veřejná výzkumná instituce
Knihovna SLÚ bude 4. 6. odpoledne (Čt), 5. 6. (Pá) a 19. 6. (Pá) z provozních důvodů uzavřena.
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie zpřístupňuje v elektronické podobě Ukrajinsko-český slovník neologizmů.
Zpřístupněný materiál byl původně shromažďován s cílem rozšířit a především aktualizovat dvoudílný Ukrajinsko-český slovník, vydaný v letech 1994–1996. Excerpce materiálu probíhala ve Slovanském ústavu od roku 1992 a zaměřila se na lexikum odrážející dynamické změny ukrajinské společnosti v posledních desetiletích. V ukrajinštině podobně jako v češtině se objevila nová slova ve sféře veřejné správy, národního hospodářství, velmi výrazně v oblasti počítačové techniky, elektroniky, reklamy, sportu aj. Často se jednalo o přejímky z cizích jazyků, mezi nimiž převládaly anglicizmy, příp. evropeizmy. Současně se do úzu dostávala dříve ve slovnících tabuizovaná slova popisující ukrajinskou národní etiketu, religiozitu či běžné společenské jevy předtotalitního období stejně jako výrazy pronikající z mládežnického, městského či dokonce kriminálního slangu.
Vedení Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., oznamuje, že novou vedoucí redaktorkou mezinárodního vědeckého časopisu Byzantinoslavica byla s účinností od 8. října 2014 jmenována vědecká pracovnice SLÚ, Mgr. Petra Melichar, Ph.D.
doc. PhDr. Helena Ulbrechtová, Ph.D., ředitelka SLÚ
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie zpřístupňuje ve zkušebním provozu rusko-českou elektronickou slovníkovou databázi na adrese http://slovnik.slu.cas.cz.
V současné době jsou kompletně zpracována hesla písmen A, Б, B, Г, Д, Е, Ё, Ж, З, И, Й, M, Н, O, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Э, Ю, Я; chybějící písmena budou postupně doplňována. I do budoucna se počítá s dalším rozšiřováním databáze.
na adrese http://www.facebook.com/SlovanskyUstav
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádá v konferenčním středisku Akademie věd ČR ve Vile Lanna v Praze ve dnech 10.–12. září 2015 mezinárodní byzantologické symposium na téma THE LIVES, ROLES AND ACTIONS OF THE BYZANTINE EMPRESSES (4th–15th c.).
Úvodní část symposia (10. 9.) bude věnována osobnosti a vědeckému odkazu zakládajícího člena Slovanského ústavu a mezinárodního časopisu Byzantinoslavica, msgre. Prof. ThDr. Františka Dvorníka (1893–1975), u příležitosti 40. výročí jeho úmrtí.
Nad touto částí konference převzal záštitu kardinál Dominik Duka OP, arcibiskup pražský.
Pozvánka... (pdf)
V rámci programu 112. setkání Slánské akademie volného času se v sobotu 28. března 2015 v bývalém hotelu Grand ve Slaném uskutečnila přednáška pracovníka Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., PhDr. Hanuše Nykla, Ph.D., na téma Ruská emigrace včera a dnes.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení paleoslovenistiky a byzantologie SLÚ AV ČR uspořádalo 26. března 2015 přednášku A Little Known Aspect of Byzantine Mentalities: Kekaumenos’ Bios: Life or Fortune?, kterou přednesl profesor Paolo Odorico, ředitel institutu EHESS v Paříži.
Pozvánka... (pdf)
19. února 2015 prezentovala Mgr. Božana Niševa, Ph.D., pracovnice Slovanského ústavu AV ČR, v Bulharském kulturním institutu svou monografii Inovační procesy v české a bulharské jazykové situaci (na materiálu jazyka médií),vydanou nakladatelstvím Karolinum. Ve své práci autorka porovnává aktuální lexikální a slovotvorné procesy ve dvou geneticky sice blízkých, avšak typologicky odlišných a geograficky vzdálených slovanských jazycích – češtině a bulharštině.
Slavnostního večera se zúčastnily i obě vědecké recenzentky knihy PhDr. Ludmila Uhlířová, CSc., dr.h.c., a PhDr. Olga Martincová, CSc., která prezentovanou práci zasadila do širšího kontextu neologického výzkumu. Z pohledu novináře zhodnotil nejen v knize zpracovaný materiál, ale jazyk médií obecně PhDr. Veselin Vačkov, Ph.D., vedoucí redaktor vlivného českého deníku Lidové noviny.
