Academia 

Otevřená věda

otevrena.jpg

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

Optonika 2011

Akademie věd ČR  › Vědní oblasti  › Vědy o neživé přírodě  › Aktuality

Aktuality

"Východ Slunce s Venuší" se stal červnovou "astrofotografií měsíce"

3.7.2012

Snímek zachycující nedávný přechod Venuše přes Slunce zvítězil v červnovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce. Jeho autor – Martin Gembec z Jablonce nad Nisou – zamířil 6. 6. 2012 ve 4.40 hodin svůj dalekohled s fotoaparátem přes ranní mlhou zahalené údolí na vycházející Slunce. Po jeho povrchu právě putovala kulatá černá skvrnka. Astronomické výpočty nezklamaly – planeta Venuše opravdu vstoupila na svém oběhu kolem centrální hvězdy Sluneční soustavy před její disk a zastínila tak kousíček jejího jasu. Podrobnou tiskovou zprávu naleznete zde.

6. evropský matematický kongres v Krakově

2.7.2012

Vrcholná událost špičkových matematiků – 6. evropský matematický kongres –probíhá v těchto dnech (2.–7. července 2012) v polském Krakově. Tato setkání se konají se čtyřletou periodou pod záštitou Evropské matematické společnosti (EMS), letos se akreditovalo 1000 účastníků. Na programu jsou plenární zasedání, přednášky a minisympozia. Při slavnostním zahájení udělila prezidentka EMS prof. Marta Sanz-Solé deset prestižních EMS cen, dále Cenu Felixe Kleina a Cenu Otto Neugebauera. Každý z laureátů získal finanční odměnu 5000 eur a byl pozván ke kongresové přednášce.

Workshop Observatoře Pierra Augera ke kosmickému záření v Praze

13.6.2012

Mezinárodní workshop Observatoře Pierra Augera zaměřený na analýzu kosmického záření s nejvyššími energiemi pořádá ve dnech 18.–22. června 2012 Fyzikální ústav Akademie věd ČR spolu s Univerzitou Karlovou v Praze a Univerzitou Palackého v Olomouci. Tato observatoř se zabývá pozorováním částic kosmického záření s extrémně vysokými energiemi, které o několik řádů převyšují energie částic připravovaných v pozemských urychlovačích. Na rozsáhlém mezinárodním projektu observatoře se účastní přes 400 fyziků ze 17 zemí světa.

Polární výprava badatelů z AV ČR

6.6.2012

/press/sys/galerie-obrazky/obrazky-novinky/120606-polarni-vyprava-badatelu-z-avcr.jpg

Čtvrtá polární výprava výzkumných pracovníků Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) AV ČR na norské souostroví Svalbard se uskuteční letos v červenci. Ve spolupráci s polskými kolegy z Geofyzikálního ústavu PAV, kteří spravují polární stanici Hornsund, a s kolegy z Wroclawské univerzity bude pokračovat výzkum současných geodynamických jevů a procesů v okolí této polární stanice v oblasti jihozápadních Špicberk. Od roku 2009 zde probíhá měření posunů na zlomech pomocí speciálního citlivého dilatometru české výroby (patent ÚSMH AV ČR), který umožňuje měřit prostorový vektor posunu.

„Kulová hvězdokupa M 92“ se stala květnovou astrofotografií

5.6.2012

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM_kveten2012_Delincak.jpg

Souhvězdí Herkules, krášlící letní oblohu, je známo svou kulovou hvězdokupou M 13, viditelnou i pouhým okem. Není však v tomto souhvězdí jediná. Nedaleko od ní, myšleno ovšem úhlově na obloze, se nachází její o něco slabší kolegyně. Ač je s označením M 92 téměř na konci Messierova katalogu, neznamená to, že by byla nevýrazná či nezajímavá. Za velmi dobrých podmínek ji dokonce můžeme spatřit pouhým okem. Její fotografický portrét přinesl v květnu Peteru Delinčákovi vítězství v soutěži „Česká astrofotografie měsíce“. Podrobnou tiskovou zprávu naleznete zde.

Vzácný úkaz nad českou oblohou: Přechod Venuše přes Slunce

1.6.2012

/press/sys/galerie-obrazky/obrazky-novinky/VT2012-casove-schema_HaP_Brno2.jpg

Vzácný astronomický úkaz oživí ve středu 6. června 2012 nebe nad Českou republikou. Na časné ranní obloze totiž budeme moci spatřit přechod Venuše přes Slunce. Za použití bezpečných filtrů se při pohledu na Slunce objeví na jeho pravém horním okraji pomalu se sunoucí temný kotouček planety Venuše. Dalšího přechodu Venuše přes Slunce se dočkají nejspíš jen někteří z právě narozených spoluobčanů – nastane totiž až v prosinci roku 2117. Podrobnou tiskovou zprávu Astronomického ústavu AV ČR a České astronomické společnosti naleznete zde.

