V současnosti dochází v medicíně k masivnímu rozvoji léčivých přípravků pro moderní terapii (advanced therapy medicinal products): jedná se o léky obsahující živé buňky (přípravky pro buněčnou terapii, resp. somato-buněčnou léčbu a přípravky tkáňového inženýrství), léky obsahující genetickou informaci uloženou v nukleových kyselinách (přípravky pro genovou terapii) a léčebně využívané nanotechnologické přípravky.
Tyto přípravky a metody slibují možnost léčebně ovlivnit řadu onemocnění, která jsou dnes považována za obtížně léčitelná nebo zcela neléčitelná.
Mezi přípravky pro moderní terapii patří například kmenové buňky kostní dřeně pro léčbu autoimunitních onemocnění, autologní náhrady chrupavky, kostí, šlach a kůže připravené metodami buněčné terapie a tkáňového inženýrství, virové vektory (geneticky modifikované viry, schopné vnést do buňky novou informaci) pro léčbu rakoviny prostaty, užití dospělých kmenových buněk pro léčbu degenerativních onemocnění a úrazů mozku a míchy, využití indukovaných pluripotentních buněk z dospělých buněk pacienta, výzkum a diagnostické užití superparamagnetických nanočástic pro sledování chování buněk v živém organismu pomocí zobrazování magnetickou rezonancí (MRI), hydrogelové tkáňové náhrady a kryty ran, apod.
V rámci Operačního programu Praha Konkurenceschopnost Ústav experimentální medicíny AV ČR vybudoval Výzkumné centrum buněčné terapie a tkáňových náhrad (VCBT) jako součást infrastruktury pro základní biomedicínský výzkum ve výše zmíněných oborech moderní terapie.
Unikátní interdisciplinární výzkumné centrum je zaměřeno na léčivé přípravky pro moderní terapii, jsou to zejména směry:
- Základní výzkum v oblasti přípravků buněčné terapie a tkáňových náhrad.
- Základní výzkum v oblasti nasazení nanotechnologií v léčebných postupech.
- Základní výzkum v oblasti bezpečnosti, efektivity a efektivnosti obou výše uvedených oborech.
Centrum bylo vybudováno jako dostavba budovy Inovačního biomedicínského centra ÚEM v areálu výzkumných ústavů AV ČR. Sousedství VCBT s IBC otevírá velké možnosti vzájemně výhodné spolupráce – podnikatelský inkubátor nabízí řadu služeb žádaných i VCBT (ochrana duševního vlastnictví, projektový management a poradenství, vzdělávací akce v biomedicíně, apod.). VCBT synergicky využívá infrastruktury podnikatelského inkubátoru pro inovační MSP firmy zaměřené na výrobu v čistých prostorech, zejména pak zkušeností společnosti Bioinova s.r.o., která má povolení pro farmaceutickou výrobu v režimu Správné výrobní praxe. Společnost Bioinova s.r.o., jako člen klastru CzechBio, může vědcům VCBT zprostředkovat kontakty na nejvýznamnější biotechnologické firmy v ČR. Vědecké výstupy VCBT stimulují orientaci základního biomedicínského výzkumu a poznatky s potenciálem komerčního využití mohou využít inovativní společnosti v IBC.
Na základě trendů světového vývoje a naléhavé poptávky zdravotnického trhu po účinném a bezpečném použití metod buněčné terapie a tkáňových náhrad byly stanoveny interdisciplinární vědeckovýzkumné aktivity VCBT takto:
- Cílené diferenciace kmenových buněk a jejich využití k regeneraci poškozeného povrchu oka a kůže.
- Studium Regulace imunitní odpovědi po transplantaci kmenových buněk .
- Příprava a charakterizace funkcionalizovaných nanovláken a mikrokapslí.
- Biologická charakterizace nově vyvinutých pokročilých materiálů jako systému dodávání bioaktivních látek.
- Vývoj biomateriálů pro regeneraci tkání.
- Vývoj biofyzikálních metod pro medicínské aplikace.
Potřebné odborné složení VCBT pokrývá koncepce mezioborové spolupráce tří odborných oddělení:
Oddělení tkáňového inženýrství (prof. RNDr. Evžen Amler, CSc.)
Práce v laboratoři (laminární box). |
Oddělení transplantační imunologie (doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.)
Laboratoř biomateriálů a biofyzikálních metod (PharmDr. Šárka Kubinová, Ph.D.) v rámci Oddělení neurověd vedené prof. MUDr. Evou Sykovou, DrSc.
Uvedené vědecké týmy zahájily práce v budově VCBT 1. ledna 2013.
(Pro podporu provozu VCBT v letech 2013–2018 zpracoval ÚEM projekt v rámci programu Národního programu udržitelnosti I, výsledky veřejné soutěže budou oznámeny 1. srpna 2013.)