projekty
projekty realizované členy Kabinetu:
European project – FP7, May 2012-October 2014 Co-ordinator: Zentrum für Soziale Innovation, Wien The aim is to establish a science-technology-social media-based platform for nanotechnology outreach to support a transparent and continuous dialogue in Europe to continuously monitor and understand consumers' and citizens' opinion on nanotechnologies. For doing this, the platform aims to use online media to upgrade outreach and bring out the differences in attitudes and opinions across Europe, analysing the state of the debate according to cultural and societal specificities. NANOPINION (Monitoring veřejného mínění o nanotechnologiích v Evropě) Cílem je na bázi sociálních médií vytvořit platformu na podporu evropského transparentního a stálého dialogu o nanotechnologiích, která umožní kontinuálně monitorovat a poznávat názory občanů a spotřebitelů. Platforma bude využívat online média, což komunikaci o nanotechnologiích zkvalitní a odhalí rozdíly v postojích a názorech napříč Evropou a umožní analyzovat stav debaty co se týče rozdílných kulturních a sociálních kontextů.
2010
Výzkumný pobyt; Tranzit; MuseumsQuartier, Vídeň; řešitel Tomáš Dvořák. Abstract graphs, charts, diagrams, maps, and models have become frequent in the visual arts of recent years; their uses range from allusions and borrowings of scientific aesthetics to projects verging on “soft science,” demonstrating ambitions to deploy them methodically.
2010–2011
Koordinátorem je dánská multioborová poradenská a konzultační agentura COWI ltd. (COWI A/S) a Dánské centrum po výzkum a výzkumnou politiku při Fakultě sociálních věd, Univerzit v Aarhus (the Danish Centre for Studies in Research and Research Policy (CFA) at Aarhus University, Faculty of Social Sciences). Cílem projektu, který je realizován v 38 evropských (a asociovaných) zemích na objednávku pro DG Research EC, je zmapovat vztahy vědy a společnosti jak po stránce obecných procedur a mechanismů, tak i po stránce hlavních konkrétních projektů a klíčových aktivit. Za českou stranu je řešitelem projektu A. Filáček, který také garantuje sestavení národní zprávy za ČR.
2010–2012
Standardní grant Grantové agentury ČR; řešitel Tomáš Dvořák. The research project intends to survey forms, functions, and historical transformations of visualizations (graphs, diagrams, maps, models, simulations, and animations) used in the social sciences since the early 19th century. It does not aim to produce a systematic and exhaustive account of these methods, but rather to select several crucial and illustrative moments of their development, interpret them from the point of view of history and methodology of science and situate them within a larger context of the history of modern visual culture. Although the role of visual media in modern society has been analyzed extensively, their instrumentality within sciences is only beginning to be articulated. In Czech academia, the problem of visualization in social sciences has gone virtually unnoticed.
2009–2011
Projekt vychází z dvoustranné spolupráce s Centrem pro sociální inovace ve Vídni (ZSI – Zentrum für Soziale Innovation), které se zabývá poznatky o sociální a kulturní dimenzi inovačních procesů v ekonomicky vyspělých zemích. Výzkum v tomto projektu je finančně podpořen z Programu podpory mezinárodní spolupráce v Akademii věd ČR (Programme of the Support of International Cooperation AS CR). Tematicky je projekt zaměřen k jednomu z klíčových směrů výzkumné činnosti Kabinetu pro studium vědy, techniky a společnosti – zkoumání sociálních a kulturních kontextů inovací ve společnosti vědění, roli a vzájemným interakcím vědy, techniky a kultury v inovačních procesech. Cílem je analyzovat a prohloubit znalosti o určitém konkrétním stupni, specifickém procesu utváření společnosti vědění v podmínkách České republiky, jehož ekonomickou podstatou je přechod od produkce imitací k produkci inovací. Řešitelem projektu je J. Loudín, spoluřešiteli A. Filáček a P. Machleidt.
2008
Výzkumný pobyt; Ministerstvo kultury ČR; řešitel Tomáš Dvořák. Výzkumný pobyt v Graduate Center, City University of New York je věnován práci na antologii komentovaných textů. Antologie vychází z přesvědčení, že v dnešní době je mnohdy podstatnější zorientovat se v nahromaděných kulturních statcích, uspořádat je a umět si z nich vybrat, než přidat k nim nutně nějaké radikálně nové a originální dílo. Proto také v současném umění dominují rozmanité podoby vytváření „nového ze starého“: předělávky, výpůjčky, krádeže, citace, remixy, recyklace, odkazy, odklony a posuny, dekontextualizace a rekontextualizace, parodie, pastiše, archívy, databáze, manipulace, remediace, reprodukce a postprodukce. Jistým problémem dosavadní kriticko-teoretické reflexe těchto tendencí je, že jsou považovány za fenomén několika posledních desetiletí a často spojovány výlučně s elektronickými médii. Antologie si klade za cíl představit i jejich bohatou, třebaže marginalizovanou historii.
