Astronaut Andrew Feustel v České republice
Americký astronaut Andrew Feustel, jenž byl dvakrát na oběžné dráze Země a který vzal na poslední misi raketoplánu Endeavour postavu Krtečka, převzal 1. srpna 2011 z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše nejvyšší ocenění AV ČR De scientia et humanitate optime meritis. Andrew Feustel je v Česku na pozvání AV ČR, ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR, Americkým centrem Velvyslanectví USA v ČR a Českou kosmickou kanceláří.
Čestnou medaili De scientia et humanitate optime meritis AV ČR uděluje významným tuzemským a zahraničním osobnostem, které se zasloužily o rozvoj vědy, vzdělanosti, kultury a prosazování humanitních idejí. V uplynulých letech ji obdrželi mj. prof. Antonín Holý, prof. Pavel Klener, prof. Erazim Kohák, dirigent Zdeněk Mácal či další astronaut s českými kořeny Eugene A. Cernan.
„Doufám, že toto ocenění bude dobrým stimulem pro pokračování velmi úspěšné spolupráce mezi AV ČR a NASA, speciálně pak mezi Akademií věd a Andrewem Feustelem,“ zdůraznil při předání čestné medaile a diplomu předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Slavnostní akt se uskutečnil v úvodu tiskového brífinku v sídle AV ČR, jehož se kromě amerického astronauta a jeho manželky Indiry se syny zúčastnili i ředitel Astronomického ústavu AV ČR Petr Heinzel, ředitel Amerického centra Velvyslanectví USA v ČR Miroslav Konvalina a ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.
Jiří Drahoš na brífinku mimo jiné připomněl potřebu pěstovat v mladých lidech zájem o vědu a technické i přírodovědné obory, a to již od útlého dětství. „Nestačí se jim věnovat až od doby, kdy jsou na střední či vysoké škole. Proto jsme se dohodli s americkou ambasádou, že vyhlásíme program, který má podpořit zájem o studium inženýrských a technických věd. Představa je taková, že se programu zúčastní vybrané firmy a studenti končící základní školy. Studenti by měli praktickou možnost s institucemi spolupracovat. A Andrew Feustel bude garantem programu,“ upřesnil Jiří Drahoš.
Rovněž Andrew Feustel ocenil pomoc a podporu Akademie věd ČR a předal jejímu předsedovi prof. Jiřímu Drahošovi pamětní panel s koláží tvořenou fotografiemi z posledního letu raketoplánu Endeavour, znakem této mise a českou vlajkou. „Tato vlajka byla na palubě při naší misi STS-134, vrátila se v pořádku z kosmu a nyní vám ji předávám jako výraz díku za vaši podporu a skvělou spolupráci,“ pronesl Andrew Feustel. Americký astronaut se též svěřil se svými úžasnými pocity, které zažíval na palubě raketoplánů: „Vesmírné lety vás změní. Uvědomil jsem si, jak je Země krásná a křehká. Při pohledu na ni nevidíte hranice států ani války. Je důležité, abychom dokázali žít v míru a harmonii.“
Do vesmíru letěl Andrew Feustel už v roce 2009 jako účastník letu raketoplánu Atlantis STS-125 k poslední servisní misi u Hubbleova kosmického dalekohledu. V obou případech si na palubu s sebou vzal vybrané symboly z České republiky, v roce 2009 Nerudovy Písně kosmické a českou vlajku a v roce 2011 plyšovou postavičku Krtečka Zdeňka Milera.
V programu nynější návštěvy Andrewa Feustela jsou veřejné besedy a autogramiády. Do České republiky s ním přicestovali také jeho synové a manželka Indira, jejíž matka je Češka a otec Ind.
Andrew Feustel převzal nejvyšší ocenění AV ČR (1. 8. 2011)
Přílet amerického astronauta do Prahy (29. 7. 2011)
Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Připravily: Odbor mediální komunikace (Kancelář AV ČR) a Astronomický ústav AV ČR