Česká republika je poměrně úspěšná ve výchově talentovaných zájemců o vědu. NFJH ocenil, jako každoročně, středoškolské studenty za jejich úspěchy v roce 2012. Letos cenu převzalo 11 laureátů.
Na každoročním slavnostním předání Cen Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského, které se koná tradičně téměř v předvečer 122. výročí narození Jaroslava Heyrovského (20.12.1890) vybraným středoškolským studentům z celé České republiky se v Ústavu fyzikální chemie J.Heyrovského v Praze 8 sejdou nejen ocenění studenti, ale i jejich pedagogové a konzultanti, rodinní příslušníci, představitelé vědeckých a vzdělávacích institucí a další hosté. Ceny byly předány 11 vítězům a vybraným laureátům českých studentských předmětových (8 olympiád) a tvůrčích soutěží (3 ocenění za práce v soutěži Středoškolské odborné činnosti SOČ), které vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Záštitu nad akcí opět převzala paní ing. Eva Bartoňová, náměstkyně ministra školství mládeže a tělovýchovy. Ceny společně laureátům předala s profesorem Rudolfem Zahradníkem, čestným předsedou AV ČR za přítomnosti představitelů NFJH a ÚFCH JH.
Vedle studentů byli oceněni i jejich učitelé a další odborní pracovníci, kteří je v jejich vědeckém snažení podporují a věnují se jejich růstu ve vybraných oborech. Fond také poděkoval konzultantům vítězných SOČ prací ve všech 18 kategoriích za jejich obětavou práci s mladými adepty na kariéru vědců, lékařů, technických či odborných pracovníků v širokém spektru oborů. Tři oceněné SOČ práce byly jejich autory v rámci odpoledního shromáždění krátce prezentovány přítomným hostům.
Shromáždění se konalo v pondělí 17. prosince 2012 od 14:30 hodin v Brdičkově posluchárně Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v Praze 8 a jeho společnými organizátory tradičně byly: Nadační fond Jaroslava Heyrovského, Národní institut dětí a mládeže MŠMT a Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AVČR, v.v.i.
V rámci programu zazněla i autentická vzpomínka na profesora Heyrovského a to z úst profesora Víta Kalouse, žáka a také pozdějšího spolupracovníka profesora Heyrovského.
Přítomným hostům byla rovněž krátce představena putovní výstava s názvem Příběh kapky, kterou vědci z ÚFCH JH již pátým rokem představují veřejnosti po celé České republice tuto osobnost českého vědce, který dosáhl na metu nejvyšší (Nobelova cena za chemii 1959).
Ilustrační fota z předávání Ceny NFJH 2012... (foto: Hana Francová, archiv ÚFCHJH)
|