SÍDELNÍ PROSTOR PRAVÌKÝCH ÈECH, povrchový prùzkum


Je zpùsob evidence a dokumentace informací o sídelní historii zájmového území, které jsou v podobì reliéfních útvarù a artefaktù zachovány na povrchu zemì.

 

Základními aktivitami v rámci povrchového prùzkumu jsou:

1. Vyhledávání, zamìøování a mapování
nad zemí zcela/èásteènì zachovaných destruovaných nemovitých objektù pravìkého/historického pùvodu.

Vyhledávání a sbìr
movitých pozùstatkù (artefaktù, event. ekofaktù) sídelní aktivity pravìkých a støedovìkých populací v zájmovém územi.


obr. 1a
Obr. la. Schéma povrchových sbìrù v síti. Pro zachycení prostorového rozmístìní artefaktù, které mùže být odrazem sídelního chování pravìkých populací, se aplikují tzv. analytické sbìry.
obr. 1b
Obr. 1b. Schéma prùchodu lokalitou pøi tzv. zjišt'ovacím prùzkumu lokality sbìry.
obr. 2
Obr. 2. Soubor pravìké keramiky získaný povrchovými sbìry na lokalitì Ledèice (okr. Mìlník), identifikované pøi letecké prospekci díky porostovým pøíznakùm. Takovéto soubory poskytují pøedstavu o datování zkoumané polohy.
obr. 3
Obr. 3. Výsledky komplexního výzkumu lokality Ledèice (okr. Mìlník) naznaèují, že skupina archeologických objektù (èervené body) vpravo dole mùže vzhledem k absenci/minimálnímu výskytu artefaktù získaných sbìrem (žluté kruhy) indikovat pohøebištì (na povrchu pohøebních areálù se vìtšinou nachází velmi málo keramických zlomkù) . Jakožto recentní lze, opìt v zhledem k absenci keramických fragmentù, považovat øady objektù umístìné vlevo nahoøe: pravdìpodobnì se jedná o bývalý sad (autor: M. Kuna).
obr. 4
Obr. 4. Koncentrace na povrchu rozptýlených pravìkých artefaktù se vyskytují v blízkosti pøíkopù objevených z letadla na katastrech obcí Trpomìchy (okr. Kladno) a Vepøek (okr. Kladno). Autor: M. Kuna.
obr. 5
Obr. 5. Koncentrace na povrchu rozptýlených pravìkých artefaktù se vyskytují v blízkosti pøíkopù objevených z letadla na katastrech obcí Trpomìchy (okr. Kladno) a Vepøek (okr. Kladno). Autor: M. Kuna.