Hlavní stránka   | Kontakt   |   English Czech

Department of Chemistry of Ions and Clusters

 Oddělení teoretické chemie    Oddělení spektroskopie    Oddělení biofyzikální chemie    Oddělení struktury a dynamiky v katalýze    Oddělení syntézy a katalýzy    Oddělení elektrochemických materiálů    Oddělení biomimetické elektrochemie    Oddělení molekulární elektrochemie     Oddělení chemie iontů a klastrů    Oddělení nízkodimenzionálních systémů  

2011-07-26 - POPULARIZATION - Heyrovského polarografy tráví prázdniny a září na Vysočině (TZ)

Praha, 26.7. - Putovní výstava Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. připomínající již dva roky široké laické veřejnosti život a vědeckou práci Jaroslava Heyrovského, dosud našeho jediného držitele Nobelovy ceny za chemii, doputovala na své osmé místo. Muzeum Vysočiny Jihlava rozšířilo svou prázdninovou nabídku výstav o unikátní expozici z oboru přírodních věd, která bude veřejnosti přístupná až do 25. září.

Myšlenka uspořádat tuto výstavu se zrodila v roce 2008 a jejím cílem bylo připomenout veřejnosti 50. výročí uděleni Nobelovy ceny Jaroslavu Heyrovskému (10.12.1959). "Nikdo tehdy nevěřil, že život výstavy se tak trochu prodlouží. Původně jsme ji chtěli uspořádat na dvou či třech místech a dnes je to již osmá expozice," představuje výstavu jedna z jejích autorů Květa Stejskalová. V letech 2009 až 2011 byla výstava dosud instalována v Pardubicích, Brně, Praze (3 různá místa), Olomouci a Ostravě. Možnost navštívit některou ze sedmi různých expozic již tak mělo okolo 6750 návštěvníků. Celkový "věk výstavy", kdy exponáty pobývají na různých místech po celé České republice, se tak od její první instalace v září 2009 přibližuje úctyhodným 11 měsícům ! V roce 2011 je výstava jednou z mnoha akcí ÚFCH JH, kterými se instituce zapojuje do programu Mezinárodního roku chemie. "Budou li další zájemci o vystavení, není problém expozici převézt, do 48 hodin nainstalovat a nechat žít vlastním životem. Naším vzdáleným cílem je vytvořit z ní v budoucnu trvalou expozici, ať již to místo bude v Praze či jinde v České republice," dodává Květa Stejskalová.


mapa_PK.jpg


Putovní výstava má tři části: první část expozice je tvořena sadou dvanácti panelů (formát A0), které s využitím fotografií a dokumentů přibližují návštěvníkovi život a vědeckou práci Jaroslava Heyrovského. Rodinou Heyrovských byly k pořízení kopií zapůjčeny fotografie z rodinného alba, z nichž některá fota dosud nebyla na veřejnosti prezentována. Řada fotografií, diapozitivů a písemných materiálů z archivu ústavu ilustruje výzkumnou práci J. Heyrovského a jeho týmu. Druhou část expozice tvoří přístroje (vývojová řada 10 přístrojů tzv. polarografů), skleněné polarografické nádobky, diapozitivy, se kterými polarografisté přednášeli, ukázky knih a publikací o polarografii v různých světových jazycích i několik polarografických kuriozit. Filmy zhotovené v 50. a 60 letech dokumentující Heyrovského výzkum jsou zájemcům promítány v části expozice ve formě nekonečné smyčky. Výstava je doplněna doprovodným programem popularizačních přednášek nejen o Jaroslavu Heyrovském a jeho výzkumu v oboru polarografie, ale i o současné vědě a výzkumu v oboru fyzikální chemie, kterou se vědci v ÚFCH JH zabývají dnes.

Pro výběr exponátů tým autorů - vědců z oboru fyzikální chemie (K. Stejskalová, M. Heyrovský, R. Kalvoda) prohlédl téměř 10 kg písemných materiálů, více než tři stovky fotografií či diapozitivů, 6 km celuloidových filmů z 50. a 60. let a desítku polarografických přístrojů. Výstava je již od července 2009 veřejnosti představována prostřednictvím denně aktualizovaných českých i anglických webových stránek, kde si jejich návštěvník může např. spustit videopozvánku, ukázky starých filmů, prohlédne si fotografie z různých expozic a dočte se nejenom co na ní bude možné vidět, ale i jaký doprovodný program bude možné navštívit. Výstavu doprovázejí přednášky o J. Heyrovském, které navštěvují převážně pedagogové se svými studenty (dosud bylo předneseno 27 přednášek a vyslechlo je 1540 zájemců).

Organizátoři pro návštěvníky připravují i různé dárky (plakát, katalog a CD výstavy, zmenšené kopie 6 výstavních plakátů, pohledy s fotografiemi exponátů a expozic), které si zájemci mohou z výstavy odnést. Dalším bonusem je nulové či symbolické vstupné na výstavu. Na nákladech na její uspořádání, spojených hlavně s jejím převozem, tiskem posterů, dalších materiálů a výrobou CD, se vedle ÚFCH JH (výstava je jako informační nástroj součástí popularizačního a vzdělávacího projektu ústavu s názvem Tři nástroje) podíleli i partneři, kteří pro její uspořádání propůjčili své prostory (PřF a MFF Univerzity Karlovy v Praze, FCHT Univerzity Pardubice, Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně, PřF Univerzity Palackého v Olomouci, Úřad MČ Praha 8, SPŠCHG akademika Heyrovského v Ostravě a Muzeum Vysočiny Jihlava) či přispěli finanční částkou na krytí části jejích nákladů (např. DataApex s.r.o., Merck s.r.o. Sigma-Aldrich, s.r.o., projekt NANOPIN, ATG, s.r.o., Bochemie Group, BorsodChem MCHZ, s.r.o.; Teva Pharmaceuticals ČR, s.r.o.).

Putovní výstava Příběh kapky patří do celé řady popularizačních akcí, kterými vědci z ÚFCH JH pravidelně seznamují zájemce o přírodní vědy z řad veřejnosti s vědou a výzkumem, který za zdmi budovy v Dolejškově ulici na Praze 8 běžně probíhá. Každoročně ústav při přednáškách, exkursích, odborných stážích a praxích, které vědci pro žáky a pedagogy ze středních a základních škol pravidelně pořádají, navštíví okolo 500 žáků. Autoři výstavy si slibují, že počet zájemců o přírodní vědy, kteří se s historií ale i současným výzkumem tohoto akademickém pracoviště seznámí prostřednictvím Příběhu kapky, možná o „kapku“ vzroste. Dosud pro to udělali a ještě udělají maximum!

Aktuální život výstavy lze sledovat na jejich stránkách s adresou http://www.jh-inst.cas.cz/heyrovsky



web_DSC_4185.jpgweb_DSC_4176.jpg
web_DSC_4153.jpgweb_DSC_4132.jpg
web_DSC_4127.jpg
Ukázka z jihlavské expozice (zdroj: K.Stejskalová, archiv ÚFCH JH)


Hlavní stránka   | Kontakt   |
Webdesign 2016 Hana Francová TOPlist

NAVRCHOLU.cz