Číslo II./1997

Hlavní stránka » Časopis Soudobé dějiny » Ročník IV.(1997) » Číslo II./1997 »

Obsah

Krystyna Kerstenová

Masové protesty v Polské lidové republice.
Plynulý proces, nebo jednotlivé události?

Andrzej Paczkowski
Polsko 1986–1989: od kooptace k vyjednávání.
Několik úvah o vstupu do procesu systémové změny

Andrzej Friszke
Opozice a odpor v poválečných dějinách Polska

Dariusz Jarosz
Polští rolníci a kolektivizace

Recenze

Włodzimierz Borodziej
Polská historiografie o „vyhnání“ Němců

Wiesław Władyka
Housenky a motýli.
O nejnovějších polských syntézách dějin PLR z let 1944–1989

Dokumenty

Krzysztof Persak
Polsko-čínské rozhovory v lednu 1957

O pramenech a institucích

Włodzimierz Janowski
Archivní fondy a sbírky ústředních výborů Polské dělnické strany (1944–1948) a Polské sjednocené dělnické strany (1948–1990) v Archivu nových akt

Wojciech Materski
Polské dokumenty v ruských archivech v postsovětské éře

Andrzej Chmielarz

Činnost Vojenské archivní komise v archivech Ruské federace

Krzysztof Persak

Průvodce po institucích, které se zabývají výzkumem dějin Polska po roce 1945

Bibliografie

Wojciech Frazik

Výběrová bibliografie dějin Polska 1944–1989.
Knižní a časopisecké tituly vydané v letech 1989–1996

Toto „polské“ číslo časopisu Soudobé dějiny je výsledkem spolupráce Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR s Institutem politických studií Polské akademie věd. V polovině roku 1996 jsme se obrátili na polské kolegy s prosbou, zda by představili českému čtenáři obor soudobých polských dějin: jeho velká támata, instituce, prameny i výsledky v podobě odborných statí a výběrové bibliografie publikované literatury.
Předkládané texty svědčí o vysoké úrovni polské historiografie. Jsou cenné nejen jako souhrn poznatků a informací, přinášejí také mnoho podnětů metodologických. V tomto směru budou nepochybně k užitku české historiografii soudobých dějin, jež v mnohém teprve začíná objevovat nejen témata, při jejichž zpracování dosáhli polští kolegové podstatného pokroku, ale i pracovní postupy, jež jsou pro polské kolegy běžné.
Rozhodli jsme se na složení čísla nic neměnit, a také nic nepřidávat k tomu, co jsme z Varšavy dostali. (Z technických důvodů jsme ponechali v původní úpravě oddíl Bibliografie, sestavený podle polských bibliografických pravidel.) Postarali jsme se pouze o adekvátní překlad textů, jež nám polští kolegové svěřili k publikaci.
Polská redakce souboru příspěvků v čísle 2/1997 Soudobých dějin je dílem Krystyny Kerstenové, Andrzeje Paczkowského a Krysztofa Persaka, vědeckých pracovníků dvou ústavů Polské akademie věd, Historického ústavu a Ústavu politických studií.


Vilém Prečan


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Obrazové aktuality

Bruce Lockhart Lecture: Profesor Richard Overy (University of Exeter) přednáší dne 5. června o britské politické propagandě vůči okupované Evropě. 
Foto: Britské velvyslanectví
1. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 1). Proti směru hodinových ručiček: Albert E. Kersten (University of Leyden), Chantal Kesteloot (Centre for Historical Research, Brussels), Anita J. Prazmowska (London School of Economics and Political Science, London), Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf), Mark Cornwall (předsedající; University of Exeter) a Jan Bečka (FSV UK, Praha)
2. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 2). Zleva: Vít Smetana (koordinátor konference; ÚSD AV ČR, Praha), Jiří Ellinger (předsedající; MZV, Praha), Edita Ivaničková (HÚ SAV, Bratislava), Radoslaw Zurawski vel Grajewski (Univerzita Lodž), Viktoria Vasilenko (Belgorodská státní univerzita)

Mezinárodní historická konference CZECHOSLOVAKIA AND THE OTHER OCCUPIED NATIONS IN LONDON: The Story of the Exile Revisited after Seventy Years 6.-7. června 2013.

více...