Počet návštěv: 60757        Začátek počítání: 03-11-2006        Poslední modifikace: 15-04-2015
© 2000 - 2015   Jiří Starý        Česky  Anglicky

Jiné publikační výstupy

16-12-2014
   Software
Software EA-AMG pro paralelní řešení 3D problémů lineární pružnosti. Software vychází z metody konečných prvků a odpovídající soustava lineárních algebraických rovnic je řešena předpodmíněnou metodou sdružených gradientů. Předpodmínění je realizováno aditivní dvojúrovňovou Schwarzovou metodou s překrytím. Matice tuhosti pro hrubý problém je vytvořena novou technikou agregací. Lze řešit úlohy jak s Dirichletovou, tak Neumannovou okrajovou podmínkou. V druhém případě vzniká singulární systém lineárních rovnic, pro jehož úspěšné řešení je nutná projekce pravé strany. Softwarový balík obsahuje dva programy. Programem AGGREG vytváříme agregovanou matici tuhosti. Program SOLVER_AG slouží k řešení soustavy lineárních rovnic a je paralelizován v programovém prostředí OpenMP. Více podrobností.
15-12-2014
   Software
Program RT1 je určen pro sestavení sedlobodových MKP systémů vznikajících při diskretizaci úloh Darcyho proudění s využitím metody konečných prvků s Raviartovými-Thomasovými prvky nejnižšího řádu. Vytvářené systémy jsou následně využívány pro testování iteračních řešitelů a předpodmínění. Program je charakterizován jednoduchostí a možností jednoduchých modifikací, přímým řešením modelových úloh na čtvercové oblasti (zobecnění je možné), řízeným generováním koeficientu (permeability) s náhodnými oscilacemi (stochastická generace heterogenity), rychlým sestavováním soustav pomocí vektorizace a řídké rekonstrukce, možností testování řešičů Krylovova typu s (blokovou) maticí i s proměnným (matrix-free) předpodmíněním. Více podrobností.
13-01-2014
   Software
Paralelní iterační řešič VS1 pro úlohy založené na voxelech, zejména pak pro úlohy mikromechaniky vycházející z CT skenů. Voxelová struktura těchto problémů umožňuje přímou diskretizaci pomocí pravidelných strukturovaných sítí. Řešič VS1, založený na metodě konečných prvků, využívá takových sítí k optimalizaci svého výkonu i k samotné paralelizaci. U úloh mohou být aplikovány okrajové podmínky jak Dirichletova, tak Neumannova typu. Ve druhém případě vzniká singulární systém, který lze efektivně řešit využitím projekcí.
10-01-2011
   Kniha
Oxid uhličitý a horninový masiv. V současné době je aktuální ukládání oxidu uhličitého do podzemních kolektorů (sequestrace CO2). Výběr lokalit pro ukládání oxidu uhličitého je velmi náročnou operací. K výběru lokalit a k metodice průzkumu může sloužit i přímá zkušenost z důlní činnosti, při které se podařilo horníkům dostat přímo do přírodních kolektorů tohoto plynu.
Ústav geoniky AVČR, v.v.i. v Ostravě-Porubě proto vydal knihu o výskytech oxidu uhličitého v horninovém masivu v důlních dílech. Monografie shrnuje a dokumentuje podmínky, za kterých příroda hromadí tento plyn v horninách nebo uhelných slojích přírodními procesy. Kniha byla vydána v rámci výzkumných projektů řešených na ÚGN AV ČR, v.v.i. a její tisk byl umožněn finančním přispěním skupiny ČEZ, a.s. a dalších donátorů.
04-02-2010
   Článek
Vizualizace a animace regionálního rychlostního 3D modelu pro území severní Moravy a Slezska. Model byl sestaven s využitím seismické tomografie a jeho následná vizualizace a animace vychází z transformace naměřených 3D dat. Odvozený rychlostní model byl použit pro relokalizaci ohnisek mikrozemětřesení. Odesláno do Studia Geophys. Geod.
09-12-2008
   Software
Paralelní iterační řešič TERMO 1a pro 3D řešení nestacionárních rovnic vedení tepla. Řešení lineárního systému v každém časovém kroku je realizováno metodou sdružených gradientů s předpodmíněním založeným na aditivní Schwarzově metodě s překrytím. Programový kód je paralelizován prostředky OpenMP.
02-12-2008
   Software
Paralelní iterační řešič ISOL 1.45a pro 3D okrajové úlohy pružnosti. Kód pracuje podle algoritmu metody sdružených gradientů s předpodmíněním a jeho paralelizace je založena na Schwarzových metodách a na rozkladu původní oblasti na překrývající se podoblasti. Komunikace paralelních procesů je realizována předáváním zpráv podle standardu MPI.