu, např. přednášku s názvem "Jaroslav Heyrovský - Profil Nobelisty" navštívilo v ÚFCH JH v průběhu podzimu více než 550 středoškolských studentů a žáků ZŠ.

Aktuální informace o výstavě a jejím putování zájemcům přinášejí internetové stránky s adresou http://www.jh-inst.cas.cz/heyrovsky.


web_P1130430.JPGPardubice_01.jpg

Pardubické a brněnské zastavení kapky ...

Brno01.jpgBrno02.jpg

foto: M. Reinberk (1), H. Francová (2) a J. Luner (3,4,), archiv ÚFCH JH.



General   | History   | Contacts   | Site Map   | Site Search   | Web Mail   | Internal Pages   |
Webdesign 2012 Hana Francová TOPlist

NAVRCHOLU.cz