2006-2008
Na evropském projektu SUPER-SME, který je finančně podpořen v 6. rámcovém programu EU v podprogramu KNOW-REG-2, se podílí 7 zemí (Francie, Španělsko, Řecko, ČR, Estonsko, Rumunsko a Turecko), dále evropská poradenská a inovační agentura Technopolis a regionální inovační organizace v uvedených zemích. SUPER-SME funguje jako síť národních a regionálních subjektů, jejíž cílem je zmapovat fungování, přednosti i nedostatky podnikatelského prostředí ve vybraných regionech, především pokud jde o informační a zprostředkovatelské služby vztahující se k využívání výsledků výzkumu, vývoje a nových technologií (S&T intermediation system). Za českou stranu jsou řešiteli projektu A. Filáček a J. Loudín.
2006–2008
Postdoktorský grant Grantové agentury ČR; řešitel Tomáš Dvořák. Cílem výzkumu, pohybujícího se na pomezí teorie a dějin médií, filozofie a sociologie je kritická analýza teorií nových médií, rozvíjejících se v 80. a 90. letech 20. století. Jedním z hlavních předpokladů těchto teorií je rozlišení mezi "starými" (masovými) a "novými" (elektronickými, interaktivními) médii. Současně s těmito často značně spekulativními tendencemi (vycházejícími z představy diskontinuity ve vývoji médií a společnosti) se silně prosazují i snahy o rekonstrukci mediálního dispozitivu modernity 19. a počátku 20. století (které naopak kladou důraz spíše na vývojovou kontinuitu). Deskriptivně historicky orientované přístupy a teorie nových médií jsou oblastmi bádání povětšinou vzájemně izolovanými: cílem projektu je snaha obě linie vzájemně konfrontovat a integrovat. Na pozadí této analýzy se teprve výzkum pokusí zodpovědět otázku po "novosti" nových médií.
2006- 2008
Projekt BCI (číslo projektu CZ.04.3.07/4.2.01.1/0042) je řešen a finančně podpořen v rámci Strukturálních fondů EU určených pro region Praha v letech 2006 a 2007. Koordinátorem projektu je poradenská firma Cheval s.r.o., partnery pak Asociace výzkumných organizací, Hospodářská komora hl.m.Prahy, Západočeská univerzita v Plzni a Filozofický ústav AV ČR, Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti. Mezi výstupy projektu patří zmapování inovačních procesů v pražském regionu a tzv. „koučing“ inovačních firem napomáhající inovativnímu chování a inovační úspěšnosti v evropském tržním prostředí. Kabinet se do projektu zapojil prostřednictvím dvou expertů, Petra Machleidta a Karla Mráčka.
2006-2007
Evropského projektu ProAct (6. Rámcový program EU) se účastní instituce z osmi členských zemí EU (Maďarska, Velké Británie, Dánska, Holandska, Rakouska, Polska, Slovenska a České republiky). Hlavním úkolem je nalézt nejlepší postupy (best practices) realizace regionální inovační politiky ve vyspělých zemích EU (Velká Británie, Holandsko, Dánsko, Rakousko), které by mohly být uplatněny v méně rozvinutých oblastech nových členských zemí (Maďarsko, Polsko, Slovensko, Česká republika). Základním analytickým nástrojem řešení projektu je soustava základních kritérií a indikátorů (benchmarků), pomocí nichž lze jednotlivé regionální inovační politiky popsat a hodnotit. Za českou stranu jsou řešiteli projektu J. Loudín a A. Filáček, ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem v Brně. V září r. 2007 proběhla v Praze závěrečná konference projektu pod názvem „Learning by practices: regional innovation and research policy to make Europe more competitive“.Na konferenci byly probrány případové studie z jednotlivých vybraných regionů v partnerských zemích. Finální podoba těchto případových studií regionů z Maďarska, Rakouska, Velké Británie, Holandska, Dánska, Polska, Slovenska a České republiky je ke stažení z internetu pod výše uvedeným jménem příslušné země. Je zde také k bezplatnému stažení příručka benchmarkingové metodologie použitelné pro regionální úroveň vytváření inovační a výzkumné politiky a pro posuzování a analýzu „dobré praxe“ v regionálním měřítku.
2006
Celoevropský analytický projekt byl řešen v roce 2006 na zadání DG Regional Policy EC; koordinátorem a hlavním řešitelem byla evropská poradenská a inovační agentura Technopolis. Výstupem za českou stranu byla analytická studie o inovačním potenciálu v jednotlivých regionech ČR (v členění NUTS 2) a doporučení pro priority při využívání Strukturálních fondů EU. Řešiteli projektu byli A. Filáček a J. Loudín, ve spolupráci s Šimonem Krbcem z poradenské firmy Cheval s.r.o.. Analýza je zveřejněna zde.
