Detail novinky
Studentské stáže – podpora spolupráce univerzit s firmami
V rámci vzdělávacího projektu Centrum pro transfer technologií (CeTT) zprostředkovává Technologické centrum AV ČR stáže pro studenty pražských univerzit. Nabízí svým klientům z inovativních firem možnost spolupráce se studentem, který pro ně během tří až pěti měsíců zpracuje odborný projekt. Za řádně odvedenou práci dostane student finanční odměnu.
Cílem stáží je podpořit spolupráci pražských vysokých škol se soukromým sektorem, což přináší prospěch všem zúčastněným stranám. Firmy mají možnost oslovit potenciální zaměstnance, kteří se podílejí na řešení odborného úkolu. Studenti naopak navazují kontakty, které mohou využít po ukončení studia, a současně získávají cenné zkušenosti. Nejedná se o brigády, ale o kvalifikovanou práci, během níž se stážisté seznámí s chodem firmy v různých odděleních a poznají svůj obor z praktického hlediska. Spektrum stáží je rozmanité - někteří studenti pracují ve špičkových laboratořích, jiní se zapojují do vývoje nových produktů firmy, další provádějí měření v terénu nebo vyhodnocují statistické údaje. Vysoké školy jsou do aktivity zapojeny především ve fázi hledání vhodných kandidátů z řad studentů na vypsané pozice a rovněž celý projekt propagují. Je i v jejich zájmu, aby absolventi opouštěli školu s praktickými zkušenostmi.
Po zkontaktování firmy a studenta je uzavřena trojstranná smlouva o spolupráci mezi pražskou univerzitou, podnikatelským subjektem a Technologickým centrem AV ČR. Na základě této smlouvy uzavírá Technologické centrum AV ČR se studentem dohodu o provedení práce. Zúčastněné strany jsou o průběhu stáže informovány formou stručných zpráv a na závěr firma vypracuje obsáhlejší zhodnocení práce studenta.
Jednou z firem, která se zapojila do projektu, je společnost inSophy. Firma se zabývá implementací softwarových řešení pro efektivnější užívání podnikových zdrojů a sídlí ve Vědeckém inkubátoru ČVUT v Praze - Dejvicích. Novým členem týmu inSophy se díky tomuto projektu stal student VŠE. Jednatel společnosti Ing. Komenda hodnotí stáž velice pozitivně: „Během stáže pracoval náš nový kolega především na implementaci algoritmů pokročilého plánování výroby. Student k zadaným úkolům přistupoval svědomitě a zodpovědně, proto uvažujeme o pokračování spolupráce i po ukončení stáže. Jsme rádi, že bylo možné se tohoto projektu zúčastnit – se studenty spolupracujeme pravidelně a projekt umožnil rozšířit tyto naše aktivity o nový rozměr."
Přínos stáží oceňují i studenti. Ing. Nosek, doktorand Ústavu techniky prostředí Fakulty strojní ČVUT, během stáže provádí měření a vyhodnocení systému pro ohřev teplé užitkové vody a vzduchu pro teplovzdušné větrání za účasti sluneční energie. Výsledky tohoto projektu využije jak student v rámci své disertační práce, tak majitelé solárních panelů (jedná se o instalace na budovách sociální péče a střediska ekologické výchovy). Měření bude provádět během jarních měsíců: „Na základě tohoto projektu můžeme zhodnotit rozdíl mezi projektovanými parametry a realitou. Od spolupráce očekávám i navázání dalších pracovních kontaktů, které využiji po ukončení studia.“ Další stážistka, Mgr. Vicenová z katedry Genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy testuje RNA interferenci v savčích buňkách. Téma projektu souvisí s tématem její disertační práce: "Díky stáži ve firmě Gen-Trend se budu moci naučit a vyzkoušet novou metodu, která umožňuje selektivně umlčet jednotlivé geny. Výsledky experimentů využiji ve své disertační práci."
V lednu 2008 se konala úvodní schůzka se studenty, kde byl představen projekt CeTT a účastníci se vzájemně seznámili se svými odbornými úkoly a očekáváními. Závěrečné zhodnocení projektu proběhne v květnu 2008 za účasti studentů a školitelů z firem i univerzit. Účelem schůzky je vyhodnocení stanovených cílů stáží a jejich přínos pro studenty, firmy i samotné školy.