Fotogalerie
Na programu 109. setkání Slánské akademie volného času byla přednáška na téma Umění ikony, kterou 13. prosince 2014 v salónku bývalého hotelu Grand ve Slaném přednesl pracovník Slovanského ústavu PhDr. Hanuš Nykl, Ph.D.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie uspořádalo v Akademickém konferenčním centru v Praze ve dnech 11.–12. prosince 2014 ve spolupráci s Varšavskou univerzitou (Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej) vědeckou konferenci na téma Výzkum slovesné valence ve slovanských zemích včera a dnes, které se zúčastnilo třicet badatelů z České republiky, Polska, Slovenska, Chorvatska a Ruska.
Pozvánka... (pdf)
Program... (pdf)
Seznam účastníků... (pdf)
V průběhu roku 2014 se uskutečnilo několik prezentací Rusko-české elektronické slovníkové databáze, jejichž cílem bylo seznámit širší odbornou veřejnost se zkušební verzí této databáze. Počátkem prosince proběhly další dvě prezentace této databáze, jednak na FF UK pro studenty východoslovanských studií, jednak pro studenty oboru rusistika Ostravské univerzity, kteří v rámci svého studijního programu navštívili ve dnech 3. a 4. 12. Slovanský ústav a kromě databáze – jejího fungování a možností rozšířeného vyhledávání v ní – se seznámili také s problematikou ruské emigrace v meziválečném Československu.
O dojmy z absolvované exkurze se studentky OU podělily v příspěvku nazvaném Slavistická exkurze na oddělení rusistiky, dostupném na adrese http://ff.osu.cz/ksl/index.php?id=12978.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., v Praze a Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci uspořádaly 27. listopadu 2014 na půdě FF UP v Olomouci konferenci Cyrilometodějská tradice ve středověkých Čechách – kontinuita nebo diskontinuita?
Bližší informace... (pdf)
Pozvánka... (pdf)
Program... (pdf)
Na ni následující den, tj. 28. listopadu 2014, navázalo v prostorách Katedry bohemistiky FF UP v Olomouci 4. setkání českých paleoslovenistů, na jehož organizaci se kromě již zmíněných institucí podílel i Český komitét slavistů.
Pozvánka... (pdf)
V rámci Týdne vědy a techniky se v budově Akademie věd ČR na Národní třídě uskutečnila dne 10. listopadu 2014 přednáška PhDr. Hanuše Nykla, Ph.D., na téma Ruští filozofové v meziválečné Praze.
Pozvánka... (pdf)
Ve čtvrtek 6. listopadu 2014 byla na budově Slovanského ústavu AV ČR slavnostně odhalena pamětní deska slovinskému slavistovi, etnologovi, literárnímu vědci, předsedovi Slovanského ústavu v letech 1931–1941 Matijovi Murkovi. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil předseda AV ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc, dr. h. c., místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Slovinské republiky Karl Erjavec, velvyslankyně Slovinské republiky v ČR dr. Smiljana Knez, velvyslankyně České republiky ve Slovinsku dr. Věra Zemanová, představitelé akademické obce obou států a další vzácní hosté.
Pozvánka... (pdf)
V rámci 14. ročníku festivalu Týden vědy a techniky AV ČR uspořádal Slovanský ústav AV ČR ve středu 5. listopadu 2014 Den otevřených dveří, při němž se návštěvníci mohli seznámit s aktuálním výzkumem staroslověnských a církevněslovanských památek, s měnícími se způsoby zpracování překladových slovníků, s výzkumem slovanských literatur v evropském kontextu, s katalogem Slavik i s výzkumem činnosti ruské emigrace v meziválečném Československu.
V knihovně byly k prohlédnutí i k zakoupení připraveny nové publikace Slovanského ústavu i jeho tři časopisy - Slavia, Byzantinoslavica, Germanoslavica.
Pozvánka... (pdf)
Pod záštitou Českého komitétu slavistů uspořádalo Oddělení paleoslovenistiky a byzantologie SLÚ AV ČR dne 4. listopadu 2014 přednášku profesora Vídeňské univerzity Heinze Miklase na téma Hlaholské rukopisy objevené v klášteře svaté Kateřiny na Sinaji.
Pozvánka... (pdf)
Pod záštitou Českého komitétu slavistů se 24. října 2014 od 14 hod. uskutečnila přednáška na téma Indoevropská, baltoslovanská a praslovanská akcentologie Mgr. Ing. Romana Sukače, Ph.D., z Ústavu bohemistiky a knihovnictví
Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.
Úvodní slovo pronesl PhDr. František Čajka, Ph.D.
Pozvánka... (pdf)
Slovanský ústav AV ČR ve spolupráci s nakladatelstvím Euroslavica, Katedrou středoevropských studií FF UK a Polským institutem v Praze
uspořádal ve středu 8. října 2014 v sídle Velvyslanectví Polské republiky slavnostní prezentaci knihy Literatury a žánry v evropské dimenzi.
