Monitorování a interpretace přirozené seizmické aktivity severní části
moravsko-slezského regionu, observatorní činnost na seizmické stanici
Ostrava – Krásné Pole
Aktuální přehled seizmicity v ČR je k dispozici na webových stránkách odpovědných odborných institucí. Seizmické zatížení přirozenou seizmicitou je v naší republice poměrně malé. Přesto, neboť dle mapy seizmických zón (Eurokód-8) lze v intervalu 475 let očekávat zemětřesení o síle 6° MSK-64 na libovolném místě naší republiky, nelze seizmické zatížení přirozenou seizmicitou při projektových pracích zcela zanedbat. Na území severní Moravy a Slezska je prokázána slabá seizmická aktivita. V současné době jsou ÚGN provozovány tři stanice ve spouštěném režimu (Zlaté Hory, Raduň a Slezská Harta). Měřená data se konfrontují s Ústavem fyziky Země MU Brno a Geofyzikálním ústavem AVČR Praha. Spolupodílíme se na provozu stanice celostátní a celosvětové seizmické sítě Ostrava – Krásné Pole. Souběžně jsou prováděna experimentální měření s cílem pořídit dostatečnou bázi digitálních dat pro výzkum nových poznatků, např. zpřesnění rychlostního pole, posouzení seizmické aktivity jednotlivých zlomových systémů, atd.
Seizmický pilíř se seizmometry SM3
ve štole na stanici Zlaté Hory |
Třísložkový vlnový obraz přirozeného
zemětřesení z okolí Litultovic, který byl pořízen na stanici Raduň |
Vybrané publikace
- Holub, K., Kaláb, Z., Knejzlík, J. and Rušajová, J. (2004): Frenštát Seismic Network and Its Contribution to Observations of the Natural and Induced Seismicity on the Territory of Northern Moravia and Silesia, Acta Geodyn. Geomater., Vol. 1 (133), Prague, 59-71.
- Schenk, V., Kaláb, Z., Grygar, R., Holub, K., Jelínek, J., Knejzlík, J., Kottnauer, P. and Schenková, Z. (2004): Fundamental Mobility Trends in the Northern Part of the Moravo-Silesian Zone (the Bohemian Massif) - A Complex Geodynamic Analysis. Acta Research Reports, No. 13, Prague, 75-90.