Number of visits: 60757        Start of counting: 03-11-2006        Last modification: 15-04-2015
© 2000 - 2015   Jiri Stary        Česky  English

Bezpečnostní aspekty vedení báňských děl v hloubkách 800m a větších

Projekt je zaměřen na bezpečné vedení a provoz důlních děl v hloubkách nad 800m, kde se projevují zvýšené horské tlaky a zvýšené teploty masivu formou nebezpečných anomálních tlakových projevů respektive poruch ve větrání a klimatizaci. Poruchy větrání aklimatizace vyžadují specifické postupy při řešení havarijních situací báňskou záchrannou službou. Výstupem budou ověřené a schválené metody a postupy pro vyztužování chodeb při statickém a dynamickém působení horských tlaků a pro řešení větrání a klimatizace důlních pracovišť při zásazích báňské záchranné služby.

Řešitelé projektu
Ústav geoniky AV ČR, v.v.i. (koordinátor) OKD, HBZS, a.s.
Popis projektu

Těžba energetických surovin v ČR je podmíněna postupem hornické činnosti do velkých hloubek, ve kterých začínají působit kvalitativně nové faktory, mající zásadní vliv nejen na bezpečnost pracovníků v podzemí, ale zprostředkovaně i na bezpečnostní úroveň širší veřejnosti. Výzkum bude zaměřen i na specifické postupy při řešení havarijních situací báňskou záchrannou službou. Projekt je zaměřen na eliminaci nepříznivých vlivů, vyplývajících z těchto skutečností.

Cíl projektu

Hlavním cílem projektu je zvýšení bezpečnosti hlubinného dobývání ložisek a pracovníků v hornických provozech při využívání nových technologií, poznatků a dalších výsledků aplikovaného výzkumu v oblasti prevence proti přírodním a průmyslovým poruchám.

Dílčím cílem bude aplikace nejnovějších materiálových, technických a technologických výsledků do nově řešených bezpečnostních postupů a opatření. To zahrnuje např. v oblasti stability důlních děl využití nových výztužných konstrukcí a materiálů, v oblasti větrání a klimatizace řešení zásahů báňské záchranné služby.

Hlavní výsledky projektu

Výsledky budou promítnuty do směrnic a předpisů závazných v rámci schválených strategických a koncepčních dokumentů státní báňské správy. Předpokládaným výsledkem budou i návrhy nových ověřených technologií zajišťování stability a pracovního prostředí, metodických výpočetních postupů typových schémat apod.

Projektový tým Ústav geoniky AV ČR
Projektový tým OKD, HBZS, a.s.
Ing. Petr Koníček, Ph.D.
Ing. Jiří Ptáček, Ph.D.
Doc. Ing. Richard Šňupárek, CSc.
Doc. Ing. Petr Konečný, CSc.
Ing. Radovan Kukutsch, Ph.D.
RNDr. Lubomír Staš, CSc.
Ing. Kamil Souček, Ph.D.
Ing. Petr Waclawik, Ph.D.
Ing. Vlastimil Kajzar, Ph.D.
Dr. Ing. Pavel Konečný
Ing. Karel Hortvík, Ph.D.
Ing. Zdeněk Pavelek, Ph.D.
Bc. Václav Brožík
Manažer projektu
Ing. Petr Koníček, Ph.D.
Období řešení
2010 – 2014
Poskytovatel
Ministerstvo vnitra ČR
Kód a název programu

Programu bezpečnostního výzkumu České republiky v letech 2010 - 2015 (BV II/2 – VS)

Vybrané výstupy projektu

3D mapa teplotních polí OKR v hloubkách kolem 1000m