Skartovačka na hormon
8. června 2009: Vědci z ÚEB se podíleli na objevu dosud neznámého způsobu, kterým rostlinné buňky kontrolují množství hormonu auxinu. Práce je vědecky natolik důležitá, že ji zveřejnil prestižní časopis Nature. Rostlinné hormony jsou navíc miliardový byznys.
Co vlastně objevili biologové z našeho ústavu a dalších pracovišť v pěti evropských zemích? Dalo by se říci, že našli „skartovačku“ auxinu.
Auxin je klíčový hormon, který řídí vývoj rostliny – jak bude vypadat, kdy a kam bude růst. Rozhodující jsou rozdíly v hladině hormonu mezi jednotlivými buňkami. Spoluautor článku, inženýr Petr Skůpa z ÚEB, říká: „Kdyby měly všechny buňky stejně auxinu, byla by rostlina jen hroudou shodných buněk.“ Zjednodušeně řečeno: pro zdárný vývoj musí být v každém místě rostliny odlišné, pro dané místo optimální množství auxinu.
Nyní vědci zjistili, že bílkovina nazvaná PIN5 se stará o ničení nadbytečného auxinu. „Vychytává“ tento hormon a přenáší jej do jisté struktury uvnitř buňky, kde z něj vzniknou hormonálně neúčinné látky. PIN5 vlastně podává auxin do jakési skartovačky. Mohli bychom také říci, že v buňce zastává roli popeláře, který odváží hormon k likvidaci do spalovny.
O tomto způsobu „hormonální skartace“ neměli vědci zatím ani tušení. Přitom by mohl být velmi důležitý. Petr Skůpa se domnívá, že „PIN5 může fungovat trochu jako sochař, který na určitém místě vysekne kus auxinu z těla rostliny, a tím jí pomůže získat správný tvar“.
V budoucnu může mít objev i praktické využití v zemědělství a zahradnictví. Čím lépe totiž vědci rozumějí hormonům, tím lépe mohou ladit růst rostlin podle potřeb pěstitelů. Již dnes se hormony používají při pěstování nebo množení okrasných rostlin, jejichž hodnota se pohybuje v miliardách eur ročně.
Další informace najdete v tiskové zprávě.
Foto: Umístění bílkoviny PIN5 (zeleně) v buňkách tabáku. Snímek Petr Skůpa.