veřejná výzkumná instituce
Český (dříve Československý) národní byzantologický komitét (ČNBK) vznikl krátce po Druhé světové válce v roce 1948 a byl zakládajícím členem Association internationale des études byzantines (AIEB), která vznikla téhož roku pod vedením světově uznávaných byzantologů, profesorů Paula Lemerla z Francie a Dionysia Zakythinose z Řecka. AIEB vydává od roku 1964 v tištěné formě Bulletin d' Information et de Coordination. Od mezikongresového zasedání na řeckém ostrově Andros v roce 2003 vychází Bulletin elektronicky.
Počátky ČNBK a jeho vedení jsou spojeny s mezinárodním byzantologickým časopisem pro byzantská studia – Byzantinoslavca, se jménem Milady Paulové, jeho vedoucí redaktorky, členky Slovanského ústavu a profesorky historie a byzantologie Karlovy univerzity, a se jménem slavisty a profesora téže univerzity Antonína Dostála. M. Paulová jako jedna z prvních žen (a za českou byzantologii jediná) byla jmenována – společně s profesory Gy. Moravcsikem, S. G. Mercatim, A. Orlandem a A. Dainem – čestnou viceprezidentkou AIEB a A. Dostál zastával funkci jejího vice-prezidenta. V čele ČNBK pak v dalších letech stáli historička-byzantoložka B. Zástěrová, klasická filoložka a neogrecistka R. Dostálová a v letech 1992–2010 byzantolog-cyrilometodievista V. Vavřínek.
Do roku 1992 zastupoval Komitét stejně jako redakce časopisu Byzantinoslavica jak české, tak slovenské byzantology, kteří po rozdělení Československa byli ze společného Komitétu i z redakce časopisu eliminováni (A. Avenarius, M. Kučera, T. Štefanovičová) a v roce 2010 založili vlastní Slovenskou byzantologickou spoločnosť.
(více viz L. Havlíková, Od reorganizace k reorganizaci. Role časopisu Byzantinoslavica ve vývoji české byzantologie v letech 1945–1963, Slovanský přehled 98, 2012, 189–207)
Vedení:
Členové:
Čestní členové ČNBK:
Výroční zprávy (pdf)
Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku Ivana Folettiho, M.A., Ph.D., Seminář dějin umění FF MU v Brně, Université de Lausanne, na téma Nikodim Kondakov a Praha: jak emigrace mění dějiny? která se bude konat ve středu 29. května 2013 ve 14 hodin v prostorách Slovanského ústavu, Valentinská 1, Praha 1 (3. patro, č. 3, zvonek 123).
Český národní byzantologický komitét
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i.
Pozvánka… (pdf)
Pozvánka na rozšířené zasedání ČNBK s přednáškou a prezentací knihy PhDr. Julie Jančárkové, Ph.D., v pátek 8. února 2013
Pozvánka s programem... (pdf)
Pozvánka… (pdf)
Pozvánka na rozšířené zasedání ČNBK s přednáškou a prezentací knihy PhDr. Františka Čajky, Ph.D., 3. února 2012
Pozvánka s programem... (pdf)
Všechny zájemce srdečně zveme na přednášku a prezentaci knihy PhDr. Františka Čajky, Ph.D., Církevněslovanská legenda o sv. Anastázii (studie a komentovaná edice), která se uskuteční 3. února 2012 ve 14 hodin ve Slovanském ústavu.
Pozvánka... (pdf)
Zpráva v Akademickém bulletinu AVČR...
Slovanský ústav Akademie věd ČR, v. v. i., a Národní knihovna ČR – Slovanská knihovna si Vás dovolují pozvat na vernisáž výstavy Můj život patřil vědě. Milada Paulová (2. 11. 1891–17. 1. 1970). K 120. výročí narození ve čtvrtek 3. listopadu 2011 od 17 hodin ve výstavních prostorách Slovanské knihovny (Klementinum 190, Praha 1, třetí poschodí). Autorky výstavy: PhDr. Lubomíra Havlíková, CSc., a PhDr. Ivana Srbková. Výstava bude přístupná do 7. ledna 2012 v provozní době knihovny.
Pozvánka... (pdf)
Fotografie z výstavy – vernisáž... Fotografie z výstavy – expozice...
Zpráva v Akademickém bulletinu AVČR...
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., Český národní byzantologický komitét a redakce časopisu Byzantinoslavica si Vás dovolují pozvat
na přednášku Byzantské gramatiky jako strážkyně antické tradice,
kterou přednese Mgr. Kateřina Bočková Loudová, Ph.D., z Ústavu pro klasická studia Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Přednáška se bude konat v pátek 21. října 2011 ve 14.00 hodin v prostorách Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., Valentinská 1, Praha 1, 3. poschodí, č. 3 (zvonek 123).
Seznam a adresář členů ČNBK, expertů a příznivců oboru byzantologie... (pdf)