Kontakty
Abstrakt - Panel 3
Abstrakty příspěvků panelu "Interkulturní dialog a nezápadní civilizace"


Luboš Kropáček

Etické vzory v západních a islámských společnostech
Světový étos Hanse Kunga, jeho ideály a kritika. ,,Zlaté pravidlo" má svou verzi na Západě i v islámu. Snahy o dialog a sbližování však narážejí na překážky v praxi. Objevuje se dokonce i kritika pojmu "abrahamovské ekumeny" (R. Brague). Ideologický fundamentalismus má silné kořeny. Navíc na Západě i v islámu se v praxi projevují zřetelné odchylky od hlásaných postulátů, např. v podobě dvojích standardů. U muslimů žijících v Evropě je citlivě vnímán rozpor právních a mravních norem. Muslimští ideologové neváhají sahat k vlastním kontroverzním historickým reminiscencím. Negativně působí i tendence klást silný důraz na prvky chování, které Evropa pokládá za málo významné a otevřené široké svobodě jednotlivců. Důležitou hodnotou na obou stranách zůstává úcta k životu. Mezi pozitivní rysy dnešního stavu dialogu patří nepochybně otevřený dopis islámských autorit křesťanským církvím z konce ramadánu 2007.

 

Josef Velek

O neintervenci. Interpretace, kritika, univerzalismus

Téma diskusního příspěvku vychází z nepřehledného kontextu současných sporů v oblasti politické filosofie o principy globální spravedlnosti a institucionálního uspořádání globálního vládnutí. Bezprostředním podnětem je on-line diskuse mezi D. Bellem a M. Walzerem pod názvem Debating Democracy Promotion in China. Walzer zastává stanovisko, že je potřeba „podporovat“ demokratizaci a liberalizaci v podobných zemích jako je Čína. Bell toto stanovisko odmítá a současně tvrdí, že je v zásadním rozporu se základními východisky Walzerovy teorie spravedlnosti. Ve svém krátkém diskusním vystoupení se pokusím posoudit oprávněnost tohoto tvrzení.


Anna Remišová, Anna Lašáková

Vnímanie vybraných dimenzií medzikultúrnych rozdielov študentmi na slovenských vysokých školách
Daná práca sa zaoberá problematikou medzikultúrnej komunikácie. Prezentuje čiastkové výsledky výskumu vybraných dimenzií medzikultúrnych rozdielov v rámci slovenskej kultúry. Ide o dimenziu mocenského odstupu (power distance), dimenziu rovnosti pohlaví (gender egalitarianism) a dimenziu asertívnosti (assertiveness). Daný výskum je súčasťou veľkého medzinárodného komparatívneho výskumu GLOBE Student (Global Leadership and Organizational Behavior Effectiveness Research), do ktorého sa zapojilo niekoľko európskych krajín a USA. Ide o výskum orientovaný na názory študentov a ich vnímanie kultúry krajiny, z ktorej pochádzajú.