|
Abstrakt - Sekce 4
Abstrakty příspěvků sekce "Krize, konflikty a jejich řešení"
Erazim Kohák Evropská demokracie a její krize Po pracném hledání forem demokracie v 19. století došlo ke zhroucení evropské demokracie v „krizi demokracie“ mezi dvěma světovými válkami. Příčinou krize byla neschopnost politické demokracie zvládnout (dobovým pojmoslovím) otázku sociální a otázku národní – v podstatě otázku ekonomické jistoty a osobní totožnosti v prudkých změnách industrializující společnosti. Mezi lety 1945 a 1995 dosáhla evropská demokracie nejvyššího rozkvětu řešením těchto otázek výstavbou sociálního státu a Evropské unie. V posledních deseti letech se objevují náznaky nové krize z drolení sociální jistoty a sebevědomí osobní totožnosti. Zvládne je Evropa?
Ondřej Štěch Krize a normativní konflikty Situace krize narušuje stabilitu nejen ekonomického, ale i sociálního uspořádání v jeho celku – představuje uzlový bod, ze kterého je možné se vydat více různými cestami. Proto je také časem, ve kterém se aktivizují konfliktní normativní představy sociálních aktérů, vize, které pro ně mají mobilizační potenciál. Příspěvek se bude zabývat otázkou, jakou povahu mají zmíněné normativní představy a jak mohou probíhat jejich střety ve veřejném prostoru. Východiskem budou zejména práce Charlese Taylora a jím rozpracovaný pojem „společenských představ“ (social imaginaries).
Zdeněk Vopat Lidská práva 21. století Přestože
21. století je teprve na svém počátku, stali jsme se již svědky
porušování lidských práv. To ukazuje na skutečnost, že problematika
lidských práv bude aktuální i v tomto století, a to možná i více než-li
ve stoletím předcházejícím. Ve svém příspěvku bych se proto rád
zabýval problémem lidských práv. Nejprve bych rád nastínil jejich
vývoj, od ranných filozofických úvah, až po současné mezinárodní
úmluvy. Po té bych rád pohovořil na téma, zda jsou lidská práva
nedělitelná či nikoliv. V závěru bych rád načrtl svoji představu o
prioritách lidských práv.
Jaroslav Šetek Ekonomické a sociální dopady událostí černého září 2001 a 2008 Události 11. září 2001 potvrdily, že mezinárodní terorismus dosáhl globální dimenze. Příspěvek analyzuje a komparuje ekonomické a sociální dopady této nejrozsáhlejší teroristické akce v dějinách se začátkem světové finanční krize, která odstartovala největším bankrotem ve Spojených státech amerických - investiční banky Lehman Brothers dne 15. září 2008. Zároveň se pokouší zodpovědět otázku, zda existuje jistý podíl tragických událostí ze září 2001 na startu finanční krize v září 2008.
|