Výzkum bezpečnosti
Bezpečnostní problémy, spojené s dobýváním a podzemním stavitelstvím, byly předmětem výzkumných aktivit ústavu od samého počátku jeho založení jako Hornického ústavu. Stabilita podzemních děl, ochrana před náhlými neřízenými závaly, horské otřesy, důlní větrání a klimatizace byly velmi důležitými tématy pro výzkum.
V současné době není výzkum zaměřený jen na hornictví, ale na činnost člověka v zemské kůře obecně. Výzkum má interdisciplinární a multidisciplinární charakter. Problémy stability podzemních děl, otřesů, stability svahů, optimalizace větrání, poklesů povrchu v důsledku poddolování a další se dnes řeší obvykle metodou matematického modelování. Vstupní parametry se určují pomocí geologického, geomechanického a geofyzikálního výzkumu. Integrální částí výzkumu je in-situ monitoring chování horského masivu ovlivněného lidskou činností. Vývoj výzkumných metod pro řešení souvisejících problémů je také předmětem výzkumu.
Dnes je řešení většiny bezpečnostních problémů požadováno Českým báňským úřadem a je finančně podporováno nejen akademickými prostředky, ale také jeho prostředky na výzkum a vývoj. Výsledky mají nejen charakter nových vědeckých poznatků souvisejících s procesy indukovanými v masivu, ale jsou přímo užívány v praxi příslušnými podniky a v zákonodárných aktivitách Českého báňského úřadu při tvorbě nových vyhlášek a předpisů.