official magazine of CAS

 


Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Abicko  > 2013  > květen  > Obálka

Akademie a Siemens

01_1.jpg 
Všechna fota: Luděk Svoboda, Akademický bulletin

Do Ústavu fotoniky a elektroniky a Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského zavítal 25. března 2013 v doprovodu předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše a představitelů českých vysokých škol, rektora UK Václava Hampla a rektora ČVUT v Praze Václava Havlíčka, člen představenstva společnosti Siemens AG Klaus Helmrich, který zodpovídá za výzkumné a vývojové aktivity. Stalo se tak při příležitosti návštěvy Prahy a Brna, v nichž Siemens otevřel vývojové a prototypové centrum, na jehož provozu spolupracuje s ČVUT, VUT a Masarykovou univerzitou v Brně.

01_1.jpg
Michal Fárník hovořil s předsedou AV ČR Jiřím Drahošem a Klausem Helmrichem o výzkumu klastrů v molekulových paprscích.

Mimořádným vědeckým potenciálem disponuje i Akademie věd, jak ukázala exkurze po vybraných pracovištích, na nichž se Klaus Helmrich seznámil s vývojem nové generace biosenzorů a nedávno otevřenou laboratoří nanotechnologií (ÚFE) či výzkumem „materiálu budoucnosti“ – grafenu – a činností laboratoře pro výzkum klastrů v molekulových paprscích (ÚFCH JH). Návštěva, kterou předseda AV ČR ujednal s generálním ředitelem skupiny Siemens AG v Česku Eduardem Palíškem, iniciuje případnou spolupráci rovněž proto, že globální elektronický koncern omezuje aktivity v mateřských centrech a hledá partnery, s nimiž lze spolupracovat stejně kvalitně, ovšem levněji. „Návštěva Klause Helmricha a jeho kolegy jistě přesvědčila, že disponujeme kvalitními laboratořemi i špičkovými vědci. Jde však jen o nanovzorek toho, co Akademie věd může nabídnout,“ uvedl Jiří Drahoš. O konkrétní podobě možné spolupráce obě organizace jednají.

01_1.jpg
Martin Kalbáč představil Centrum fotoelektronové spektroskopie.

01_1.jpg
Představitelé společnosti Siemens se v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského seznámili mj. s výzkumem grafenu.

lsd