Wayback Machine
«FEB APR JUN »
Previous capture 5 Next capture
«2013 2014 2015
62 captures
19 Mar 09 - 4 Oct 14
sparklines
Close Help
Hledání
ROZŠÍŘENÉ VYHLEDÁVÁNÍ
Menu
  • Úvodní stránka
  • O nás
  • Lidé
  • Akce
  • Publikace
  • Texty
  • Bibliografie
  • Projekty
zpět
Tisk
zpět
Tisk
O nás
Vědeckým záměrem skupiny pro studium novověké racionality je výzkum v oboru novověké filosofie. Tento výzkum se soustřeďuje na dlouhodobé projekty v oblasti racionalismu, empirismu, filosofie osvícenství a německé klasické filosofie. V pracovní skupině jsou realizovány projekty převážně v těchto oblastech: epistemologie, ontologie, etika, teorie práva, antropologie a politická filosofie. Výzkum probíhá ve spolupráci s ostatními pracovišti FLÚ AV ČR a též ve spolupráci s Ústavem pro filosofii a religionistiku FF UK, jakož i s obdobnými pracovišti v zahraničí (především v SRN a USA). Jeho cílem je podat původní analýzu vybraných problémů novověké filosofie, mezi něž patří zejména problém specifické racionality moderního světa. Vědecký záměr sestává z komplexních badatelských, edičních a překladatelských projektů, které není možno realizovat na vysokých školách.

 

 

Podrobnější charakteristika pracovní náplně PSSNR:

 

1. Dlouhodobější projekty překladů významných děl evropské novověké tradice (pracovníci skupiny se podílejí jako překladatelé i odborní redaktoři či lektoři): Descartes (Glombíček, Marvan), Leibniz (Palkoska), Berkeley (Glombíček), Kant (Chotaš), Hegel (Kuneš), Wittgenstein (Glombíček).

 

2. Samostatné badatelské projekty k novověké filosofii: Descartovo pojetí jazyka (Glombíček), Leibnizovo pojetí substance (Palkoska), Lockova politická (Chotaš) a přírodní (Hill) filosofie, epistemologická a etická problematika filosofie německého idealismu (Kuneš, Chotaš, Karásek).

 

3. Příprava sborníků a tematických čísel FČ k vybraným tematickýcm okruhům novověké filosofie.

 

4. Grantové projekty v oblasti novověké filosofie: „Nové přístupy k německé klasické filosofii“ (Chotaš, Karásek); „Subjektivita: nové přístupy ke klasickému pojmu“ (Kuneš, Glombíček, Marvan); „Politická filosofie“ (Chotaš).

 

5. Pořádání konferencí k vůdčím postavám evropské novověké filosofie: Descartes (2003), Locke (2004), Hegel (2004), Berkeley (2006).

 

6. Badatelské projekty, které zkoumají rozvíjení centrálních problémů novověkého racionalismu v současných filosofických debatách: Wittgensteinova idea soukromého jazyka u Descarta a Locka (Glombíček); Hegelovské motivy v současné filosofii – Sellars, Brandom, McDowell (Kuneš); Kantovská problematika pojmového rámce v současné analytické filosofii – Strawson, Quine, Davidson, Putnam (Marvan).

 

7. Vysokoškolské přednášky na FF UK a FF UPOL (všichni členové): Descartes, Leibniz, britský empirismus, německá klasická filosofie, Russell, Wittgenstein ad.



Pracovní skupina pro studium novověké racionality
Filozofický ústav Akademie věd České republiky


110 00, Praha 1, Jilská 1, Česká republika
Tel.: +4202/21183334 Fax: +4202/22220108

Vytvořila společnost BENETA.cz s.r.o. 2005 ©
Login: Heslo: