Laboratoř vznikla v roce 2007 oddělením z větší skupiny, kde předtím působila jako analytická jednotka. Od počátku byla ustanovena jako servisní pracoviště pro speciální instrumentální analýzy a vývoj nových analytických metod. Hlavním úkolem laboratoře bylo poskytovat tyto služby ostatním výzkumným skupinám v domovské instituci jakož i spolupracovat s ostatními výzkumnými ústavy a vysokými školami. V současné době poskytujeme analytický servis i ostatním subjektům v ČR i v zahraničí.
Přístrojové vybavení
Základ instrumentálního vybavení laboratoře spočívá ve dvou LC-MS systémech, jednom GC-MS systému a jednom HPLC přístroji se sběračem frakcí.
LC-MS systém typu iontová past
Hmotnostní spektrometr:
LCQ
Interface:
ESI, APCI
Kapalinový chromatograf:
Rheos 2000, kvaternární gradient
Autosampler:
CTC HTS Pal, chlazený zásobník vzorků
Optický detektor:
DAD 6000
Kolonový termostat:
Csi 6200c
Sestava tandemového hmotnostního spektrometru typu iontová past (IT) s vysokoúčinným kapalinovým chromatografem, autosamplerem s chlazeným zásobníkem vzorků a alternativním optickým detektorem s diodovým polem. Optický detektor je kompatibilní i s druhým LC-MS systémem. Hmotnostní spektrometr pracuje s jednotkovým rozlišením a umožňuje provádět opakované následné fragmentace (MRM)
LC-MS systém typu trojitý kvadrupól
Hmotnostní spektrometr:
TSQ Quantum Ultra AM
Interface:
ESI, APCI, APPI
Kapalinový chromatograf:
2x Rheos 2000, kvaternární gradient
Autosampler:
CTC HTS Pal, chlazený zásobník vzorků
Kolonový termostat:
Delta Chrom
Sestava tandemového hmotnostního spektrometru typu trojitý kvadrupól (QqQ) s dvojitým kvaternárním vysokoúčinným kapalinovým chromatografem a autosamplerem s chlazeným zásobníkem vzorků. Může být propojen i s optickým detektorem předchozího systému.
Trojitý kvadrupól poskytuje MS/MS spektra a podle nastavení může sledovat prekursory zvoleného fragmentu, neutrální ztrátu apod. Díky hyperbolickému průřezu tyčí kvadrupólu umožňuje tento spektrometr hmotnostní analýzy s vysokým rozlišením (H-SRM) a současně i stanovení molekulové hmotnosti iontů s přesností 2 ppm. Tato přesnost pomáhá určit sumární vzorec neznámých látek.
GC-MS systém typu iontová past
Hmotnostní spektrometr:
Polaris Q
Ionizace:
EI, CI+, CI-
Plynový chromatograf:
Trace GC, SSL/PTV,
Autosampler:
CTC Combi Pal, Head Space, SPDE
Sestava tandemového hmotnostního spektrometru typu iontová past (IT) s dvoukanálovým plynovým chromatografem s digitálním řízením průtoku nosného plynu a dvěma nástřikovými porty (SSL a PTV). Hmotnostní spektrometr je vybaven elektronovou (EI) i chemickou (CI+, CI-) ionizací a umožňuje až pětinásobnou opakovanou fragmentaci. Díky variabilnímu programovatelnému autosampleru je možno analyzovat kapalné i plynné vzorky.
Sestava HPLC Agilent 1200 a sběrače frakcí
Pumpa:
kvaternární gradient
Autosampler:
proměnný objem nástřiku, chlazení
Kolonový termostat:
dvoukolonový, přepínač kolon
Detektory:
UV, fluorescenční
Sběrač frakcí
Gilson FC 203B
Sestava vysokoúčinného kapalinového chromatografu umožňuje kromě klasických HPLC analýz s UV nebo fluorescenční detekcí i sběr jednotlivých frakcí na základě daných parametrů (čas, výskyt píku, atd.). Frakce mohou být použity pro další analýzu (např. hmotnostní spektrometrii).
Další laboratorní zařízení k přípravě vzorků pro analýzu
Mikrováhy Mettler Toledo XP26
Analytické váhy Sartorius H110
Rotační vakuový koncentrátor Christ RVC
Rotační vakuová odparka Büchi
Vakuové zařízení pro SPE kolonky
Zařízení pro ultračistou vodu Millipore RiOs 5 / Milli-Q Synthesis A10
Nabízíme
Analytický servis:
Kvantitativní stanovení specifických organických látek z rostlinného i jiného materiálu vlastními vyvinutými metodami.
Příklad stanovovaných analytů:
Cytokininy, auxiny, gibereliny, polyaminy, fenolové kyseliny, ACC atd.
Zákaznické analýzy:
Vypracování metody dle požadavků zadávajícího a provedení analýzy jeho vzorků.
Určení neznámých látek:
Na základě stanovení „přesné“ hmotnosti iontů, izotopového profilu, fragmentačních spekter a dalších údajů je možné s jistou pravděpodobností určit neznámou látku.
Lelu-Walter M.-A., Morel A., Teyssier C., Trontin J-F., Eliášová K., Pešek B., Beafour M., Boizot N., Reymont I., Harvengt L., Cadene M., Corbineau F., Vágner M., Label P.
Silvia Gajdošová, Lukáš Spíchal, Miroslav Kamínek, Klára Hoyerová, Ondřej Novák, Petre I. Dobrev, Petr Galuszka, Petr Klíma, Alena Gaudinová, Eva Žižková, Jan Hanuš, Martin Dančák, Bohumil Trávníček, Bedřich Pešek, Martin Krupička, Radomíra Vaňková, Miroslav Strnad, Václav Motyka