Nový špičkový mikroskop v centru ALISI

25.5.2012

Jedním z prvních instalovaných přístrojů nově budovaného brněnského centra mikro- a nanolaboratoří ALISI je odedneška unikátní rastrovací elektronový mikroskop Magellan 400. Žádné jiné vědecké centrum v České republice dosud zařízení podobných parametrů nemělo k dispozici. ALISI (Aplikační a vývojové laboratoře pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií) jsou projektem Ústavu přístrojové techniky AV ČR, financovaným z druhé prioritní osy Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Tiskovou zprávu k uvedení do provozu nového mikroskopu naleznete zde.

Unikátní nález meteoritů z bolidu Benešov

22.5.2012

Světový primát českých astronomů
Výjimečný výsledek badatelů z Astronomického ústavu (AsÚ) AV ČR byl v těchto dnech zveřejněn v kontextu probíhající mezinárodní konference „Asteroids, Comets and Meteors“ v japonské Niigatě. Podařilo se totiž nalézt meteority související s pozorovaným pádem mimořádného bolidu Benešov, který vědecké přístroje AsÚ zaznamenaly již před více než 21 lety. Jde o první případ na světě, kdy po tak dlouhé době od pádu meteoru byly na základě nové analýzy původních záznamů objeveny meteority odpovídající hmotnosti v přesně předpovězené oblasti, navíc velmi zajímavého typu a složení. Více v tiskové zprávě AsÚ AV ČR – zde.

K Mezinárodní kosmické stanici zamíří první soukromá loď

18.5.2012

Nastává nová éra kosmonautiky – ve čtvrtek 17. května 2012 v pozdních hodinách našeho času bylo manažery Mezinárodní kosmické stanice (ISS) a společnosti SpaceX definitivně rozhodnuto, že se nyní po několika odkladech uskuteční historicky první start soukromé bezpilotní kosmické lodi Dragon k ISS. Pokud nenastanou mimořádné komplikace, z Kennedyho vesmírného střediska na Mysu Canaveral na Floridě vzlétne v sobotu 19. května 2012 v 10:55 SELČ. Tiskové prohlášení České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR s podrobnými informacemi naleznete zde.

Největší evropský sluneční dalekohled dokončen

15.5.2012

Na projektu se podílejí vědci z ASÚ AV ČR

První světlo spatří po deseti letech vývoje největší evropský sluneční dalekohled GREGOR. Jeho slavnostní uvedení do provozu se uskuteční v pondělí 21. května 2012 ve španělské observatoři Teide na ostrově Tenerife. Právě zde jsou totiž výborné podmínky pro pozorování, která umožní slunečním fyzikům zkoumat na naší mateřské hvězdě jevy s dosud nevídaným rozlišením. Tento třetí největší dalekohled na světě je skvělým výsledkem německo-španělsko-české spolupráce vědců, v níž naši zemi zastupuje Astronomický ústav (ASÚ) AV ČR za grantové podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Dubnovým astrosnímkem se stal „Březen – měsíc konjunkcí“

3.5.2012

Jaro nám připravilo několik velkých planetárních představení. Jasné planety se jak na promenádě pohybují po nebi, někdy se potkávají, jindy se zase marně dohánějí, aby se však nakonec všechny skryly v oslnivé záři slunečních paprsků. Jedno z úchvatných setkání zachytil i vítězný snímek dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce s názvem „Březen – měsíc konjunkcí“. Jeho autor, astronom a astrofotograf Josef Jíra, využil fotogenické situace, kdy blízké setkání Jupitera a Venuše na večerním nebi obohatil ještě dorůstající srpek Měsíce.

Workshop HEPiX 2012 v Praze

2.5.2012

Jarní workshop HEPiX 2012 uspořádal ve dnech 23.–27. 4. Fyzikální ústav AV ČR. Na sto odborníků z 15 států, zabývajících se zpracováním dat v oblasti fyziky částic ve více než dvaceti výpočetních centrech různých institucí a univerzit, přijelo do Prahy, aby zde diskutovalo o otázkách a nových metodách sběru a zpracování velkých objemů dat. Experimenty částicové fyziky jako LHC v CERN ročně zaznamenají, distribuují po celém světě a analyzují desítky petabytů dat ve spolupracujících laboratořích. Přední výrobci výpočetních techniky úzce spolupracují s vývojáři na tomto pravidelném workshopu, který se koná dvakrát ročně.

Čeští fyzikové pomohli vysvětlit supravodivost sloučeniny plutonia

18.4.2012

Dosud jen domněnku, že spinová interakce elektronů je původcem supravodivosti ve sloučeninách těžkých kovů, se nyní podařilo potvrdit německým, českým a italským badatelům. Společným úsilím experimentátorů z Ústavu pro transuranové elementy v Karlsruhe a teoretiků z Fyzikálního ústavu (FZÚ) AV ČR v Praze a z Polytechniky v Turíně byla totiž poprvé jednoznačně určena symetrie parametru uspořádání v supravodivé fázi sloučeniny PuCoGa5. Významné výsledky jejich práce v těchto dnech uveřejnil prestižní mezinárodní odborný časopis Nature Communications.

archiv

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast