Hlavní stránka   | Kontakt   |   English Czech

Department of Chemistry of Ions and Clusters

 Oddělení teoretické chemie    Oddělení spektroskopie    Oddělení biofyzikální chemie    Oddělení struktury a dynamiky v katalýze    Oddělení syntézy a katalýzy    Oddělení elektrochemických materiálů    Oddělení biomimetické elektrochemie    Oddělení molekulární elektrochemie     Oddělení chemie iontů a klastrů    Oddělení nízkodimenzionálních systémů  

2016-05-31 AWARD - Martin Ferus oceněn Prémií O.Wichterleho i Cenou Učené společnosti (30.5.2016)

Významné ocenění AV ČR – Prémii Otto Wichterleho pro rok 2016 – udělil předseda Akademie věd České republiky prof. Jiří Drahoš v pondělí 30. května 2016 v pražské Lannově vile jednadvaceti mladým vědcům, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol. Ocenění je určeno špičkovým nositelům vědeckých hodností (CSc., Dr., Ph.D., DrSc.), kteří v kalendářním roce podání návrhu nepřekročili věk 35 let. Prémie pro mladé vědecké pracovníky ve svém názvu nese jméno prof. Otto Wichterleho na památku vynikajícího českého chemika světového formátu, jenž se stal po listopadu 1989 prezidentem Československé akademie věd.

Mezi oceněnými Prémií O.Wichterleho je i RNDr. Martin Ferus, Ph.D. z Oddělení spektroskopie.

RNDr. Martin Ferus, Ph.D., publikoval na konci roku 2014 s týmem spolupracovníků souhrnnou práci v prestižním Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States, která podle mnohých odborníků v oboru představuje významný přelom, neboť se českým vědcům podařilo v rámci experimentálního i teoretického studia zkompletovat a dát do kontextu problematiku vzniku všech základních nukleových bází RNA s procesy během tzv. pozdního velkého bombardování (dopady asteroidů na Zemi před cca čtyřmi miliardami let). Použití výkonových laserů a celé řady dalších špičkových experimentálních technik i teoretických modelů a simulací představuje unikátní a přitom ucelený vědecký počin. Výzkum směřoval k pochopení molekulární dynamiky transformace modelové rané atmosféry Země, pochopení molekulární dynamiky jednoduchých molekul, radikálů a iontů až po chemickou evoluci základních komponent pro vznik prvních živých struktur v době raného stádia vývoje Země. Jeho cílem bylo najít odpověď na otázku, zda je život na naší planetě ojedinělým fenoménem, nebo je jen výsledkem jasně daných procesů.

Prvotní specializací RNDr. Martina Feruse, Ph.D., byl ale výzkum spalovacích procesů pomocí spektroskopických technik. Experimentálně i teoreticky pracoval na implementaci unikátní metody časové vysoce rozlišené spektroskopie s kontinuálním skenováním, která byla vyvinuta v úzké spolupráci s profesorem Kawaguchim z Univerzity v Okayamě. Touto metodou v současné době disponují ve světě pouze (tato) dvě pracoviště.


Ferus fig.JPG
160531-wichterle-13.jpg160531-wichterle-01.jpg


Cena Učené společnosti

Druhým oceněním vědecké práce, které minulý týden Martin Ferus převzal, je Cena Učené společnosti České republiky v kategorii mladší vědecký pracovník do 40 let.
Ocenění mu bylo uděleno na XXII. Valném shromáždění Učené společnosti České republiky 23.května 2016 v pražském Karolinu (fotogalerie).



DSC_1751.jpg
DSC_1808.jpgDSC_1814.jpg


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Do ÚFCH JH neputuje Prémie O. Wichterleho poprvé. Oceněných mladých vědců je od roku 2002, kdy AV ČR začala toto ocenění udělovat, celá řada, celkem již 13 (přehled oceněných).

I mezi laureáty Cen Učené společnosti figurují jména vědců z ÚFCH JH - viz přehled oceněných.


Hlavní stránka   | Kontakt   |
Webdesign 2016 Hana Francová TOPlist

NAVRCHOLU.cz