Environmentální geografie
Brněnská pobočka reprezentuje oddělení geografie životního prostředí. Jeho výzkum se orientuje na environmentální a regionální problémy, speciálně především na problematiku Moravy. Při výzkumu je využívána metodologie regionální geografie (regionální analýza a syntéza), která umožňuje studovat relativně komplexně vztahy mezi přírodními a společenskými procesy a jevy v krajině. Zároveň však také vytváří základ pro výzkumy environmentálních a sociálních souvislostí dopadů antropogenních změn v litosféře. Vedle emipirických výzkumů, které jsou nezbytné především z důvodu prudce se měnící reality, jsou používány i metody behaviorální geografie, metody kartografické a generalizace poznatků.
Výzkum je zaměřen na následující tématické okruhy:
- životní prostředí v urbánních regionech různého typu (např. environmentální dopady ekonomické restrukturalizace Ostravska; město Brno a environmentální důsledky současných urbanizačních procesů; geografie malých měst a jejich úloha v systému osídlení);
- environmentální rizika a souvislosti (např. geografie přírodních extrémů a katastrof a jejich environmentální rozměr; hodnocení vlivu hospodářské činnosti na krajinu, její ochrana a problémy s tím spojené; Infrastruktura a životní prostředí)
- životní prostředí v rurálních, zvláště marginálních regionech (např. setrvalý vývoj rurálních regionů a tvorba rurální krajiny; euroregiony a přeshraniční spolupráce ve sféře kvalitativních změn jejich životního prostředí).