Kontakty
Abstrakt - Sekce 6
Abstrakty příspěvků sekce "Krize a vědění"

 

Martin Potůček
Povaha krize a selhání sociálních věd
Globální krize výrazně zasáhla a dále zasahuje do života lidí na celé planetě. Někteří autoři se dokonce domnívají, že povede k paradigmatické změně ve výkladu problémů soudobých společností a následně i vládnutí. V tomto příspěvku se snažím odpovědět na otázku, zda, a pokud ano, do jaké míry, přispěly sociální vědy k osvětlení povahy této krize a k hledání východisek z ní. Uzavírám jej návrhem žádoucích směrů budoucího vývoje veřejné politiky jako vědní disciplíny tak, aby byla schopna lépe odpovídat na globální výzvy, kterým lidstvo čelí.


Ľubica Kobová
O akumulácii vedenia a kapitálu
Vo svojom príspevku  chcem hovoriť o niektorých zmenách, ktorými dnes prechádzajú vysokoškolské vzdelávanie, veda a výskum na Slovensku. Aktéri, ktorí sa na prevádzkovaní, výrobe a akumulácii poznania aj zisku vo vysokoškolskom vzdelávaní, vede a výskume na Slovensku zúčastňujú, sú nabádaní a aj sami seba nabádajú k tomu, aby dobiehali a konkurovali, vzdelávali a produkovali, skúmali a aplikovali a zverejňovali a kontrolovali. Namiesto identifikovania želaných cieľov v budúcnosti a zmeškaných príležitostí v minulosti sa zameriavam na súčasnosť niekoľkých rokov. Tvrdím, že stratégie konania jednotlivcov aj inštitúcií – vysokých škôl, poradných štátnych orgánov, ministerstiev, mimovládnych organizácií – čoraz viac boli a sú určované motívom zisku. Výrobu a akumuláciu vedenia nemožno oddeliť od akumulácie kapitálu; sú medzi nimi komplexné vzťahy, ktoré – ak študujeme, vyučujeme, skúmame alebo jednoducho pracujeme na vysokej škole na Slovensku – musíme žiť a môžeme analyzovať.


Emil Voráček
Výzva solidární společnosti
Cílem vystoupení je pokusit se nastínit vybrané závažné momenty, které jsou charakteristické pro současně probíhající politické, sociální, ekonomické a kulturní procesy ve společnosti. Globalizace nás sice na jedné straně doslova pohlcuje, aspoň tomu tak v neoliberálními koncepcemi prosáklém diskursu vypadá. Na druhé straně nemotorné pokusy vyrovnávat se těmito výzvami nejsou dosud příliš úspěšné, zdá se, že levicové myšlení a politické strany hlásící se k tomuto proudu jakoby neumělo dosud zformulovat odpovědi. Autor je toho názoru, že je nezbytné tuto výzvu přijmout a odpovědět na ni novým myšlením, jehož mottem bude solidární společnost.