O osobnosti a díle Karla Krejčího promluvili prof. Vladimír Svatoň, autor úvodní studie, a editor knihy dr. Marcel Černý.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení paleoslovenistiky a byzantologie SLÚ uspořádalo 10. září 2014 přednášku Mgr. Marka Dospěla na téma Byzantský, koptský, římský? Pozdně starověký Egypt v průsečíku říší a vědeckých disciplín.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení paleoslovenistiky a byzantologie uspořádalo v úterý 10. června 2014 přednášku Dr. fil. Ekaterini Mitsiou, výzkumné pracovnice Rakouské akademie věd, na téma Female Monasticism in Byzantinum.
Pozvánka...(pdf)
Přední český byzantolog a odborník na cyrilometodějskou problematiku PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., dr. h. c., převzal na knižním veletrhu Svět knihy 2014 výroční cenu nakladatelství Vyšehrad za původní práci a nejprodávanější titul nakladatelství v roce 2013 - monografii Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem.
Fotografie
Český národní byzantologický komitét zorganizoval v prostorách Slovanského ústavu AV ČR pro zájemce přednášku „Corpus Juris Civilis. Mýty, chyby, realita“, kterou v pátek 16. května 2014 přednesl prof. JUDr. Michal Skřejpek, DrSc., vedoucí katedry právních dějin na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Pozvánka... (pdf)
Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur SLÚ AV ČR uspořádalo pod záštitou místopředsedy AV ČR PhDr. Pavla Barana, CSc., ve vile Lanna ve dnech 7.–9. dubna 2014 mezinárodní vědeckou konferenci na téma Literatura a vědění/ Literatur und Wissen / Литература и знание. Zúčastnilo se jí 30 badatelů z České republiky, Německa, Rakouska, Švédska, Belgie, Maďarska, Slovinska a Ruska.
Program konference... (pdf)
29. března 2014 se v rámci 99. setkání Slánské akademie volného času uskutečnila prezentace knihy Náboženství v ruské kultuře.
Publikaci osobně představil její autor PhDr. Hanuš Nykl, Ph.D.
Pozvánka... (pdf)
Dne 8. ledna 2014 převzal PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., dr. h. c., z rukou kardinála Dominika Duky, arcibiskupa pražského a primase českého, Stříbrnou cyrilometodějskou medaili udělenou za zásluhy na přípravě oslav 1150. výročí příchodu byzantské misie Konstantina-Cyrila a Metoděje na Moravu.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal ve dnech 11. 11. 2013—31. 1. 2014 spolu s Národní knihovnou České republiky výstavu Českocírkevněslovanské písemnictví – cyrilometodějské dědictví v Čechách, která v předsálí Všeobecné studovny NK ČR návštěvníkům nabídla ukázky vzácných rukopisů a popis památek reprezentujících českocírkevněslovanské písemnictví 10.—11. století v českých zemích.
Pozvánka... (jpg)
Národní galerie v Praze ve spolupráci s dalšími institucemi (Slovanský ústav Akademie věd ČR, Moravské zemské muzeum v Brně, Muzeum umění Olomouc a Vlastivědné muzeum v Olomouci) uspořádala v Anežském klášteře v Praze od 1. 11. 2013 do 2. 2. 2014 v rámci 1150. výročí příchodu misie Konstantina-Cyrila a Metoděje na Moravu výstavu CM 863 Svatí Cyril a Metoděj. Dějiny – tradice - úcta. Vedle významných archeologických památek z období Velké Moravy byla vystavena díla s cyrilometodějskou tématikou od středověku až po 20. století (cca 250 exponátů). Řada unikátních památek byla v Praze vystavena vůbec poprvé. Výstava byla instalována do gotických prostor Kláštera sv. Anežky České, který dodnes ukrývá ostatky svého spoluzakladatele, přemyslovského krále Václava I. Pro návštěvníky byla připravena řada doprovodných programů.
Plakát k výstavě... (pdf)
Stránky Komise pro gramatickou strukturu slovanských jazyků
Činnost Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur
Z historie Českého národního byzantologického komitétu
Aktualizace mezinárodní spolupráce
Odborné profily vědeckých pracovníků
Technické poznámky: Stránky jsou převedeny do multilingválního kódování Unicode UTF-8. Nezobrazí-li se správně, zkontrolujte si ve svém prohlížeči zapnutí automatické detekce kódování, případně nastavte přímo kódování UTF-8 (Zobrazit - Kodovani - UTF-8).
Na obranu před roboty, shrabujícími a zneužívajícími e-mailové adresy, uvádíme na těchto stránkách místo kritického znaku @ zástupné znaky.