|
Abstrakt - Sekce 8
Abstrakty příspěvků sekce "Civilizace a udržitelnost"
Liu Wenxuan (Čína) The Crisis from the Chinese Perspective The introduction to the critical analysis of the global crisis from the Chinese point of view. Professor Liu Wenxuan from the Institute of Philosophy at the Chinese Academy of Social Sciences in Beijing will look at the topic from the perspective of the Chinese version of the critical theory.
Johann P. Arnason (Austrálie) Civilizační pohledy na nynější krizi O civilizačním dosahu nebo dimenzi současné krize se už víckrát mluvilo; je však třeba přesnějšího pojmosloví. Civilizační rozměr je, v tomto kontextu jako v jiných, dvojího druhu. Na jedné straně jde o problematiku civilizačních procesů, a případě krize o jejich disonance nebo konflikty; v případě nynější krize pak hlavně o rozpornou dynamiku globalizace. Na druhé straně, a o to v tomto příspěvku v prvé řadě půjde, se klade otázka civilizačních forem nebo rámců, v tomto případě té verze modernity, která prozatím vyšla vítězně z krize krátkého dvacátého století (1914-1991). Civilizační perspektiva tady především znamená snahu vystihnout proměnlivé vztahy mezi ekonomickými, politickými a ideologickými aspekty daného historického rámce.
Ralf Becker (Německo) Money and Sustainability: The Missing Link Reform of our global financial architecture: effeciency and stability can be reached by a world currency, complementary currencies, a sustainable interest system and the inclusion of Tobin taxes. A sustainable financial system needs complementary regional currencies as well as a real world currency and a change of our interest mechanism. Today nearly all monetary systems are built in the same manner, we don't have several pillars of stability in our financial architecture. Nature balances in all its processes, effeciency with stability. Economist and social entrepreneur Ralf Becker is member of the working group elaborating a Club-of-Rome-report on "Our future economy: Money and sustainability - The missing link".
Eva Fraňková (ČR) Koncept de-growth jako důležitý alternativní scénář rozvoje Ekonomický růst a jeho souvislosti nelze v současnosti vnímat jako jednoznačně pozitivní, zejména proto, že naráží na ekosystémové limity planety Země. Z tohoto důvodu je na místě promýšlet alternativní scénář dlouhodobého a udržitelného vývoje ekonomiky, která by nebyla na materiálním ekonomickém růstu závislá. Takovýmto stavem, a také možnými způsoby přechodu k němu, se zabývá koncept de-growth (ekonomický ne-růst), jeden ze současných směrů ekologické ekonomie. V referátu budou 1) shrnuty hlavní argumenty zpochybňující ekonomický růst jako jediný možný a žádoucí scénář vývoje, se kterým (byť někdy implicitně) počítá drtivá většina zvažovaných post krizových scénářů, a 2) bude stručně představena současná úroveň poznání v rámci konceptu de-growth. Z hlediska vyváženosti diskuse o možných scénářích post krizového vývoje považuji zahrnutí environmentálního pohledu předkládaného z pozice zmíněného směru ekologické ekonomie za velmi žádoucí.
|