Projekt: Institut čistých technologií těžby a užití energetických surovin
Projekt financovaný z ERDF v rámci operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace
Evropský fond pro regionální rozvoj (ERDF), projekt č. CZ.1.05/2.1.00/03.0082, 2011 - 2014
Příjemce projektu: Partner projektu: Výše dotace: |
VŠB-Technická univerzita Ostrava Hornicko geologická fakulta Ústav geoniky AV ČR, v.v.i. 296 544 180 Kč |
Obsah: Popis projektu Cíle projektu Výstupy projektu Tisková zpráva (PDF) Kontakt
Popis projektu
Základním cílem projektu je vytvořit unikátní centrum (jediné v ČR), které se bude věnovat přednostně výzkumu problematiky těžby a užití energetických surovin i dalšího využití horninového prostředí při zajištění udržitelného rozvoje a požadavku na maximální surovinovou soběstačnost, která se stává jednou ze základních priorit členských zemí EU. Sjednocením výzkumné činnosti dvou organizací bude možné efektivněji reagovat na problémy a praktické úkoly přicházející od uživatelů z hospodářské sféry.
Cíle projektu
Zadáním výzkumného programu „Vícefázové horninové prostředí“ je získat poznatky o fyzikálních, chemických, izotopových, strukturních a mechanických vlastnostech složek prostředí pomocí moderní instrumentální techniky, která zásadním způsobem zvyšuje úroveň poznání a možnosti jejich zobecnění pro dané geologické podmínky pomocí matematického modelování. Tyto informace jsou základním předpokladem pro návrh environmentálně šetrných technologií při exploataci nerostných surovin.
Výzkumný program „Environmentálně šetrné technologie“ se bude zabývat problematikou využití vedlejších produktů pro zavedení bezodpadových technologií při těžbě nerostných surovin a vytvoření podmínek pro minimalizaci bezpečnostních rizik na základě poznání příčinných procesů. Environmentálně šetrná těžba nerostných surovin s minimalizací bezpečnostních rizik je v daných ekonomických podmínkách složitým procesem, který vyžaduje řešení celého spektra specifických problémů od aplikace nových poznatků o vlastnostech a chování horninového prostředí přes vývoj nových technologií dobývání a úpravy energetických surovin až po jejich bezpečnostní aspekty a environmentální dopady.
V oblasti vzdělávání jsou hlavními cíli:
- přenos kvalitních výsledků výzkumu do vzdělávacího procesu vedoucí k vyšší kvalitě VŠ absolventů;
- výchova mladých výzkumných pracovníků, jejich zařazování do juniorských výzkumných týmů a příprava na kariéru v průmyslové nebo akademické sféře.
Očekávané výstupy projektu
- Technologie dobývání uhelných zásob v ochranných pilířích – nová dobývací metoda (ověřená technologie).
- Mlecí komora pro dezintegraci minerálních částic vodními paprsky (užitný vzor).
- Porušování geomateriálů v závislosti na jejich strukturních parametrech (užitný vzor).
- Verifikace BAT technologie pro odstranění nerozpuštěných látek pro membránové procesy (ověřená technologie).
- Verifikace vlivu aktivátorů na změnu fázového složení, uspořádání vnitřní struktury a sorpčních vlastností modifikovaných jílů a geopolymerů (užitný vzor).
- Využití modifikovaných jílů a geopolymerů v oblasti environmentálních a bezpečnostních aplikací (ověřená technologie).
- Stanovení postupu deponace CO2 v propustných vrstvách ložisek uhlovodíků s cílem zvýšení jejich vytěžitelnosti (užitný vzor).
- Verifikace optimálních technologických podmínek pro odstraňování síranů a chloridů s využitím membránových procesů – určení koncentračních gradientů (ověřená technologie).
Kontaktní osoby za ÚGN AV ČR
Doc. Ing. Richard Šňupárek, CSc. – koordinátor pro výzkum
Prof. RNDr. Radim Blaheta, CSc. - člen dozorčí rady institutu