2004 - 2005
Projektu INES se zúčastňují výzkumné instituce z 8 zemí EU (Belgie, Česká republika, Dánsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Španìlsko, Velká Británie) dále Švýcarsko a z jedné asociované země (Bulharsko). Mezi hlavní cíle projektu patří: porovnání odlišných forem institucionalizace etiky v rozhodovacích procesech v oblasti vědy a techniky; identifikace genderových problémů ve vztahu k inkorporaci etiky do oblasti vědy a techniky; identifikace „nejlepších způsobů“ inkorporace etiky do rozhodovacích procesů; identifikace způsobů odhadování dopadů etiky na rozhodovací procesy; vytvoření celoevropské komunikační platformy v rámci problematiky etiky v oblasti vědy a techniky.
2002 - 2004
Projektu RECORD se zúčastnily výzkumné instituce z 9 zemí: 3 členské státy EU (Rakousko, Irsko, Velká Británie) a 6 nových členských zemí (Česká republika, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko, Slovinsko). Výsledky jsou publikovány ve sbornících (dva vyšly v r. 2002, třetí v roce 2003, poslední v r. 2004 - vše ke stažení na www.record-network.net) a celkové výstupy řešení projektu jsou prezentovány ve dvou knihách: 1) Manuál projektu RECORD: benchmarking inovačních výzkumných organizací v přistupujících zemích EU. Borsi, B., Dévai, K., Papanek, G., Rush, H. (eds.), STRATA iniciativa Evropské komise, Budapest, leden 2004, 80 s. 2) Experimentální mapa projektu RECORD: inovační výzkumné organizace v přistupujících zemích EU. Borsi, B., Dévai, K., Papanek, G. (eds.), STRATA iniciativa Evropské komise, Budapest, leden 2004.
2002 - 2003
Projekt TAMI (zahrnující především vytvoření mezinárodního networku k problematice TA) byl podpořený Evropskou komisí v 5. Rámcovém programu EU. Projektu se zúčastnilo 10 výzkumných pracovišť z celé Evropy. Projekt TAMI se zaměřoval na hodnocení dopadů výsledků TA (včetně politických dopadů) a na porovnání metod TA (identifikace kriterií, klasifikace TA metod, legitimace výsledků TA). Výsledkem řešení byla monografie Bridges between Science, Society and Policy. Technology Assessment - Methods and Impacts. Decker, M., Ladikas, M. (eds.), contributor Machleidt, P.; Springer Verlag, Berlin - Heidelberg - New York 2004, 250 p.
2001
Projekt měl podporu EK v rámci 5. Rámcového programu EU. Ve spolupráci s Ústavem pro hodnocení techniky a systémovou analýzu ITAS při Výzkumném centru Karlsruhe (Institut für Technikfolgenabschätzung und Systemanalyse des Forschungszentrums Karlsruhe) a s Ústavem pro studium budoucích technologií IPTS (Institute for Prospective Technological Studies) byla vypracována případová studie k situaci ve využívání a rozvoji lidských zdrojù v ČR. Koordinátorem účasti Kabinetu na projektu byl P. Machleidt, autory studie byli A. Filáček, J. Loudín a P. Machleidt.
1999 - 2000
Jednalo se o projekt Evropské akademie pro výzkum důsledků vědecko-technického rozvoje, Bad Neuenahr-Ahrweiler GmbH. V roce 2001 byla publikována monografie C. J. Langenbach, Otto Ulrich (Hrsg.): Elektronische Signaturen Kulturelle Rahmenbedingungen einer technischen Entwicklung. Springer – Verlag, 2001, kde P. Machleidt je autorem kapitoly „Od reality k vizi“ (Von der Realitaet zur Vision), oddíl 2 9.1.2 Tschechische Republik.
1999 - 2000
Rozsáhlý projekt řešený v Joint Research Centre EU, Institute for Prospective Technological Studies, Sevilla, zaměřený na aktuální problémy vývoje EU včetně rozšíření EU o kandidátské státy. Byly poskytnuty podklady a zpracovány připomínky (autor A. Filáček) ke studiím „Enlargement Chapter“ a „Education, Training and Skills“, vypracovaným v Joint Research Insitute EU, Sevilla, týkajícím se analýz rozšiřování EU v oblastech výzkumu, vývoje a vzdělávání. Aktivní účast na konferenci (IPTS Futures Project, Brusel, 10.-11. 2. 2000) po zpracování definitivní verze těchto kapitol pro Evropský parlament. |