Vybíravé kukačky

Mezidruhový hnízdní parazitismus představuje vynikající příklad koevolučních závodů ve zbrojení, kde každá strana vyvinula strategie v reakci na tu druhou.


Další informace >

Parazit hostitelem

Invazní druhy se mohou vzájemně pozitivně ovlivňovat – úspěšná invaze jednoho usnadní cestu do nového společenstva druhu jinému.


Další informace >

Ptačí nevěra

Kompetice spermií představuje významnou součást post-kopulačního pohlavního výběru. Předpokládalo se, že úroveň kompetice spermií klesá u ptáků směrem k rovníku.


Další informace >

Diverzita horských lesů v Africe

Mlžné horské lesy ve východní Africe jsou jedním z nejvýznamnějších center světové biodiverzity. Studiem genetické variability modelových druhů lze zjistit, které procesy ovlivňovaly jejich evoluci.


Další informace >

O ústavu

Předmětem činnosti pracoviště je všestranný vědecký výzkum zejména v oborech evoluční ekologie, biodiverzita, aplikovaná ekologie a medicínská zoologie. Jako modelové druhy pro tento výzkum jsou v největší míře využíváni volně žijící obratlovci a organismy, které s nimi vstupují do ekologických vztahů (např. paraziti).

Aktuality

Národní genetická banka živočichů
Ústav biologie obratlovců spolu se svými partnery pracují na vytvoření sbírky genetických vzorků volně žijících obratlovců nejen naší fauny, která v České republice dosud chyběla…

Skorec vodní patří mezi věrné ptačí druhy
Vědci odchytávali skorce vodní hnízdící u říčky Fryšávky. Zkoumali hladinu stresových hormonů, cukrovku i ptačí nevěru.
Více čtěte zde.

O genetické bance v magazínu Leonardo, Český rozhlas Plus
12. února 2015 informoval o záměru vytvoření genetické banky živočichů populárně naučný Magazín Leonardo (Český rozhlas Plus). Rozhovor s Michalem Vinklerem a Barborou Zemanovou vedl Štěpán Sedláček. Poslechněte si od 5. minuty a 35. sekundy ...

Studio 6: První genetická banka živočichů v Čechách
Rozhovor s profesorem Janem Zimou o založení genetické banky můžete shlédnout v archívu ČT1 (18. 1. 2015, Studio 6, 173.minuta)
Odkaz zde.

Program vertebratologického semináře
19. 2. 2015 - 14. 5. 2015
Pokroky ve výzkumu obratlovců - vertebratologický seminář, Univerzitní kampus Bohunice, čtvrtky 15:00 - 16:50, posluchárna A32/329
Více informací

Kalendář akcí


Další aktivity

/* FILE ARCHIVED ON 0:03:26 Jun 6, 2015 AND RETRIEVED FROM THE AN OPENWAYBACK INSTANCE ON 7:49:36 Jan 19, 2025. JAVASCRIPT APPENDED BY OPENWAYBACK, COPYRIGHT INTERNET ARCHIVE. ALL OTHER CONTENT MAY ALSO BE PROTECTED BY COPYRIGHT (17 U.S.C. SECTION 108(a)(3)). */