Centrum pro studium menšin
Hlavní stránka » Vědecké útvary » Centrum pro studium menšin »
Centrum se věnuje výzkumu dějin a současné situaci různě definovatelných (především etnických, národnostních a náboženských) menšin v Československu a ČR. Zkoumá jednak problematiku židovského obyvatelstva od roku 1938 do roku 1989 na území Československa, a to v celoevropském politickém, sociálním a kulturním kontextu. Zabývá se také situací židovských obcí po roce 1989 a věnuje rovněž pozornost projevům antisemitismu na území České republiky. Vedle toho se soustředí se na historii dalších menšin v Československu v letech 1938–1968 (migrace, razantní omezení práv všech menšin a řešení dílčích otázek postavení národnostních menšin v 60. letech). Studuje postavení menšin za tzv. normalizace 1969–1989 a v letech obnovené demokracie po roce 1989. Zabývá se projevy xenofobie v české společnosti. Výzkum je zaměřen na německou, polskou, slovenskou, maďarskou, ruskou, ukrajinskou, rusínskou, řeckou, bulharskou, srbskou, chorvatskou a romskou menšinu. Zabývá se rovněž etnickými menšinami (Lužičtí Srbové, migranti ze zemí bývalého SSSR, Vietnamu, Číny) a dalšími menšinami obyvatel Československa.
Vztah státní moci k menšinám je důležitý pro pochopení postupných celospolečenských a politických proměn demokratického systému v totalitní. Proto historii menšin zasazujeme do kontextu soudobých dějin Československa s přihlédnutím k vývoji postavení menšin v sousedních zemích a v bývalém SSSR, odkud přicházely impulzy k vnitřní politice vůči menšinám.
Centrum spolupracuje s obdobně zaměřenými výzkumnými a vysokoškolskými institucemi v České republice (Fakulta sociálních věd UK, Filozofická UK, Fakulta humanitních studií UK, Masarykův ústav a archiv AV ČR, v. v. i., Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, Filozofická fakulta Ostravské univerzity – katedra historie atd.), ve Slovenské republice (Slovenské národné múzeum v Bratislave a v Martině, Spoločenskovedný ústav SAV Košice), v Lotyšské republice (Ústav filozofie a sociologie Lotyšské akademie věd a Státní univerzity v Rize, Ústav historie Lotyšska Lotyšské akademie věd a Státní univerzity v Rize), v Ruské federaci (Sociologický ústav a Ústav etnologie a antropologie Miklucho-Maklaje Ruské akademie věd v Moskvě), v Estonsku (Estonské literární muzeum v Tartu) a na Ukrajině (Státní univerzita v Užhorodě, Státní univerzita Ivana Franka ve Lvově).
Výzkumný tým: Petr Bednařík, Kateřina Čapková, David Kovařík, Zdenko Maršálek, Helena Nosková